Türkiye üzerinden İran'a para kaçırılıyor iddiası

Türkiye üzerinden İran'a para kaçırılıyor iddiası
Türkiye üzerinden İran'a para kaçırılıyor iddiası
Bazı diplomatik kaynakların iddiasına göre, Türkiye ve Dubai üzerinden ekonomik ambargoyu delmek için İran'a 2014 Mart'ından beri 1 milyar dolar kaçırıldı.

RADİKAL - İranlı yetkililer ve batılı diplomatik kaynakların verdiği bilgilere göre Türkiye ve Dubai üzerinden ekonomik ambargoyu delmek için İran’a 2014 Mart’ından beri 1 milyar dolar kaçırıldı.

İran’ın nükleer programına karşı uygulanan ambargo çerçevesinde İran uluslararası bankacılık sisteminden çıkarılmıştı.

'KURYELER TAŞIYOR'
Yasal olmayan para transferinde İran Merkez Bankası’nın önemli bir rol oynadığı ifade ediliyor. Reuters’a konuşan kaynaklar para transferinin Dubai ve Türkiye’den İran'a yapılan uçuşları kullanan kuryeler aracılığıyla bavulla veya Irak-İran sınırından yapıldığını ifade etti.

Paranın İran’a sokulmadan önce Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri ve Irak’taki aracılarda bekletildiği iddia ediliyor.

Konuyla ilgili olarak Türk hükümetinden yetkililer bir açıklama yapmadı. İran Merkez Bankası ve Birleşik Arap Emirlikleri de para transferi hakkında konuşmadılar.
REUTERS


  http://www.radikal.com.tr/130071313007133

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bari destekli sallasalar - esiroglu

  Kimse bu sallayanlar. Asparagas haberin bile şerefi kalmadı. Bahsettiğiniz para o ülkeler için çekirdek parası. Bi de ciddiye alıp açıklamamı yapsınlar?

  rüşvet - user1012581

  burada mesele, bu iş yapılırken kimlere rüşvet verildi? türkiye'de rüşvet vermeden kolay kolay hiç bir tüccar, rüşvet almandan kolay kolay hiç bir memur/siyasetçi zenginleşemez...

  Rıza Sarraf - Gurcan Uzoglu

  Nedense bu haberi okurken Rıza Sarraf adı beynimde yankılanıyor. Bu adamın tam olarak yatırımı nedi, kazancı nerden geliyor bilen duyan varmı?