Türkiye tiryakilikte dünya altıncısı

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye'deki 24 milyon sigara içicisine "Dünya Sigarasız Günü'nde 'Sigaraya hayır' demek için var olan sayısız nedenleri düşünmeye çağırıyorum" diye seslendi.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye'deki 24 milyon sigara içicisine "Dünya Sigarasız Günü'nde 'Sigaraya hayır' demek için var olan sayısız nedenleri düşünmeye çağırıyorum" diye seslendi. Sezer, mesajında giderek başlama yaşı düşen sigaranın toplum sağlığını yakından ilgilendirdiğini söyledi.
Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Nermin Başarer de durumu vahim olarak nitelendirdi: "Türkiye sigara üretim ve tüketiminde dünyada altıncı sırada. 1970-1990 arası gelişmiş ülkelerde sigara oranı yüzde 25 azaldı, geri kalmış ülkelerde ortalama yüzde 10, Türkiye'de yüzde 13 arttı. Türkiye'de 18'ini aşmış kadınların yüzde 25'i, erkeklerin yüzde 66'sından fazlası sigara içiyor, sigara her yıl 100 bin kişiyi öldürüyor." 10 kanser türü ve kalp damar hastalıklarıyla bağlantılı bulunan sigara yıllık cirosu 300 milyar dolar olan bir pazar. (Radikal, aa)