Türkiye Twitter'dan ne istedi?

Türkiye Twitter'dan ne istedi?
Türkiye Twitter'dan ne istedi?
Dünyaca ünlü sosyal paylaşım sitesi Twitter'ın paylaştığı şeffaflık raporuna göre, hükümetlerin talep ettiği kullanıcı bilgileri sayısında geçtiğimiz yıllara göre artış var...
Haber: CEMAL İVE / Arşivi

Özellikle dünya çapındaki protestolarda oynadığı aktif rolün ardından hükümetlerin de radarına takılan ünlü sosyal paylaşım sitesi Twitter, düzenli olarak yayınladığı altı aylık şeffaflık raporunda hükümetlerin kendisinden neler talep ettiğini açıkladı.

TALEPLERİN ARTMASI EYLEMLERLE İLGİLİ

Milyonlarca kullanıcıya sahip sosyal ağlarda dolaşan kişisel verilerin büyüklüğü, istihbarat ağlarını kuvvetlendirmek isteyen devletlerin de oldukça ilgisini çekiyor ister istemez. Hatta bu doğrultuda Eski CİA ajanı Edward Snowden tarafından öne sürülen bir iddiaya göre, Amerikan istihbaratı bir program sayesinde elektronik postaların yanı sıra internet işletmeci şirketlerinden izin bile almasına gerek kalmadan bilgi bankalarını tarayabiliyor, özel kimlik bilgileri toplayabiliyor.

Twitter CEO'su: 'Türk hükümeti ile anlaşmadık'


2013 yılının Ocak ve Haziran aylarını kapsayan raporda, dünyadaki farklı hükümetlerden toplam 1.157 adet bilgi talebi geldiği ve 2012'nin ikinci yarısında gelen 849 adet tabele oranla ciddi bir artış yaşandığını belirtiliyor. Bu artışta son dönemlerde dünyanın farklı lokasyonlarında gerçekleştirilen protestoların etkisinin büyüklüğü de yadsınamaz bir gerçek.

TÜRKİYE 'EN GELEN TALEPLERE OLUMLU YANIT YOK

Sosyal paylaşım sitesine en fazla bildirim geldiği hükümetin 1157 talebin 902'sinin hayata geçirildiği ABD olduğu belirtiliyor. Bu rakam, Japonya'da 87, İngiltere'de 26 iken Türkiye'de ise 10'un altında olduğu raporda sunuluan bilgilerden bir diğeri. Şirketin paylaştığı şeffaflık raporundaki başka bir ilginç ayrıntı ise, Twitter'ın Türkiye'den gelen taleplerin hiçbirine olumlu yanıt vermediği gerçeği. Kaldı ki, geçtiğimiz günlerde kendi hesabından bir açıklama yapan Twitter CEO'su Dick Costolo da konu hakkında sorulan bir soruya cevap olarak Türk hükümeti ile herhangi bir işbirliği içerisinde olmadığını ifade etmişti. Bu doğrultuda ABD'nin taleplerinin ise yüzde 67'sine olumlu yanıt verildiği söyleniyor.

30 KULLANICI HAKKINDA BİLGİ TALEBİ

Raporda sunulan verilere göre, hükümetlerin Twitter'dan talep ettiği maddelerin başında 'içerik kaldırma' ile ilgili olanların yer aldığına şahit oluyoruz. Türkiye, 17 kez içerik kaldırma talebinde bulunan Rusya Federasyonu ile 10 kez aynı gerçekçeyle Twitter'a başvuran Brezilya'nın ardından 7 taleple üçüncü sırada yer alıyor. Bunlardan 3 tanesi mahkeme kararları sonucu ortaya çıkan kaldırma talepleriyken, diğer 4 talep polis ya da diğer devlet kurumlarından alınmış.Ayrıca, raporda sunulan bilgilere göre Türk hükümetinin 30 kullanıcının hesap bilgilerini talep ettiği de açkılanmış.

Twitter'dan hükümetin 'işbirliği' önerisine ret


Geçen hafta Twitter'ın başlattığı sahte kullanıcı operasyonu doğrultusuna silinen milyonlarca hesap arasında hükümet karşıtı muhaliflere ait olduğu belirtilen kullanıcılar da bulunduğu iddia ediliyordu. Yine kendi Twitter hesabından bu soruları da yanıtlaya Twitter CEO'su Costolo, silinen hesapların farklı görüşlerdeki insanların birbirlerini spam olarak bildirmesinden kaynaklandığını ifade etmişti. Türkiye'den atılan tweet'lerin hiçbiri silinmezken, Twitter'a en büyük baskıyı uygulayan ülkelerden biri olan Brezilya'da hakaret içerdiği belirtilen 39 tweet'in silindiği açıklandı. 

BAKAN YILDIRIM TÜRKİYE'DE OFİS AÇMAYA DAVET ETMİŞTİ

Tıpkı diğer ülkelerde olduğu gibi bütün sosyal paylaşım sitelerini Türkiye'de ofis açmaya davet eden, ancak onlardan müspet bir yaklaşım görmediklerini ifade eden Bakan Yıldırım ise: "Facebook uzun zamandır Türk makamlarıyla uyumlu bir çalışma içinde bulunuyor. Türkiye'de birimleri var. Onlarla bir sorunumuz yok ama Twitter'da da bu yapı oluşabilir. Aksi halde bu sürdürülebilir bir şey değildir." diyerek konu hakkındaki düşüncelerini dile getirmişti.

Twitter için yasa değişiyor