Türkiye Rusya'yla füze pazarlığı yapınca ABD Patriot vermek için devreye girdi

Türkiye uzun mezilli füze ihtiyacını Rusya'dan tedarik etmeye hazırlanınca, rekabet halindeki ABD Patriot vermek için devreye girdi. Pakette 13 ateşleme bataryası, 72 adet Patriot ve çeşitli başka füze türleri bulunuyorDENİZ ZEYREK


ANKARA - ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’a bağlı Savunma Güvenlik ve İşbirliği Dairesi’nin (DSCA) Türkiye’ye füze satışı için Kongre’den izin talebinde bulunması, Rusya ile ABD’nin Türkiye üzerinden giriştiği füze rekabetini ortaya çıkardı. ABD’nin bu sürpriz adımı, Türkiye’nin uzun menzilli füze ihtiyacını Rusya’dan tedarik etme eğilimine girmesinin ardından attığı yorumları yapılıyor.
DSCA, önceki gün Türkiye’ye uzun menzilli hava savunma ve füzesavar füze sistemleri satımı için Amerikan Kongresi’nin iznine resmen başvurdu. İzin başvurusunu dünya kamuoyuna duyuran DSCA, bütün seçeneklerin Türkiye tarafından satın alınması durumunda, programın bedelinin toplam 7,8 milyar doları bulabileceği belirtildi.
DSCA’nın NATO ülkelerine yapılan savunma satışları çerçevesinde yapmak istediği ve ABD Kongresi’nin üst kanadı Senato’nun iki hafta içinde itiraz etmemesi halinde önünde engel kalmayacak paket içinde 13 ateşleme bataryası, Lockheed Martin ve Raytheon tarafından üretilen 72 adet PAC-3 (patriot) füzesi, çeşitli başka füze türleri ve ilgili diğer sistemleri var. DSCA açıklamasında Türkiye ile ABD’nin bölgede barış ve istikrarı sağlamada ortak olduğu vurgulanarak şöyle denildi: “Bölgede kabul edilebilir bir askeri denge sağlamaya katkı çerçevesinde NATO müttefikimize, güçlü, kendini savunma kapasitesine sahip olmada yardım sağlamak ABD’nin ulusal çıkarı için elzemdir. Bu önerilen satış da bahsedilen bu amaçlarla tutarlıdır. Türkiye PAC-3 füzelerini, kendi füze savunma kapasitesini ilerletmek, yurt savunma güvenliğini güçlendirmek ve bölgesel tehditleri caydırmak için kullanacaktır. Türkiye daha önce PAC-3 füzeleri satın almamıştır, ancak bunlardan etkili bir şekilde yararlanabilecektir.”
Diplomatik kaynaklar, ABD’nin bu sürpriz çıkışını, İran’ın füze tehdidini artırmasına ve bölgedeki hava savunma sistemlerinin teknik altyapısında Rusya’nın üstünlük arayışına girmesine bağladı. Aynı kaynakların verdiği bilgiye göre, Türkiye hava savunma sistemi kurma çalışmaları çerçevesinde füze ihtiyacını Rusya’nın füzeleri ile karşılama eğilimine girmişti. S-300 füzesi almak isteyen, ancak Rusya’dan “Yeni nesil S-400 üretimi nedeniyle S-300 üretimini durduruyoruz” yanıtı alan Türkiye, S-400’ler ciddi ciddi ilgileniyordu. Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Ruslarla, ortak üretim, teknoloji transferi gibi detayları görüşmeye başlamıştı. Enerji alanında attıkları adımla dikkat çeken iki ülkenin füze için de anlaşma aşamasına gelmesi ABD’yi tedirgin ediyordu. Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in Başbakan Tayyip Erdoğan’ı yakın markaja alması da Türkiye’nin S-400 alacağına kesin gözüyle bakılmasına neden oluyordu. İran, Kıbrıs Rum Kesimi ve Rum Kesimi nedeniyle Yunanistan’ı füze sistemlerine müşteri yapan Rusya’nın Türkiye’yi de listesine eklemesi, en çok Türkiye’de füze kalkanı kurmaya hazırlanan ABD’yi zor duruma sokacaktı. ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, Savunma Sanayi İcra Komitesi’nin son toplantılarında “Türkiye, füze alımı konusunda Patriot ve S-400 füzeleri ile ilgileniyor. Bu konuda da Türkiye’yi cesaretlendiriyoruz” demişti.
Türkiye, Hava Savunma Sistemleri Projesi ile ciddi bir hava savunma kalkanı kurmak istiyor. Türkiye, ekonomik kriz nedeniyle yavaşlattığı projede ihale yapmadan doğrudan alım yöntemine de başvurabilecek.