Türkiye Sivas katliamını unutmadı

2 Temmuz 1993'teki 'Madımak Oteli' yangınında yaşamını yitiren 35 can, Sivas ve İstanbul'da törenlerle anıldı.

Sivas'ta, 2 Temmuz 1993'te meydana gelen 'Madımak Oteli' yangınında yaşamını yitiren 35 can, olayların 11'inci yıldönümünde törenlerle anıldı.
Sivas'taki anma töreni öncesinde, aralarında bazı siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri ile olaylarda hayatını kaybedenlerin yakınlarının bulunduğu yaklaşık 200 kişilik grup Hikmet Işık Caddesi'nde toplandı. Grup, Sivas olaylarını protesto eden sloganlar atarak, polisin güvenlik kordonu altında Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü. Burada Atatürk anıtına çelenk koyan grup, yine sloganlar eşliğinde olayların yaşandığı Madımak Oteli önüne geldi. Ellerinde, yaşamını yitirenlerin fotoğrafları ve karanfiller bulunan grup, otel önünde bu kişilerin ismi okunduktan sonra 'yaşıyor' diye bağırdı. Yoğun güvenlik önlemleri altında otelin önünde toplanan grup, bir süre daha slogan attıktan sonra, alkışlar eşliğinde havaya karanfil fırlattı.
Sivas Demokrasi Platformu adına konuşan 2 Temmuz Komitesi Başkanı Durmuş Baştürk, "Katledildiğimiz bu şehirde yeniden kardeşliği inşa etmek için Madımak'tayız. Cumhuriyetle özdeşleşen Sivas'ın katliamlarla değil, Cumhuriyetle, 4 eylüllerle anılması için Sivas'tayız. Barış haklara karşılıklı saygıyla başlar, hoşgörüyle çoğalır" dedi.
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı İbrahim Karakaya ise "Olayı Sivas ve Sivaslı bağlamında algılamadığımızı, bu katliamı yüreğinde de olsa kınayan her Sivaslı ile kardeşlik ve dostluk bağlarıyla bağlı olduğumuzu belirtmek istiyoruz" diye konuştu.
Olayda hayatını kaybedenlerin çoğunun Sivaslı olduğunun unutulmaması gerektiğini ifade eden Karakaya, Sivaslılara seslenerek, herkesin olayı kınamasını, Madımak Oteli'ne karanfil bırakmasını istedi.
Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Başkanı Turgut Öker de "11 yıl önce Madımak Oteli'nin ateşe verilmesinde sorumlu olan, planlayan ve uygulayanları şiddetle kınıyoruz" dedi.
Olayda hayatını kaybedenlerden Handan Metin'in ablası Şehriban Metin'in okuduğu şiirin ardından, ölenlerin anısına otel önüne karanfiller bırakan grup, polis eşliğinde olaysız dağıldı.

TYS TAKSİM'DEYDİ

Türkiye Yazarlar Sendikası Yönetim Kurulu üyeleri, Taksim'deki Cumhuriyet Anıtı önünde, Sivas katliamının yıldönümünde bir açıklama yaptı. 'Halkımıza' başlığını taşıyan açıklamada, "2 Temmuz'u unutmuyoruz, çünkü orada çağdışı uygulamalar sonucu 35 canımızı yitirdik" denildi. TYS Genel Başkan Cengiz Bektaş, Türk yargısına güvendikleri için bu davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşımadıklarını vurgulayarak şunları söyledi:
"Her yıl 2 Temmuz'da, en verimli çağında yitirdiğimiz değerli aydınlarımızı, büyük aydınlanma savaşçısı Aziz Nesin'le birlikte anıyoruz ve anacağız."
TYLS, 2004 yılının kökten dinciliğe karşı duruş yılı ilan edilmesini de istedi.

BAYKAL: SİS PERDESİ KILDIRILAMADI

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Sivas'ta Madımak Oteli'ni ateşe vererek 35 aydın ve sanatçının yaşamını yitirmesine neden olanları bir kez daha nefretle kınadığını, aradan geçen 11 yılda katliamın üzerindeki sis perdesinin tam olarak kaldırılamadığını' söyledi. Baykal, hükümete de seslenerek, "Hesap sorulamadı, ama AKP Hükümeti'nin çıkardığı Topluma Kazandırma Yasası ile bu katliamın sorumlularına da aftan yararlanma yolu açıldı" dedi.
11 yıllık sürede Madımak Oteli'ni yakanların yakalanmaması ve Türkiye'den kaçanların yurtdışından getirilmeleri için sonuç alıcı çabalar gösterilmemesinin dikkati çekici olduğunu kaydeden Baykal, "Bu konuda herkesi dikkatli ve sorumlu davranmaya, tarihe düşen kara lekenin aydınlatılması için üzerine düşeni yapmaya çağırıyorum" diye konuştu.