Türkiye rekabet edemez, çünkü...

Türkiye, kadın-erkek eşitliğinde sınıfta kaldı. Dünya Ekonomi Forumu'nun (WEF) yaptırdığı araştırmada, Türkiye 58 ülke (30 OECD üyesi ve 28 gelişmekte olan ülke) arasında 57. olabildi.

LONDRA - Türkiye, kadın-erkek eşitliğinde sınıfta kaldı. Dünya Ekonomi Forumu'nun (WEF) yaptırdığı araştırmada, Türkiye 58 ülke (30 OECD üyesi ve 28 gelişmekte olan ülke) arasında 57. olabildi. 'Eşitlik'te lider ise İskandinav ülkeleri. Değerlendirmede kadınların siyasi ve ekonomik hayata katılımı, eğitimi, sağlık ve refahı göz önüne alındı. Kadınların katılımının ülkenin rekabet gücüne yansıdığını belirten WEF ekonomisti Augusto Lopez-Claros "İnsan kaynağının yarısını değerlendirmeyi başaramayan ülkeler kendi rekabet güçlerini de törpülüyor" diye konuştu. Araştırmaya göre:

 • Cinsiyet ayrımcılığının en az yaşandığı ilk beş ülke, İsveç, Norveç, İzlanda, Danimarka ve Finlandiya.
 • Kadına fırsat eşitliği açısından en kötü durumdaki ülke Mısır. Onu Türkiye, Pakistan, Ürdün ve Güney Kore izledi. Müslüman ülkeler arasında 'en iyi' durumdaki ülke, 39. Bangladeş. Asya'nın en iyisi ise Çin (33).
 • 'En iyi 15'ten 10'u AB üyesi. Gebelikte çalışma koşulları, anne ölüm oranı, doğum izni kısalığı gibi 'kırık'ları olan ABD ise 17. olabildi.
 • İlk beşi oluşturan İskandinav ülkelerini Yeni Zelanda, Kanada, İngiltere, Almanya ve Avustralya izledi. 'Babaerkil' İtalya 45, Yunanistan ise 50'nci.
  (afp, ap)


  • http://www.radikal.com.tr/7463867463860

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.