Türkiye yardım için seferber

Türkiye'den, tsunami felaketinin yerle bir ettiği Güney Asya için toplanan bağış miktarı, 14 milyon YTL'yi aştı. Kızılay'ın bağış kampanyası tüm halka yayılırken, sivil toplum kuruluşları (STÖ) da seferber oldu.

İSTANBUL - Türkiye'den, tsunami felaketinin yerle bir ettiği Güney Asya için toplanan bağış miktarı, 14 milyon YTL'yi aştı. Kızılay'ın bağış kampanyası tüm halka yayılırken, sivil toplum kuruluşları (STÖ) da seferber oldu.
Ankara, felaketin mağdur ettiği yedi ülkeye altı milyon dolar (8 milyon YTL) yardım yapacağını açıklarken, Kızılay ve Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü'ne ait hesap numaralarında biriken tutar, 5.8 milyon YTL'yi buldu.
Cepler susmuyor
Kızılay'ın, dün 18.00 itibarıyla banka hesaplarında biriken meblağ 4 milyon 529 bin 150 YTL olurken, üç ayrı GSM şirketinin ortak hattı 2868'e gönderilen mesaj sayısı 150 bini buldu. Buna göre Turkcell'e 86 bin 612, Avea'ya 54 bin 150 ve Telsim'e de 7 bin 487 mesaj gönderildi. Kızılay'dan yapılan açıklamada, her mesajın 5 YTL olduğu anımsatıldı, mesajlar sayesinde de 962 bin YTL toplandığı bildirildi. Böylelikle, Kızılay'ın bağış havuzunda toplanan miktar, 5.4 milyon YTL (3 milyon 700 dolar) oldu.
Ayrıca, önceki gün 09.00 itibarıyla Acil Durum Yönetim Genel Müdürlüğü'nün hesap numaralarında 183 bin YTL, 23 bin 895 dolar ve 3 bin 342 avro birikti. Böylelikle Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü toplam 320 bin YTL (230 bin dolar) toplarken, her iki kurumun topladığı miktar, yaklaşık 5.4 milyon YTL oldu.
STÖ'ler de devrede
Kimi sivil toplum kuruluşları da kolları sıvayarak, bağış toplamaya başladı. Altı Nokta Körler Derneği, Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı, Floryalı Kadınlar Derneği, RoRo Gemi İşletmecileri ve Kombine Taşıma Derneği, Hacettepe Üniversitesi Öğrenci Derneği, Türkiye Noterler Birliği, Genç Gönüllüler Klubü, Sağlık-İş Sendikası, Ankara Giyim Sanayicileri Derneği, Beylikdüzü Belediyesi, TED Mezunları Vakfı topladıkları bağışları, Kızılay'ın hesaplarına yatırdı.
Motorcuların jesti
Kabataş-Üsküdar hattındaki deniz motoru sahipleri, bir günlük gelirlerini bölgeye bağışlama kararı aldı.
Türk Pasifik İş Adamları Derneği bölgede bin kişilik çadır kampı kurarken, İnsani Yardım Vakfı (İHH) ve Deniz Feneri Derneği bağımsız kampanyalar yürütüyor.
Doğuş Yayın Grubu'na bağlı, başta NTV olmak üzere üç TV kanalı, bir radyo ve bir internet sitesi bağış kampanyasına tüm gün yayınlar yaparak destek veriyor.


    http://www.radikal.com.tr/7347927347920

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.