Türkiye 'tür' zengini

TEMA Vakfı Başkanı Nihat Gökyiğit, toprak genişliği Avrupa'nın sadece yüzde 15'i olan Türkiye'nin, AB'nin ekolojik zenginliğini ikiye katlayacağını söyledi.

BRÜKSEL - TEMA Vakfı Başkanı Nihat Gökyiğit, toprak genişliği Avrupa'nın sadece yüzde 15'i olan Türkiye'nin, AB'nin ekolojik zenginliğini ikiye katlayacağını söyledi. Gökyiğit, TEMA'nın Belçika Şubesi TEMA-B'nin açılışı dolayısıyla düzenlenen toplantıda, şu bilgileri verdi:
"Türkiye tüm karaların binde 6'sını oluşturduğu halde, keşfedilen bitki türlerinin yüzde 2.5'inin ev sahibi. Bu zenginlikte Türkiye'nin, Akdeniz, okyanus ve kara olmak üzere dünyadaki üç ana iklim kuşağına ev sahipliği yapan tek ülke olmasının etkisi büyük. ABD'deki en verimli buğday türünün, 'stubburn' hastalığına direnç kazanması için bir Anadolu yabani buğday türüyle karıştırıldı. Yeni Zelanda'daki çayırlar Türkiye'den giden türlerle zenginleştirildi. 5 bin 110 kilometrekarelik İstanbul'da yaklaşık 2 bin, 250 bin kilometrekarelik İngiltere'de 1850 bitki türü var. Türkiye'de altı günde bir yeni bir bitki türü keşfediliyor."
Gözlemciler rekor kırdı
Gökyiğit, Türkiye'nin hayvan açısından da zengin olduğunu anlattı: "Türkiye'de 40 bin hayvan türü saptandı. Bu Avrupa'nın tamamında saptananın beşte dördünden fazla. Avrupa'da 560, Türkiye'de 456 kuş türü var. Bu yıl üç haftalığına Türkiye'ye gelen bir kuş gözlem grubu, 274 tür tespit etti. Bu, bir dünya rekoru!"
260 bin gönüllü üyesi olan TEMA vakfının Almanya, Hollanda ve Belçika'da şubeleri bulunuyor.


    http://www.radikal.com.tr/7626827626820

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.