Türkiye yağmur ve kara teslim

Türkiye yağmur ve kara teslim
Türkiye yağmur ve kara teslim

Erzurum kent merkezinde kar kalınlığı beş santimetreyi bulurken havayolu ulaşımı aksadı. FOTOĞRAF: AYŞE YILDIZ / AA

Ani bastıran soğuk ve yağışlı hava hayatı felç etti. Şanlıurfa'daki trafik kazalarında üç kişi öldü. Erzurum'da kar kalınlığı 20 santimetreye ulaştı.

İSTANBUL - Bütün yurdu etkisi altına alan soğuk ve yağışlı hava hayatı felç etti. Doğuda kar yağdı, hava yolu ulaşımı yapılamadı. Poyraz fırtınası nedeniyle Çanakkale Boğazı’nda deniz ulaşımı etkilendi. İstanbul’da pek çok ev ve işyerini su bastı. Trabzon’da bir genç elektrik çarpması sonucu, Şanlıurfa’da üç kişi de trafik kazası nedeniyle öldü. 
İstanbul: Anadolu yakasında daha etkili olan yağış nedeniyle Kartal, Maltepe, Beykoz ve Sultanbeyli’de, bazı işyerleri ve evleri su bastı. Vatandaşlar evlerinde mahsur kaldı. Kartal’da kayganlaşan yolda devrilen kamyonun sürücüsü hafif yaralandı. O-1 Karayolu üzerindeki Kartal-Cevizli köprü altındaki su birikintisi nedeniyle taşıtlar güçlükle ilerledi. Kentte ortalama metrekareye 80 kilogram yağış düştü. Deniz ulaşımı da olumsuz etkilendi; vapur seferleri yapılamadı. Yağışlar, bugün de Anadolu Yakası’nda etkili olurken, yarın kenti terk edecek. Hafta ortasından itibaren etkili olan poyrazla sıcaklıklar mevsim normallerine dönecek.
Çanakkale: Saatteki hızı 80 kilometreyi bulan poyraz fırtınası deniz ulaşımı olumsuz etkiledi. Gökçeada-Kabatepe feribot seferleri iptal edildi.
Tekirdağ: Marmara Denizi’nde seyreden 63 yerli ve yabancı bandıralı şilep ve tanker şiddetli poyraz ve sağanak nedeniyle Şarköy ilçesi açıklarına sığındı. Personel, fırtına ve üç metreye ulaşan dalgalar nedeniyle karaya çıkamayarak geceyi gemilerde geçirdi.
Kocaeli: Kandıra’da şiddetli yağmur nedeniyle dereler taşınca birçok köy yolu ulaşıma kapandı.
Trabzon: Trabzon-Gümüşhane karayolu, Deliklitaş mevkiinde heyelan ve su birikintisi nedeniyle ulaşıma kapandı. Fatih Sanayi Sitesi’ndeki işyerlerinde su baskını sonucu maddi hasar meydana geldi. Kadınlar Pazarı mevkiinde yaşanan su baskınları sırasında elektrik çarpması sonucu ağır yaralanan 18 yaşındaki Uğur Ustaoğlu öldü.
Erzurum: Hava sıcaklığı eksi iki dereceye düştü. Kent merkezinde kar kalınlığı beş santimetreye, yüksek kesimlerde ise 20 santimetreye ulaştı. Karayolları ve caddelerdeki buzlanma nedeniyle trafik aksadı, çok sayıda kaza meydana geldi. Hava yolu ulaşımı da aksadı. İzmir’den havalanan Sun Express’e ait yolcu uçağı ve THY’nin Ankara- Erzurum seferini yapan uçak iniş yapamayınca geri döndü.
Şanlıurfa: Kent merkezi ve ilçe merkezlerinde etkili olan sağanak nedeniyle çok sayıda ev ve işyerini sel bastı. Bozova ilçesine bağlı Atgüden köyünde sel suları mezarlıkları tahrip ederek cesetleri sürüdü. Aşırı yağış nedeniyle meydana gelen kazalarda üç kişi öldü, altı kişi de yaralandı. Şanlıurfa merkezde bir inşaat iskelesinin çökmesi nedeniyle de dört işçi yaralandı.
Van: Kentte iki gündür devam eden sağanak yağış yüksek kesimlerde yerini kara bıraktı. Bahçesaray yolu, Van-Hakkari karayolu üzerinde bulunan Güzeldere mevkii karla kaplandı. Merkezdeki Erek ve Artos Dağı’nın zirveleri de karla kaplandı. (Radikal, dha, aa)