Türkiye trafikte en kötünün iyisi

İZMİR - Dünya genelinde her yıl 1 milyon 270 bin kişi trafik kazalarında hayatını yitiriyor. Kaza kurbanlarının büyük bölümü yayalar, bisiklet ve motosiklet kullananlar. Türkiye trafik açısından ‘kötünün iyisi’.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Cenevre ve New York ofisleri tarafından hazırlanan ve WHO’nun resmi internet sitesinde de yayımlanan ‘Yol Güvenliğine  İlişkin İlk Global Değerlendirme’ başlıklı rapor, trafik kazalarında ölenlerin büyük bölümünün, sanılanın aksine araç içinde değil ‘dışında’ olduğunu gösterdi.
Rapora göre yayalar, bisiklet ve motosiklet kullananların ‘korunmasız’ gruplar. Araçlarda bulunanların güvenliklerinin artırılmasına yönelik önlemlerde olumlu ilerleme yaşanırken korunmasız gruba yönelik önlemler hâlâ yetersiz. WHO’nun araştırması dünya nüfusunun yüzde 98’ini temsil eden 178 ülkeden veriler değerlendirerek hazırlandı. 
* Çalışmanın genel değerlendirmesine göre yasalarda bulunmasına karşın, 178 ülkeden yarısından azında emniyet kemeri, hız limiti gibi kurallara uyuluyor.  
* Trafik kazalarında ölümlerin yüzde 90’ı dünyadaki tüm araçların yüzde 48’ine sahip olan az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde meydana geliyor. 
* WHO’ya göre Türkiye’nin de içinde bulunduğu Doğu Akdeniz Bölgesi ile Afrika, trafik kazaları ve yol güvenliği alanlarında en kötü karneye sahip. Ancak Türkiye,  uygulamaya koyulan trafik yasaları, getirilen hız ve alkol sınırlamaları açısından  bakıldığında, birçok ülkenin önünde yer alıyor. (aa)