Türkiye solunu birleştiren iddianame!

Türkiye solunu birleştiren iddianame!
Türkiye solunu birleştiren iddianame!
Adana'da sekiz kişinin yargılandığı Gezi davasının iddianamesinde Türkiye solundaki birçok örgüt birbirleriyle ilişikilendiriliyor. Dava bugün başlıyor

 

Ahmet Saymadı'nın bianet.org'daki haberine göre 26 Temmuz tarihinde evlere baskın yapılarak başlayan Adana Gezi davasında Ahmet Cem Demir, Büşra Toprak, Diren Taşkıran, Hakan Karaca, Hasan Tatlı, Mehmet Ayan, Ozan Çakır ve Süleyman Can Özbiçer gözaltına alınmış ve ardından tutuklanmıştı. Davada Elif Çimen, Mert Kaya ve Tayyip Eber tutuksuz yargılanırken, hakkında yakalama kararı çıkarılan Savaş Topçu henüz bulunamamış. Tutukluların en büyüğü 1989, en küçüğü 1995 doğumlu, yaş ortalamaları 20 civarında Türk Ceza Kanunu’nun 314/2 maddesi kapsamınca yasadışı silahlı örgüte üye olmakla suçlanıyorlar. İddianameler Özel Yetkili Mahkemeler tarafından bugüne kadar hazırlanmış olan iddianamelerle benzerlikler gösteriyor, diğerlerinde olduğu gibi rutin giriş bölümleriyle başlıyor: terör ve terörizm kavramının tanımı; terörün amacı; sol terör örgütleri, tarihçesi ve kuruluşu. Bu genel giriş bölümlerinden sonra tutuklunun ilişkilendirilmeye çalışıldığı örgütün tarihçesine giriliyor.

 

HER ÖRGÜT VAR

Bu ilişkilendirme; müzahir, iltisak, uzantılı gibi kelimeler kullanılarak sağlanıyor ve örgütler arası bağlantı delillerle veya belgelerle değil savcının kanaatine göre şekilleniyor.
Savcılar nezdinde bir siyasi hareketin belirli bir geleneği sahiplenmesi ya da öncülü olarak görmesi onu direkt olarak geçmişte kalan illegal örgütün ¨müzahir¨ örgütü haline getiriyor. 
Mesela Halkevleri, Türkiye Halk Kurtuluş Parti /Cephesi (THKP/C) ve devamcılarından Devrimci Yol örgütünün yasal kanadı gibi gösteriliyor.
İddianame birdenbire 1974 affından TKP/K’ya [Türkiye Komünist Partisi/K] oradan SYKP’ye atlıyor ve Turnusol adlı sitedeki habere geçiyor: "SYKP, Prof. Dr. Nejla Kurul ve Tuncay Yılmaz isimli şahıslar tarafından kurulmuştur. Eş Başkanlar Prof. Dr. Nejla Kurul ve Tuncay Yılmaz, SYKP’nin sosyalist hareketin ihtiyaç duyduğu yenilenme ve kapitalizmi aşacak bir mücadeleyi örgütleme perspektifiyle kurulduğunu belirttiler. Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi’nin, Çapulcu Halk Partisi olarak da adlandırılabileceğini ifade eden Eş Başkanlar, Partinin başta emek sermaye çelişkisi olmak üzere her türden baskı, tahakküm ve sömürü politikalarına karşı mücadele edeceğini vurguladılar. SYKP’nin üç renkli bir yıldızdan oluşan logosundaki renklerden kırmızı işçi sınıfı hareketini, mor kadın hareketini, yeşil ise ekoloji hareketini temsil ediyor."

OLMAYAN ÖRGÜTE ÜYELİK

Adana Gezi Parkı davasında; Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) üyeleri hem TKP-K hem de Devrimci Karargah örgütleriyle, Halkevi üyeleri THKP/C ve Dev-Yol ile, ESP üyeleri MLKP ile, Devrimci Haklar Federasyonu (DHF) üyeleri ise MKP örgütü ile ilişkilendirilmiş. Örgütlerin tarihçesinden sonra tutukluların Gezi Parkı eylemlerinden önce başta 1 Mayıs İşçi Bayramı olmak üzere katılmış oldukları eylem ve etkinlikler sıralanmış. Ardından Gezi Parkı protestolarında kamu kurum ve kuruluşlarının zarar görmesi ve bir polis memurunun yaşamını yitirmesiyle, tutuklular arasında bağlantı kurulmuş İddianamede sadece protestolara katıldıkları ve kimi zaman yüzlerini kapattıkları yer alırken, bahsi geçen suçlamalarla tutuklular arasında herhangi bir bağ kurulamıyor, bağ kurulamadığı için iddianamede herhangi bir delil de yer almıyor. İddianamede Gezi Parkı protestolarına Adana’da 198 bin kişinin katılmış olduğu belirtiliyor, savcılık, ortada herhangi bir delil ve suç yokken 198 bin kişi içerisinden 11 kişinin nasıl seçildiğini de açıklayamıyor
Adana’daki Gezi Parkı davasında tutukluların tek ortak özelliği Gezi Parkı protestolarından önce de, devrimci yapılara üye olmaları. Örgütlü duruşları bu insanların aylarca hapis yatmalarına ve onlarca yıl hapisle yargılanmalarına yetiyor. Gencecik insanlar dedelerinin üye olduğu veya artık olmayan örgütlere üye olmaktan yargılanıyor