Türkiye nüfus olarak büyüyor 'beyin gücü' olarak küçülüyor

Beyin göçünün Türkiye ekonomisine yıllık maliyetinin 2-2.5 milyar dolar olduğu hesaplandı. Türkiye iyi eğitim gören her 100 kişiden 59'unu beyin göçü yoluyla yitiriyor.

İSTANBUL - Beyin göçünün Türkiye ekonomisine yıllık maliyetinin 2-2.5 milyar dolar olduğu hesaplandı. Türkiye iyi eğitim gören her 100 kişiden 59'unu beyin göçü yoluyla yitiriyor.
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından yayımlanan 'Türkiye'de Araştırma Geliştirme' konulu araştırma, beyin göçünün Türkiye'nin kalkınmasını olumsuz yönde etkilediğini ortaya koydu. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Teknoloji Araştırma Merkezi (TEKAM) Müdürü Prof. Dr. Muammer Kaya'nın yaptığı araştırmaya göre Türkiye en fazla beyin göçü veren 34 ülke içinde 24'üncü.
Türkiye'de üniversitede okuyan gençlerin yüzde 73'ü yurtdışında çalışmak ve yaşamak istiyor. YÖK verilerine göre 24 bini Almanya'da, 15 bini ABD'de halen 50 binden fazla Türk genci yurtdışında eğitim görüyor. Türkiye, yurtdışına en çok öğrenci gönderen ülkeler arasında da 11. sırada. Araştırmada ABD'nin olağanüstü araştırmacılara her yıl 135 bin H1-B vizesi verdiği hatırlatılırken bu ülkeye göç eden nitelikli göçmenlerin Amerikan ekonomisine katkısının kişi başına yıllık 150 bin dolar düzeyinde olduğu hesaplandı. Beyin göçünün Türkiye ekonomisine yıllık maliyetininse 2-2.5 milyar doları bulduğu tahmin edildi.
Araştırmaya göre 1981-2000 arası ABD ve OECD ülkelerine göç eden 25 yaş üstü Türklerin yüzde 58'i yükseköğrenim görmüştü. Araştırmada, Türkiye'nin 80'e yakın üniversitenin yanı sıra, 17 yeni üniversite daha açma kararının hiçbir insan gücü planlama çalışmasına dayalı olmadığına da dikkat çekildi.