Türkiye terleyecek, İstanbul serinleyecek

Sıcak hava yüzünden Türkiye ter atıyor. Antalya Meteoroloji Bölge Müdürü Mehmet Arandı, kentin Basra alçak basınç sisteminin etkisi altına girdiğini ve sıcaklığın bugün gölgede 43 dereceye yükseleceğini söyledi.

İSTANBUL - Sıcak hava yüzünden Türkiye ter atıyor. Antalya Meteoroloji Bölge Müdürü Mehmet Arandı, kentin Basra alçak basınç sisteminin etkisi altına girdiğini ve sıcaklığın bugün gölgede 43 dereceye yükseleceğini söyledi. İzmir'de de 43 dereceye ulaşan sıcaklık yaşamı olumsuz etkiliyor. Valilik resmi kurumlardaki hamileler, engelliler ve kronik hastalara iki gün izin verdi.
Hava sıcaklığının öğle saatlerinde 40 derecenin üzerine çıktığı Şanlıurfa'da, halk Balıklıgöl ve diğer parklarda serinlemeye çalıştı. Tarım işçileri ise bunaltıcı sıcağa rağmen Akçakale ve Viranşehir yolu üzerindeki tarlalarda çocuklarıyla birlikte günlük 8-10 YTL yevmiye için çalışmaya devam etti. Yetkililer, sıcaklıkların birkaç gün içinde 45 dereceye yükseleceğini belirterek vatandaşların zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamasını istedi. Meteoroloji'den İstanbullulara iyi haber var. Kenti son günlerde etkisi altına alan sıcak hava, bugünden itibaren etkisini kaybedecek. 40 dereceye çıkan sıcaklık, kuvvetli poyrazla 10 derece düşecek.