Türkiye, Suriye'deki hedefleri bombaladı

Türkiye, Suriye'deki hedefleri bombaladı
Türkiye, Suriye'deki hedefleri bombaladı
Akçakele'de Suriye tarafından düşen ve 5 kişinin ölümüne neden olan top mermisinin ardından Diyarbakır'dan kalkan savaş uçakları, Suriye sınırında keşif uçuşu yaptı.Uçakların verdiği koordinatlar top atışıyla vuruldu.

DİYARBAKIR - Suriye’den gelen ve Akçakale’de 2’si kadın 3’ü çocuk 5 kişinin ölümüne neden olan top mermisinin ardından Diyarbakır 2’inci Hava Kuvvet Komutanlığı 8’inci Ana Jet Üssü’nde büyük bir hareketlilik yaşandı.

Üsten saat 18.00 sıralarında ’acil emirle’ silahlı olarak havalanan 5 F-16 savaş uçağı ile Malatya 7’inci Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan kalkan RF-4E keşif uçakları, Türkiye -Suriye sınırında keşif uçuşu yaptı. Suriye hava sahasını ihlal etmeyen savaş uçakları Suriye’nin Türkiye sınırında bulunan askeri hedefleri belirledi. Belirlenen askeri hedeflerin koordinatları da tespit edilerek, hedefler ve koordinatlar Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bildirildi.

Türk savaş uçaklarının Suriye’de belirlediği hedefler, daha sonra sınırdaki birlikler tarafından top atışı ile vuruldu. Atışlar, yüksek hassaslığa sahip T-155 Fırtına obüsleri tarafından vuruldu. 8 ila 25 kilometre arasında değişen menzilde etkili olan bu obüsler, hedefleri yüksek hassaslıkla vurabiliyor. Tank üzerine yerleştirilen ve kundağı motorlu obüs olarak adlandırılan sistemlerden Kara Kuvvetleri enanterinde toplam 150 adet bulunuyor. Bu obüsler, Güneydoğu’daki operasyonlarda yoğun olarak kullanılıyor.

Askeri yetkililer, şu ana kadar Suriye’ye havadan bir operasyon düzenlenmediğini belirterek, "Belirlenen hedefler sadece karadan yapılan top atışı ile vuruldu" dedi.

TOP ATIŞI GECE DE SÜRDÜ
Akçakale’de bulunan Hudut Tabur Komutanlığı’ndan yapılan atışlarla Suriye’nin Rakka kentine bağlı Telabyad ilçesinin çıkış noktasındaki Ayn El Arus bölgesinin hedef alındığı iddia edildi.

Misilleme atışı ile karşılık veren Türkiye, gece saat 23.30’dan itibaren aralıklarla 10 kadar top atışı yaptı. İlçe merkezinde büyük gürültüye yol açan top atışları daha sonra durdu. Suriye tarafından da zaman zaman top sesleri duyulmaya devam ediliyor.

TOP ATIŞLARI SABAH YENİDEN BAŞLADI
Türkiye’nin misilleme olarak yaptığı top atışları, saat 06.45’te yeniden başladı. Akçakale ilçesi girişinde bulunan ve geçen hafta 3 obüs ile 1 uçaksavarın sevk edildiği askeri bir birlikten peş peşe 3 top atışı yapıldı. Akçakale’den yapılan top atışlarının Suriye’nin Telabyad ilçesinin Türkiye sınırına 14 kilometre uzaklıktaki Ayn El Arus bölgesine konuşlanan Esad’a bağlı ordu birliklerini hedef aldığı ileri sürüldü.

ÇATIŞMALAR BAŞLADI, İLÇE BOŞALDI
Akçakale’ye 1 kilometre uzaklıktaki Telebyad’da, muhalifler ile ordu birlikleri arasındaki çatışmalar 15 Eylül’de başladı. Silah seslerinin duyulmaya başladığı Telebyad’da çatışmaların şiddeti 18 Eylül’de tırmandı. İlçede paniğe yol açan şiddetli çatışmalar sonrası muhalifler 19 Eylül’de sınır kapısını, 20 ve 21 Eylül’de ise ilçe merkezindeki stratejik noktaları ele geçirdi. İlçedeki Suriye bayraklarının indirilerek Özgür Suriye Ordusu’na ait bayrakların direklere çekilmesinin ardından ordu birlikleri Telebyad’a 13 kilometre uzaklıktaki Ayn El Arus bölgesinden muhaliflerin bulunduğu alana doğru top atışları başlattı.

Ordu birliklerinin yaptığı top atışları, zaman zaman Türkiye sınırına yakın noktalara düştü. Çatışmalar sırasında seken şarapnel parçaları, sınıra yakın noktalardaki yerleşim yerlerine de isabet etti. Şarapnel parçaları, 5 kişinin hafif yaralanmasına ve çok sayıda ev ve vagonda hasara yol açtı.

