Türkiye tarımda dev, organik tarımda cüce

Türkiye'nin bir alanda daha, 'potansiyelinin çok gerisinde bir dev' olduğu anlaşıldı. Avrupa İstatistik Kurumu'ndan (Eurostat) yapılan açıklamaya göre, Avrupa'nın sebze meyve deposu olarak görülen Türkiye, organik tarıma ayırdığı...

BRÜKSEL - Türkiye'nin bir alanda daha, 'potansiyelinin çok gerisinde bir dev' olduğu anlaşıldı. Avrupa İstatistik Kurumu'ndan (Eurostat) yapılan açıklamaya göre, Avrupa'nın sebze meyve deposu olarak görülen Türkiye, organik tarıma ayırdığı topraklar açısından AB ülkelerinin çok gerisinde.
Verileri elde edilemeyen Romanya ve Bulgaristan dışında, 25 AB ülkesinde, 6 milyon 115 bin 465 hektar organik tarım arazisi var. En büyük pay,
1 milyon 69 bin hektarla İtalya'nın. Onu, yaklaşık 800'er bin hektarla İspanya ve Almanya, 609 bin hektarla Britanya, 561 bin hektarla Fransa, 360 bin hektarla Avusturya ve 288 bin hektarla Yunanistan izliyor.
Türkiye'de organik tarıma yapılan toprak genişliğiyse, komşunun neredeyse yarısı kadar: 162 bin hektar!
Organik tarımın ülke tarımındaki ağırlığı açısındansa Avusturya Avrupa'nın lideri. Avusturya'da organik tarıma ayrılan toprakların oranı yüzde 11. Ardından İtalya (yüzde 8.4), Finlandiye (yüzde 6.5), Portekiz (yüzde 6.3), İsveç (yüzde 6.2) geliyor.
Avrupa'nın Türkiye'den bu konuda beklentisi büyük. Avrupa Komisyonu tarım-kırsal kalkınma birimleri uzmanlarının şubat ayında yayımlanan raporunda, 2015'te AB'ye gireceği varsayılan Türkiye'nin, son 10 üye ülkenin toplam gücü kadar tarımsal katkıda bulunacağı hesaplanmıştı.