Türkiye, Özgecan için ayağa kalktı

Türkiye, Özgecan için ayağa kalktı
Türkiye, Özgecan için ayağa kalktı
Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın Tarsus'ta vahşi bir şekilde katledilmesi Türkiye'yi ayağa kaldırdı. Genç kadının cenazesine binlerce kişi katılırken, birçok şehirde kadın cinayetlerini protesto yürüyüşleri düzenlendi.

RADİKAL – Çağ Üniversitesi Psikoloji bölümü 1. Sınıf öğrencisi Özgecan Aslan’ın, Mersin’in Tarsus ilçesinde, evine gitmek için bindiği midibüsün şoförü tarafından kaçırılarak katledilmesi Türkiye ’yi ayağa kaldırdı. Korkunç vahşet birçok kentte protesto edilirken özellikle kadınların sokağa çıktığı görüldü.

Tarsus’ta akıl almaz bir vahşetle katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın cenazesi, dün Mersin’de çoğunluğu kadın binlerce kişinin katıldığı bir cenaze töreniyle toprağa verildi. Güçlükle ayakta durabilen acılı anne Songül Aslan, “Kızım benim, melek yüzlü bebeğim” diyerek gözyaşı döktü. Özgecan’ın tabutunu kadınlar sırtladı ve musalla taşına koydu. Bu sırada Baba Mehmet Aslan’ın da büyük üzüntü yaşadığı görüldü.

KADINLAR SOKAKTA
Özgecan Aslan’ın katledilmesi başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin değişik şehirlerinde de geniş katılımlı yürüyüşlerle protesto edildi. ‘Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun Taksim İstiklal Caddesi’ndeki yürüyüşü Fransız Konsolosluğu önünde başlayıp Galatasaray Meydanı’nda sonlandı. Kalabalık, ‘Özgecan için adalet istiyoruz’, ‘Kadın cinayetlerini durduracağız’ ve ‘Kadın katillerinden hesap soracağız’ sloganları attı. Yürüyüşe destek verenler arasında CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, şarkıcı Demet Akalın gibi isimler yer aldı. Yaklaşık bin kişinin katıldığı yürüyüşte kısa bir konuşma yapan CHP’li vekil Melda Onur, artan kadın cinayetlerinden dolayı hükümeti eleştirdi.

Sosyal medyada örgütlenen Tarsuslular da şehrin en işlek caddesinde toplanarak ellerinde pankartlarla yürüyüş yaptı. Grup adına bir konuşma yapan Eğitim-Sen Tarsus Şube Başkanı Yasemin Yücel, “Türkiye’de her gün beş kadın öldürülüyor. Bizler, başka Özgecan’ların ölmesini istemiyoruz.” dedi.

Ankara , Adana, Eskişehir, İzmir, Antalya, Bodrum, Balıkesir, Bursa ve Tunceli’de de kadına yönelik şiddete karşı binlerce kadının katıldığı yürüyüşler düzenlendi.

Mersinli avukatlardan ortak Özgecan kararı


Zeybekçi: İdam cezası getirilmeli


Mustafa Denizli: 'Köpek diyeceğim, köpek 4 ayaklı'


Erdoğan ve Davutoğlu'ndan Özgecan'ın ailesine taziye telefonu


  http://www.radikal.com.tr/129370612937062

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yeni türkiye - user920115

  ülkemin geldiği durum çok üzücü, ahlak çöktü. hemde kendini müslüman tanıtanların zamanında

  Tahakkum - oselimg

  Erkeklerin bu halinin sorumlusu sadece hasta erkekler/babalar degil, ayni zamanda hasta kadinlar ve anneler. Bu bir kisir dongu malesef. Erkeklerin guc/iktidar saplantisi, cocukluktan bu yana getirdikleri ve kimseye danisamadiklari cinsel hayatlarinin "namus ilkeleri"ne donusup kadinlarin hem arzu edilen ama ayni zamanda nefret edilen "meta" haline gelmesine neden oluyor. Kabaca "uzanamadigi cigere mindar demek" durumu. Kadinlarin, erkegin otoritesini ekonomik bagimliliktan dolayi pesinen kabul edip ogullarini birer taht varisi gibi yetistirmeleri, erkek cocugun blug caginda zaten zirve yapmis cinsel karmasasini icinden cikilmaz bir yumak haline getiriyor. Kadinlar erkege bagimliliktan vaz gecmedikleri surece, tahakkumu ilgi olarak algilamaktan vazgecmedikce ve kendilerinin korunmaya muhtac narin birer cicek gibi gormekten vazgecmedikleri surece bu durum duzelmeyecek. Milyonlarca kadin sokaklarda gosteri yapip slogan atsa bile. Kafayi kuma gommekten vazgecmek erekiyor.