Türkiye 'yaratıcılık' ve 'yetenek'te sınıfta kaldı

Türkiye 'yaratıcılık' ve 'yetenek'te sınıfta kaldı
Türkiye 'yaratıcılık' ve 'yetenek'te sınıfta kaldı
Yetenek ve yaratıcılıkta 82 ülkeyi kapsayan bir liste hazırlandı. Kanada'da yapılan bu araştırmaya göre Türkiye, bu iki alanda da listenin en gerilerinde.

Kanada Rotman İşletme Okulu’na bağlı Martin Refah Enstitüsü 2004’ten bu yana yürüttüğü “Ülkelerin yaratıcılığı ölçülebilir mi?” araştırmasını bir listeyle sonlandırdı.

Türkiye ’nin de içerisinde olduğu 82 ülke arasında yaratıcılığı ölçmeyi amaçlayan endeksin “ekonomik gelişmenin 3T’si” olarak adlandırılan üç temel unsuru var: “Yetenek (talent)”, “teknoloji (technology)” ve “tolerans (tolerance)”.

Milliyet gazetesinden Cem Kılıç, listeyi ve Türkiye’nin neden listenin çok gerilerde kaldığını değerlendirdi:

Yetenek eksikliği ülkemiz açısından önemli bir problem. Çünkü Türkiye, yetenek endeksinde 59; yaratıcılık listesinde ise 68. sırada. Yetenek endeksini belirleyen ilk gösterge olan yüksek eğitim almış insan kaynağı açısından Türkiye 52. sırada. Bununla birlikte, yine endeksin ikinci göstergesi olan yaratıcı işkollarında çalışanların oranı ülkemizde sadece yüzde 20.9.

Bu sonuçların ortaya çıkmasında birçok faktör etkili ancak en etkili olanı galiba eğitimle ilgili konular.

Ne yazık ki, üniversitelerimizden mezun olan gençlerimizin önemli bir bölümü yaratıcı işkollarında istihdam edilenler arasına giremiyor, aksine işsiz kalıyor. Daha öncede pek çok kez dile getirdiğimiz üzere, gençlerimizin çoğu belirli alanda eğitim alıyorlar ve kendilerine bu alanlarda, özellikle kamuda iş imkânı sağlanmasını bekliyorlar. Ancak Türkiye’de kamu istihdamı artık daha fazla artmayacak. Nitekim, Orta Vadeli Program anlatılırken önümüzdeki yıl kamuya alınacak personel sayısının yarı yarıya azalacağı açıklandı. Bu nedenle asıl olarak AR-GE yatırımlarının yapılacağı sektörlere yönelik olarak insan kaynağını eğitmemiz gerekiyor. AR-GE yatırımlarının yapıldığı sektörlerde çalışabilecek nitelikte insan kaynağına ihtiyaç duyuyoruz.

Aslında, birçok bilim adamının da dile getirdiği gibi her çocuk yaratıcı doğuyor. Ancak çocuklara sunulan imkânlar ölçüsünde ya yaratıcılığı ve yetenekleri gelişiyor ya da köreliyor. Araştırma sonuçlarına göre; Türkiye sahip olduğu yaratıcı potansiyeli kullanamıyor. Ekonomik başarının sürekliliği açısından yetenekli insanlar yetiştirmek, onları kendi ülkenize çekmek, yetenekli ve girişimci insanları korumak gerekiyor. Bu yüzden, Türkiye’nin bu konuda acilen önlem alması şart!


  http://www.radikal.com.tr/115659911565996

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - momentum

  Kırk yıldır aynı sloganların atıldığı, aynı ideolojik söz dağarcığının değişmeden ve rağbetle kullanldığı, bütün nesillerin Demirel olarak dünyaya geldiği, nostalji adı altında aynı eski şarkıların kakalandığı, eski Türk filmlerinin yerli diziler olarak geri döndüğü, terör örgütlerinin bile aynı kaldığı, hala bir partinin makarna dağıtarak oy topladığına inanıldığı memlekette hangi yaratıcılıktan bahsediyorsunuz?