Son olarak geçen cuma günü Suriye tarafından atılan bir havan topu mermisi ilçenin Hürriyet Mahallesi’ne düştü. Dar bir sokakta meydana gelen patlama sonrası çevrede bulunan 20 civarında ev ve işyerinde hasar oluştu. Çatışmaların şiddetlenmesinin ardından uzak durulması uyarısı yapılan sınır bölgesine yakın yerlerdeki evler boşaldı. Onlarca aile ilçe merkezi, yakın köy ve kent merkezindeki yakınlarının yanına yerleşti. Risk altında olduğu değerlendirilen ve ’1’inci bölge’ olarak adlandırılan Özgür Suriye Ordusu kontrolüne geçen Telebyad Sınır Kapısı’na yakın noktada bulunan 30 ev valilik tarafından tedbir amaçlı boşaltıldı. Dün meydana gelen ve 5 kişinin öldüğü patlama sonrası da ilçede yaşayan çok sayıda ailenin evlerini terk edip, ilçeden ayrıldıkları görüldü. (Felat BOZARSLAN - DHA)


  http://www.radikal.com.tr/1102732110273215

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  olaylar! - Clear

  Tam layık olduğun yanıtı vermiştim ama editörün hoşuna gitmemiş ki gene yayımlamadı.Sol hakkında "genelleme yapmaktan çekinmeden" ağzına geleni söylemişsin.Belki bu sefer yayımlanır diye düşünerek sana Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin bir sözüyle yanıt vereyim "Ayağımı bir kelb ısırdı,neyleyim ki beşerim,sadece dudağımı ısırdım".

  "olaylar" adli yorumcuya - kizilofke

  Sen hayatinda bir tane BARIS sarkisi dinledinmi Barisa dair siirler okudunmu bilemem. Ama solcularin umududur bu butun dunyanin baris icinde kardesce yasamasi. Ve solcular suriyedeki "cetelere" ne demisse az demis kucucuk bicaklarla insanlari dogra, postahane calisanlarini catilardan at adina ozgurluk icin savasiyoruz de... HA bide esad yapiyor onlarda onun icin yapiyor diyorsan... THOMAS BERGE ye bak googleden savasdaki tutumunu gor bu insanin bizim ne vaadettigimizin... Sen dunyada ABD denin hangi solcu hareketi destekledigni gordun? AMa nedense suriyedeki mualiflere maas bile bagliyacagini soyledi.

  Savaş - Kara Bayrak

  Suriye'de bu atışlara karşılık verirse buyrun buradan yakın, savaş kaçınılmaz olacak. Küresel güçlerin oyun alanı yapmayın bu ülkeyi dedikte ne oldu? Türk dış politikası işte buraya vardı.

  Savas - Huang

  Türkiye zaten dolayli olarak suriyeyle savasin icinde, fiili olarakda suriyeye kafa atabilir bunada gücü var, zaten amacida ben iyi kafa atarim demek icindir, fazla bir sey olmaz. Fakat bu durum, Kürtlerin statü kazanmalarini hizlandirabilir.

  iki yüzlülük - olaylar

  türkiye'nin solcuları nedense cahilliklerinin yanı sıra bir de kötü karakterli..hayatlarını akp ne yapıyorsa tersini savunmalı mantığına adamışlar..türkiye suriyeyle yakınken eksen kayması batıdan uzaklaşıyor diye ağlayanlar bu gün tam tersini söylüyor..kürtler özgürlükleri için savaşıyor diye ağlayanlar suriyedeki isyancılara çete diyor..hem cahiller hem iki yüzlü

  Bu iste zafer yok,ölüm var - Ari Zerdüst

  AKP iktidari batiya verdigi güven sözü ile Türkiye yi cok tehlikeli bir savasin sonuna sürüklüyecek.Gerci bana sadece bir show olarak geliyor ama delilikte yapmamak gerekir.Türkiyenin derdi Esad rejimi degil.Bunu ABD istedi diye yaptigini sagir sultanlar bile bilir.Türkiyenin derdi Orada yasayan Kürtlerin hak sahibi olmasini engellemek.Böylede olsa türkiye Kürtlerle savasi yerine barisi tercih etmeli.Savasla son ücyüz yildir Kürtler bitirilemedi.Bundan sonrada Kürtlerle baris en akilci yöntemdir.

  akçakaleye düşen top mermisi kimden - okkes cavus

  suriye bu mermiyi atması için aklını yemiş olur kendi içindeki kargaşaları baş edemezken türkiyeyi karşısına almayı neden düşünsün türküye çok dikkatli olmalı türkiye bir bataklığa sürülmek isteniyor ve hızla gidiyor durum tahmin edilenden çok daha vahim ......