Türkiye yağışlı havanın etkisine giriyor

Türkiye'nin güney , iç ve doğu bölgeleri Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı hava kütlesinin etkisine altında kalacak. Hava sıcaklığı iç ve doğu bölgelerde 4 ila 6 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak. Mevsim normallerinin altında seyredecek.Türkiye’nin güney , iç ve doğu bölgeleri Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı hava kütlesinin etkisine altında kalacak.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan son tahminlere göre, Marmara’nın güneyi, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz ile gece geç saatlerden itibaren doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun batısında görülecek yağışların; İzmir, Muğla ve Aydın çevreleri ile Batı Akdeniz genelinde kuvvetli olmak üzere güney bölgelerde sağanak ve gök gürültülü sağanak, iç ve doğu bölgelerde yağmur yüksekleri karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.
İç Anadolu’nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz’in İç kesimleri ile Doğu Anadolu’da bu sabah saatlerinde yer yer yoğun olmak üzere, sis bekleniyor.
Hava sıcaklığı iç ve doğu bölgelerde 4 ila 6 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak. Mevsim normallerinin altında seyredecek.
Rüzgar, genel olarak güney ve güneydoğu, Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu’da doğu ve kuzeydoğu yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette esecek.

UYARILAR
KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; İzmir, Muğla ve Aydın çevreleri ile Batı Akdeniz genelinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (sel, su baskını, taşkın v.b.) karşı yurttaşlar ve ilgililer dikkatli ve tedbirli olmaları konularında uyarıldı.
SİS UYARISI; İç Anadolu’nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz’in İç kesimleri ile Doğu Anadolu’da gece ve sabah saatlerinde yer yer yoğun olmak üzere, sis hadisesi beklendiğinden, oluşabilecek olumsuz şartlara karşı yurttaşların ve ilgililerin (ulaşımda aksamalar, hava kirliliği vb.) tedbirli ve dikkatli olmaları istendi.
-BÖLGELERE GÖRE HAVA DURUMU-
Yapılan tahminlere göre bölgelerde hava durumu şöyle olacak:
MARMARA: Çok bulutlu, güneyi (Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Sakarya, Kocaeli) kısa süreli ve hafif olmak üzere yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.
EGE: Bölge geneli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların İzmir, Muğla ve Aydın çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.
AKDENİZ: Parçalı zamanla çok bulutlu, bölgenin batısı ile zamanla bölge geneli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Antalya, Isparta ve Burdur çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.
İÇ ANADOLU: Batısı ile zamanla bölge geneli çok bulutlu, öğle saatlerine kadar batısı(Ankara, eskişehir, Çankırı, Konya), öğle saatlerinden sonra ve gece doğusu yağışlı geçecek. yağışlar genellikle yağmur ve sağanak akşam ve gece saatlerinde doğusunun yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Bu sabah saatlerinde kuzeyinde yer yer sis görülecek.
BATI KARADENİZ: Parçalı zamanla çok bulutlu, öğle saatlerine kadar batısı (Bolu, Düzce, Karabük, Zonguldak, Bartın ), akşam ve gece saatlerinde doğusu (Kastamonu ve Sinop) yağmurlu, iç kesimlerinin yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek.
ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Orta Karadeniz ile zamanla bölge geneli parçalı ve çok bulutlu, gece geç saatlerden itibaren Samsun, Tokat, Amasya ve Çorum çevreleri yağmur ve sağanak yağışlı, yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Bölgenin doğusunun iç kesimlerinde gece ve sabah saatlerinde yer yer sis görülecek.
DOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık zamanla bölge geneli parçalı batısı çok bulutlu, yarın (Cuma)sabah saatlerinde batısı (Malatya, Elazığ ve Tunceli) yağmur ve sağanak yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Sabah saatlerinde yer yer hafif sis görülecek.
GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla bölge geneli çok bulutlu, gece geç saatlerden itibaren batısı (Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Şanlıurfa) yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.(ANKA)