Türkiye şehitlerini uğurluyor

Türkiye şehitlerini uğurluyor
Türkiye şehitlerini uğurluyor
Iğdır'da şehit düşen polis memurları İbrahim Derindere ve Yalçın Palıt ile Tunceli'de emeklilik dilekçesini verip, Adana'ya dönmek üzere çıktığı yolda PKK'lılar tarafından açılan ateş sonucu şehit olan polis memuru Kadri Özkara, düzenlenen törenlerle son yolculuklarına uğurlandı. Dargeçit'te şehit düşen polis memuru Ercan Hırçın için Mardin'de tören düzenlendi. Iğdır şehidi polisler Fehmi Şahin ve Ali Koç ise Ankara Kocatepe'de devletin zirvesinin katıldığı cenaze namazıyla son yolculuklarına uğurlandı.

RADİKAL - Iğdır'da şehit düşen 13 polis bugün düzenlenen törenlerle son yolculuklarına uğurlanıyor. Cumhurbaşkanlığı döneminde Abdulah Gül'ün yakın korumalığını yapan ve şark görevi için gittiği Iğdır'da şehit olan Fehmi Şahin ve Ali Koç için Ankara'da Kocatepe Camii'nde cenaze namazı kılındı.

Kocatepe'deki cenaze törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve milletvekilleri ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulisi Akar da katıldı.

Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, milletvekilleri ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulisi Akar ile kuvvet komutanları katıldı.

ABDULLAH GÜL’ÜN KORUMALARI VE MESLEKTAŞLARI KARŞILADI

Polis memuru Fehmi Şahin’in naaşı önce evine son kez helallik alınması için getirildi. Şehidin Mamak'taki evi bayraklarla donatıldı ve Kur’an-ı Kerim okundu. Bir dönem 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yakın korumalığını yapan Şahin’in naaşını eski Cumhurbaşkanlığı korumaları ve meslektaşları karşıladı.

Kalabalık grup daha sonra gözyaşları içinde şehidini son yolculuğuna uğurladı. Şahin’in cenazesi öğle namazını müteakip Kocatepe Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından Cebeci Askeri Şehitliği’nde toprağa verilecek.

HAC’DAN DÖNEN BABA: OCAĞIMIZI YAKTILAR

Iğdır’dan görevli polis memurlarını Dilucu Sınır Kapısı’na götüren servis aracına yapılan saldıra şehit olan polis memurlarından Ali Koç’un anne ve babası ise Hacdan döndü. Acılı baba taziyeleri Hac kıyafetleriyle kabul etti.

Taziye çadırında taziyeleri kabul eden baba Mithat Koç, gözyaşlarına hakim olamadı. Oğlunun şehit olduğu haberini televizyondan öğrendiğini belirten baba Koç, “Hacdan bu sabah döndüm. Haberlerden öğrendim. Servis aracı deyince direk oğlum aklıma geldi. Ocağımızı yaktılar” diye konuştu.

ADANA ŞEHİTLERİNE AĞLADI

Iğdır'daki bombalı saldırıda şehit olan İbrahim Derindere ile Yalçın Palıt'ın cenazeleri son yolculuklarına uğurlanmak üzere sabah saatlerinde Adana Valiliği bahçesinde getirildi. Hastaneden cenazelerin alınması sırasında İbrahim Derindere'nin eşi Şeyma, kucağındaki kızı 2 yaşındaki Hafsa ile gözyaşı döktü.

Valilik bahçesindeki törene Vali Mustafa Büyük, Adana Ak Parti, CHP ve MHP milletvekilleri, 6'ıncı Mekanize Tümen Komutanı Tümgeneral Osman Erbaş, Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Hüseyin Sözlü, Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek ile şehit yakınları katıldı. Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek ile Vali Mustafa Büyük birer konuşma yaptı.

Törene katılan vatandaşlar ise sık sık 'Kahrolsun PKK' sloganları attı.

EŞİNİN VAKUR DURUŞU

Törenin ardından İbrahim Derindere'nin eşi Şeyma kucağındaki kızı Hafsa ile yerinden kalkıp, eşinin naaşının yanına gitti. Eğilip tabutu öpen genç kadın, ardından eliyle sevip, kenara çekildi. Genç kadın vakur duruşu ile dikkat çekti. Yalçın Palıt'ın kız kardeşi Elif de "Ağabey" diye arkasından koştuğu tabuta sarılıp ağladı. Ardından şehit cenazeleri, son kez baba evine götürülüp helallik alındıktan sonra Buruk Mezarlığı'na götürüldü.

ASTSUBAY OĞLU ÜNİFORMAYLA KATILDI

Emekli dilekçesini verdikten sonra Adana'ya gitmek üzere kızı 25 yaşındaki Hatice Özkara ile yola çıkan ve PKK'lıların açtığı ateş sonucu şehit düşen özel hareket polisi Kadri Özkara'nın cenazesini, Çukurova Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi morgundan resmi elbiseli oğlu Hava Astsubay Üstçavuş Emre Özkara aldı. Elazığ'da resmi tören yapıldığı için Ağrı Emniyet Müdürlüğü'nde görevli Özkara'nın naaşı emekliliğini geçirmek için Sarıçam İlçesi'nde yaptırdığı 3 katlı evine getirildi. Eşi Canan Özkara, astsubay oğlu, saldırıdan hafif yaralı kurtulan kızı Hatice, babalarına selam durdu. Ailesi ve yakınları Türk Bayrağına sarılı şehit naaşını görünce sinir krizi geçirdi. Burada bir süre bekletilen Özkara'nın cenazesi daha sonra Buruk Mezarlığı'na götürüldü.

SAMSUN

Iğdır şehitlerinden Burak Zor'un (25) cenazesi ise memleketi Samsun'a getirildi. Şehidin naaşını havaalimanında baba Zikri, anne Arzu Zor, akrabaları ve İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz karşıladı. Baba Zikri Zor, oğlunun fotoğrafını öpüp sarıldı. "Oy yavrum Burak'ım" diyerek gözyaşı döken acılı baba, yakınlarının yardımıyla ayakta durabildi. Anne Arzu Zor ise "Ah yavrum, yavrum" diyerek gözyaşlarına hakim olamadı.

İstanbul'dan 2 ay önce Iğdır'a tayin olan Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde görevli şehit Zor'un eşinin ve çocuğunun da Iğdır'da bulunduğu öğrenildi.

ZONGULDAK

Şehit olan 5 yıllık polis memuru Yusuf Yelkenci'nin (27) cenazesi, askeri uçakla Zonguldak Havalimanı'na getirildi. Yelkenci'nin naaşı, Çaycuma ilçesine bağlı Saltukova beldesindeki havalimanında akrabaları ve yetkililer tarafından karşılandı.

Cenaze, öğle namazını müteakip defnedildi.

BOLU

7 yıllık polis memuru Yaşar Doğançay ise Dörtdivan ilçesinde kılınan cenaze namazının ardından Cemaller Köyü Mezarlığı'nda toprağa verildi.

DHA-RADİKAL

Şehit polis Mardin'den gözyaşlarıyla uğurlandı