Türkiye uzay için atak hazırlığında

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nun (BTYK) son toplantısında uzay çalışmalarına ağırlık verilmesi kararının ardından, kurulun sekreteryasını yürüten TÜBİTAK, bu alandaki çalışmaları koordine etmeye başladı.

ANKARA - Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nun (BTYK) son toplantısında uzay çalışmalarına ağırlık verilmesi kararının ardından, kurulun sekreteryasını yürüten TÜBİTAK, bu alandaki çalışmaları koordine etmeye başladı. Bunun için iki aydan kısa bir sürede altı toplantı yapıldı. Toplantılara, Milli Savunma ve Ulaştırma bakanlıkları, Genelkurmay, TÜBA, TÜBİTAK'ın ilgili enstitülerinden uzmanlar, Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, DPT, TÜRKSAT, Eurasiasat, TAI, Aselsan, Roketsan, Havelsan, çok sayıda üniversiteden uzmanlarla özel şirket temsilcileri katıldı.
27 Ekim'de başlatılan toplantılarda Türkiye'nin araştırma, üniversite, sanayi, kamu ve askeri kuruluşların 2004 itibarıyla yetenek-kabiliyet-kapasite bakımından ulaştığı yaklaşık potansiyeli ve ileriye dönük faaliyetler değerlendirildi. Eldeki veriler ışığında uzay araştırmaları, uydu yapımı, uzaya ulaşım, bilimsel araştırmalarla evrenin araştırılması, yeni keşifler, yeni uzay teknolojilerinin geliştirilmesi, insan kaynağının artırılması ve toplumu bilgilendirme ekseninde yürütülecek. Toplantılardaki sonuçlar, bu ayki BTYK toplantısına sunulacak ve ardından uygulamaya geçilecek.


    http://www.radikal.com.tr/7335817335810

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.