Türkiye, Selek'i Fransa'dan istedi

Türkiye, Selek'i Fransa'dan istedi
Türkiye, Selek'i Fransa'dan istedi

Adalet Bakanlığı, Mısır Çarşısı patlamasıyla ilgili davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Pınar Selek için Fransa’ya iade başvurusu yaptı. Mısır Çarşısı’nda meydana gelen patlamayla ilgili 2 kez aldığı beraat kararı Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından bozulan Pınar Selek’in davası 24 Ocak’ta karara bağlandı. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi yaptığı 3. yargılama sonucunda Selek’i ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. 9 Temmuz 1998 tarihinde Mısır Çarşısı’nda gerçekleşen eylemde 7 kişinin öldüğünü ve 127 kişinin yaralandığını belirten mahkeme , “Sanıklara atılı eylemin devletin hâkimiyeti altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya, ülke birliğini bozmaya yönelik olarak vahamet arz edici nitelikteki silahlı eyleme katıldıklarını” belirtti. Selek hakkında tutuklanması için yakalama kararı da çıkaran mahkemenin bu kararına Mahkeme Başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu muhalefet etti. Mahkemenin yakalama kararını gönderdiği Adalet Bakanlığı, Selek’in yurtdışında olduğuna dair mahkemeye yazı gönderdi. Bunun üzerine davaya bakan mahkeme, Selek hakkında kırmızı bülten çıkarılmasını istedi. Bülten çıkarılan Selek için bakanlık, Fransa’dan iade talebinde bulundu.


  http://www.radikal.com.tr/116853811685382

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  edep ya hu! - unuttum

  uluslararası terörist yasin el kadı'nın "özgürce" gezdiği ülkemiz, sosyolog pınar selek'i "hapse" tıkmak istiyor. allah müstehakkınızı versin.

  nasıl bir inat... - drozer

  Suçlu olduğuna dair yeterli kanıt olmadığı mahkeme tarafından dahi defalarca kabul edilmiş olan bir kişiyi, neden inatla mahkum etmeye çalışıyorlar, anlamak mümkün değil. Sanki hastalıklı bir "benim dediğim olacak" psikozuyla karşı karşıyayız. Olay hukuki olmaktan çok, psikiyatrik adeta... İnanılır gibi değil...