  GERİCİLİK İNSANI YETENEKSİZLEŞTİRİR - pispor

  Çünkü Türkiye son on yılda aşırı dindarlaşma ve kutuplaşma içine girmiştir Zıt kutuplar birbirini iter böyle bir ortamda halkın birliğini sağlayamazsın burada kopuşlar başlar ötekileştirme yada açık bir dil ile kutuplaştırmak düşmanlaştırmak burada yeteneklerden bahsedilemez çünkü bir kamu kurumu yada bir hastane düşün açık kapalı insanda ister istemez oluşan kanı ne olur dindar ve dindar olmayanlar yani inana inanmayan En son Gezi olayı her şeyi gözler önüne serdi hükümet olaya çözüm ile değil bende taraftarımı sokağa dökersem imajı bu ülkenin kutuplaşmasını açıkça gözler önüne sermiştir Sonuç olarak Türkiye yanlış yönetiliyor bu yöntemler ile asla bu ülkenin yeteneği ilerlemez bir başbakan bir imam ile uğraşıp sırf ondan yana olmadığından bu imamı görevinden alıp başka bir yere tayin ediyorsa bu ülkede yeteneklerden ilerlemeden gelişmeden nasıl bahsedebiliriz son on yılda yüzde seksen polis alınmış öğretmen yüzde 25 azalmış ise durumun ne kadar vahim ve açık olduğu meydanda değil mi

  Külliyen yalan! - OTRANBOGA

  Külliyen yalan.Bunlar bizim okyanus ötesini bile aşan yetenek yarışmalarımızı görmemişler belliki.Adam bir oturuşta bogayı yerken,tek elle koca eşeği kaldırırken,yarım saat hava da rüzgara tekme atarken,her tür hayvan taklidini yaparak nerdeyse aynı sesleri çıkarırken...İnsanların kapı almakla zorlandıgı bir devir de adamın birinin 8-10 tane hem de sıfır kapıyı yumruklarıyla paramparça ettiği bir ülke için yetenek sıralamasın da 59.sıra da yer verimesi bu ülkeye resmen haksızlıktır...Ya bizim o eşi benzeri bulunmaz ses'lerimiz.Kanada'nın bundan da haberi olmadıgı belli .bizim memlektte eline bir mikrofon geçiren herkesin daha şarkı bitmeden teklifler aldıgı ve şan şöhret kazanarak "ayagında kundura yar gelir dura dura" yı 49 senedir söylendigini de bilmez bu yaratıcılıktan uzak Kanada....

  gerçek yetenek ülkeyi soyanlar - A.D

  şöyle anlatayım mesela melih gökçek.inanılmaz bir servet sahibi,demirel ailesi,örneğin demirelin yeğeni yahya demirel milyonlarça dolar hayali ihraçat yaparak devleti zarara uğrattı.özal ailesi.özal bir memur çoçuğu olmasına rağmen inanılmaz bir servet bıraktı.mesut yılmaz ve en son tayyip erdoğan .çoçuklarına gemiler,havuzlu villalar ve daha neler neler.bunlar görünür olanlar inanın görünmeyen okadfar yetenekli insanımız varki neer götürüyorlar neler.

  Haber - vancetti

  Haber ilginç, insanın aklına Rahmetli Aziz Nesin'i getiriyor. Hani o yüzde 60 meselesi vardı ya!.

  Yaşadığım deneyim - demirparcai

  Türkiye'nin en iyi üniversitelerinin birinin en yüksek puanlı mühendislik bölümünden mezun olmuş ve daha sonra yurtdışında da eğitim almış biri olarak ilk işimde ısrarla yaratıcılık ve yenilikçilik isteyen bir iş aradığımı söyledim. Sonuç, aylarca süren iş aramalarımın sonunda onlarca hepsi olumsuz dönüş. Ben de en sonunda ısrarımdan vazgeçip ilk talep ettiğim ücreti veren şirkette çalışmaya başladım. Aradan yıllar geçince geriye baktığımda nerdeyse hiç sınıf arkadaşımın gerçek anlamada yenilikçi ve yaratıcılık gerektiren bir işte çalışmadığını görüyorum. Her yapılan işin içersinde bir miktar yaratıcılık olsa da hiç birinin temeli değil. Özünden herkes mevcut bir sistemi sürdüren insanlar. Çok az sayıda ve genelde küçük işlerde ancak yaratıcılığınızı kullanabiliyorsunuz. O tip küçük işlerde kariyeriniz için riskli oluyor. İnsanların çoğuda sonuçta daha güvenli olan rutin iş hayatını tercih ediyor.