Türkiye, Suriyeli sığınmacıya 10 bin TL tazminat ödeyecek

Türkiye, Suriyeli sığınmacıya 10 bin TL tazminat ödeyecek
Türkiye, Suriyeli sığınmacıya 10 bin TL tazminat ödeyecek
Anayasa Mahkemesi Türkiye'nin Suriyeli sığınmacıya 10 bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Hakkında sınırdışı edilme kararı verilen Suriyeli sığınmacı Geri Gönderme Merkezi’ndeki fiziki koşullardan şikâyetçi olarak tahliyesini istedi, reddedildi. Yüksek Mahkeme ise şahsa 10 bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti. Gazete Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre, Suriye’nin Kamışlı Vilayeti’ne bağlı Serekaniye ilçesinde ikamet eden 30 yaşındaki K.A, ülkesindeki iç savaş nedeniyle 2013’te bir grup yabancı uyruklu şahısla birlikte Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesi yakınlarındaki bir bölgeden Türkiye’ye giriş yaptı. Jandarma tarafından yakalanarak Viranşehir’e götürülen K.A., serbest bırakıldı. Daha sonra İstanbul’a geçen K.A., Mardin Kızıltepe’de yaşanan bir olaya adı karıştığı iddiasıyla Zeytinburnu’nda gözaltına alındı. Sorgulanan Suriyeli, Kumkapı Geri Gönderme Merkezi’ne teslim edildi. K.A. hakkında, “kamu düzeni, güvenliği veya sağlığı açısından tehdit oluşturduğu” gerekçesiyle, sınırdışı etme ve 6 ay süreyle idari gözetim altında tutulma kararı verildi.

‘KOŞULLAR KÖTÜ’ DEDİ TAHLİYE İSTEDİ

Mahkemeye başvururak idari gözetim kararının kaldırılmasını isteyen K. A., Kumkapı Geri Gönderme Merkezi’ndeki fiziki koşullardan da şikâyetçi olarak, merkezden tahliyesini talep etti. K. A., “merkezde uyuşturucu bağımlılarıyla birlikte kaldıklarını, sürekli kavga çıktığını, 12-13 kişi yere sünger sererek yattıklarını, haftada 1 gün havalandırma izni olmasına rağmen 1 ay havalandırmaya çıkarılmadıklarını, doktor kontrolü yapılmadığını” savundu. Mahkeme, K.A.’nın merkezden tahliye talebini reddetti. Bunun üzerine K.A., Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuruda bulundu.

SINIRDIŞI İŞLEMİ DURDURULDU

AYM, başvuruyla ilgili bir karar verilinceye kadar, K.A. hakkındaki sınırdışı işleminin uygulanmamasına hükmetti. Yüksek Mahkeme, başvurucunun gözetim altında tutulmasına 6 Ocak 2015’te son verdi. 8 ay 10 gün idari gözetim altında tutulan K.A, tahliye kararı sonrasında bir kez daha AYM’ye başvurdu. Bu defa da K.A’nın “özgürlük ve güvenlik hakkının ihlal edildiğine” karar veren 17 üyeli AYM Genel Kurulu, K.A.’ya 10 bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti. Geri Gönderme Merkezi’nin koşullarının incelendiği belirtilen kararda, şöyle denildi: “Merkezin aşırı kalabalık olması, başvurucunun merkezde kaldığı dönemde maruz kaldığı koşullar, Anayasa’nın 17. maddesinde yasaklanan ‘insan haysiyetiyle bağdaşmayan’ muamele düzeyinin aşılmasına yol açabilecek niteliktedir. Merkez içinde, rahatlamaya imkân sağlayacak ortak kullanım alanlarının yetersiz ve daha da önemlisi açık havadan yararlanma imkânının çok sınırlı olmasının, başvurucunun bu şartlarda 8 ayın üzerinde bir süre idari gözetim altında tutulmasının anayasanın 17. maddesinin ihlaline yol açtığı sonucuna varılmıştır.”