Türkiye pilotlarını bekliyor

Türkiye pilotlarını bekliyor
Türkiye pilotlarını bekliyor
Beyrut'ta kaçırılan THY pilotları Murat Akpınar ve Murat Ağca'nın serbest bırakılmasında artık iyice sona yaklaşıldı. Lübnan İçişleri Bakanı Mervan Şerbil, "Türk pilotları teslim almak üzereyiz" dedi.

Beyrut’ta kaçırılan THY pilotları Murat Akpınar ve Murat Ağca’nın serbest bırakılmasında artık iyice sona yaklaşıldı. Lübnan İçişleri Bakanı Mervan Şerbil, "Türk pilotları teslim almak üzereyiz" dedi.

Pilotlar için hazırlık yapıldı, yeni kıyafetler tedarik edildi. Doğan Haber Ajansı da Akpınar ve Ağca'yı Türkiye 'ye getirecek THY uçağının İstanbul Atatürk Havalimanı’nda bekletildiğini aktardı.

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta 71 gün önce kaçırılan Türk Hava Yolları pilotlarının bugün birkaç saat içinde serbest bırakılacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Sabah saatlerinde Lübnan basınında yer alan haberlerde, pilotların karşılığında rehin tutulduğu dokuz Lübnanlı hacının Suriyeli muhaliflerce Türk makamlarına teslim edildiği bilgisi yer aldı.

Es Safir gazetesine konuşan İçişleri Bakanı Mervan Şerbil, "Türk yetkililerin hacıları bize teslim etmesini bekliyoruz. Süreç cumartesi günü Ankara 'da görüşülecek" derken, Daily Star gazetesi de rehine olayıyla ilgili mekik diplomasisi yürüten Lübnan Genel Güvenlik Müdürü Abbas İbrahim’in hacılar hakkında “Türklerin güvenli ellerinde olduğuna” dair bir açıklama yaptığını yazdı. İbrahim’in dün Şam’dan yeniden Türkiye’ye döndüğü de öğrenildi.

Lübnan gazetesinin bu haberini Ankara’daki ilgili kaynaklar yalanlamadı. Hürriyet Ankara muhabiri Uğur Ergan'a konuşan Türk yetkililer “Bizim için önemli olan pilotlarımızın serbest bırakılmasıdır. Bir zaman vermeyi doğru bulmayız ama her an için bir gelişme olabilir” demekle yetindiler.

Bu gelişmeler pilotlarımızın serbest kalacağıyla ilgili ümitleri bir kez daha yeşertti.


BİRKAÇ SAAT İÇİNDE...

Daily Star'a konuşan adının açıklanmasını istemeyen bir güvenlik kaynağı Lübnanlı hacıların ailelerinin sevdiklerinin dönüşünü heyecanla beklediğini, Türk pilotların da birkaç saat içinde serbest bırakılmasının beklendiğini söyledi. Kaynak, arabulucuların pilotların serbest bırakılma sürecinin müzakereleri için Lübnan'a ulaştığını da ifade etti.

Tam bu saatlerde Anadolu Ajansı da Akpınar ile Ağca'nın birkaç saat içinde serbest bırakılacağını bildirdi.

Hürriyet.com.tr