Türkiye tersine beyin göçünde beşinci!

ANKARA - Tersine beyin göçü, artarak sürüyor. Avrupa Birliği fonları sayesinde, son iki yılda 100’ü aşkın Türk araştırmacı, Türkiye’ye dönmek için başvurdu. AB fonlarından yararlanarak beyin göçünü tersine çevirenler listesinde Türkiye, beşinci sırada yer aldı. TÜBİTAK 7. Çerçeve Programı (ÇP) Ulusal Koordinatörü Hüseyin Güler, dönüşlerin küresel ekonomik kriz nedeniyle daha da artacağını tahmin ediyor. Geri dönenlerin en çok tercih ettiği üniversiteler sırasıyla Sabancı, Bilkent, İzmir Yüksek Teknoloji ve Koç üniversiteleri oldu. Son olarak bir Türk şirketi, Turkcell de fondan yararlandı. Türkiye’ye geri dönen bir araştırmacı Turkcell’de göreve başladı.
Koordinatör Güler’in verdiği bilgiye göre ‘Araştırmacıların Dolaşımı’ programıyla Avrupa’da AR-GE insan kaynağının geliştirilmesi amaçlanıyor. Hedef, ABD, Kanada ve Japonya gibi ülkelerde bulunan araştırmacıların, Avrupa’ya kazandırılması. Bunu teşvik için dönen araştırmacılar, iki-dört yıl boyunca destekleniyor.  
Güler, Türkiye’de son iki yılda ‘Araştırmacıların Dolaşımı’ programlarına yurtdışında görev yapan 112 araştırmacının başvurduğunu açıkladı. 28 araştırmacı Türkiye’deki çeşitli üniversitelerden ve özel sektördeki kuruluşlardan kabul aldı. Türkiye böylece 7. ÇP programlarının başlamasından bu yana tersine beyin göçü aracını en iyi kullanan en iyi beş ülke arasına girdi. Güler, “Kabul edilen araştırmacı sayısına göre Türkiye, İsrail, İngiltere, İspanya ve  Yunanistan’dan sonra listede yer aldı. Türkiye’ye dönen araştırmacılar genellikle gençlerdi. Ve çoğunlukla ABD’den dönüş yapıldı. Türkiye’nin tersine beyin göçü için cazibesi artmaya devam ediyor. Özellikle de ekonomik kriz ortamıyla beraber daha da  hızlanmasını bekliyoruz”  dedi. (aa)