Türkiye ve ABD, İncirlik Üssü'nün kullanımı için anlaştı iddiası

Türkiye ve ABD, İncirlik Üssü'nün kullanımı için anlaştı iddiası
Türkiye ve ABD, İncirlik Üssü'nün kullanımı için anlaştı iddiası
IŞİD'e karşı varılan mutabakat çerçevesinde, İncirlik Üssü'nün ABD uçaklarınca kullanımı, 'Gizli Bakanları Kurulu Kararı' olarak imzaya açıldı. İddiaya göre, üssün silahlı uçaklar tarafından ağustos ayından itibaren kullanımı için anlaşmaya varıldı. Belirli hatlar üzerinde ise güvenli bölge deklarasyonu ilan edilmesi gündemde.

RADİKAL - ABD ile IŞİD’e karşı yürütülen mücadelede varılan mutabakat, “Gizli Bakanlar Kurulu Kararı” olarak imzaya açıldı.

CNN Türk’ün haberine göre göre, eş zamanlı olarak atılması planlanan adımlar çerçevesinde İncirlik Üssü “koalisyon” uçaklarına açılacak.

Belirli hatlar üzerinde ise güvenli bölge deklarasyonu ilan edilmesi gündemde.

TÜRKİYE -ABD ANLAŞMAYA VARDI İDDİASI

Sputniknews’in haberine göre ise Türkiye ile ABD, IŞİD’le mücadelede İncirlik üssünün silahlı uçaklar tarafından da aktif olarak kullanılması konusunda anlaşmaya vardı. Anlaşmanın ağustosta yürürlüğe girmesi bekleniyor.

ABD Savunma Bakanlığı Müsteşarı Christine Wormuth ve ABD’nin IŞİD’le mücadele özel temsilcisi John Allen’ın da katılımıyla Ankara ’da 7-8 Temmuz tarihlerinde yapılan toplantılarda IŞİD’le mücadele konusunda İncirlik’in nasıl kullanılacağına ilişkin detaylar belirlenmişti. Habere göre, taraflar arasındaki prensip anlaşmasının kesinlik kazanması için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama arasında bir telefon görüşmesi yapılması bekleniyordu ki bu görüşme gerçekleşti. Görüşmede Obama hem 32 gencin hayatını kaybettiği Suruç saldırısından hem de iki polisin öldürüldüğü Ceylanpınar saldırısından ötürü Türkiye’ye taziyelerini iletti hem de Türkiye’nin terörle mücadelesine tam destek mesajı verdi. Obama’nın görüşmede Türkiye’nin ulusal güvenliğine karşı işbirliği mesajı da vermesi Ankara’yı memnun etti.