Türkiye yasta! Her kentten bir ağıt yükseliyor

Türkiye yasta! Her kentten bir ağıt yükseliyor
Türkiye yasta! Her kentten bir ağıt yükseliyor
Ankara'da barış mitingine düzenlenen canlı bomba saldırısında hayatını kaybedenler memleketlerinde toprağa veriliyor.

RADİKAL -  Türkiye 'nin 81 ilinden gelen Barış mitingi için Türkiye'nin 81 ilinden gelerek Ankara'da toplanan kitleye yönelik canlı bombalı saldırıda hayatını kaybedenler son yolculuklarına uğurlanıyor. Tekirdağ'dan Batman'a, Adıyaman'dan Manisa'ya Türkiye'nin dört bir yanında toprağa verilen cenazelerde Türkçe ve Kürtçe ağıtlar yükseldi.

EMEP ÇANAKKALE İL BAŞKANI ADSIZ, ÇORLU'DA TOPRAĞA VERİLDİ

Ankara'da meydana gelen bombalı terör saldırısında hayatını kaybeden 95 kişi arasındaki Emeğin  Partisi (EMEP) Çanakkale İl Başkanı 42 yaşındaki Ercan Adsız'ın cenazesi, Tekirdağ’ın Çorlu İlçesi’nde gözyaşlarıyla toprağa verildi.

Ercan Atsız’ın cenazesi ailesi tarafından karayoluyla Tekirdağ’ın Çorlu İlçesine getirildi. Çanakkale, Tekirdağ EMEP teşkilatları tarafından Çorlu Merkez Garaj Cami bahçesinde tören düzenlendi. Ercan Adsız’ın öğretmen eşi Yasemin ve kızı 17 yaşındaki İpek Adsız cenazenin başından bir an olsun ayrılmadı. Babasının tabutunun başında gözyaşı döken İpek Adsız, "Baba sen güçlü bir adamdın. Bizi bırakma" dedi.

Fotoğrafın ardındaki büyük trajedi

Cenaze törenine CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, Çorlu Belediye Başkanı CHP'li Ünal Baysan ile Adsız Ailesi'nin yakınları, EMEP'liler katıldı. Yaklaşık bin kişinin katıldığı törende kılınan cenaze namazının ardından Ercan Adsız'ın cenazesi, Yeni Mezarlık'ta toprağa verildi.

Kılıçdaroğlu'dan İçişleri Bakanı'na istifa çağrısı

"OĞLUM BARIŞ VE DEMOKRASİ ŞEHİDİDİR" 

Saldırıda hayatını kaybeden Bilgen Parlak'ın cenazesi de memleketi Adıyaman'ın Kahta İlçesi'nde toprağa verildi.

Devlet Demir Yolları'nda makinist olarak çalışan Bilgen Parlak'ın cenazesi, otopsi işleminin tamamlanmasının ardından yakınları tarafından Ankara'dan karayoluyla Kahta'ya getirildi. Parlak için ikindi vakti Şeyhbaba Mahallesi'nde cenaze töreni düzenlendi. HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, KESK Kurucu Üyesi İzzet Karadağ, Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül, HDP milletvekili adayları ile Parlak'ın yakınlarının katılımıyla kılınan cenaze namazının ardından Parlak'ın cenazesi Şeyhbaba Mahallesi'ndeki mezarlığa defnedildi.

HDP, saldırıda ölen 120 kişinin ismini açıkladı

Cenaze defninden sonra mezarlıkta taziyeleri kabul eden Bilgen Parlak'ın babası Hasan Parlak, "Oğlum barış ve demokrasi şehididir" dedi.

Türk yetkililer Reuters'a konuştu: Tüm bulgular IŞİD'i gösteriyor
 

HDP ÜSKÜDAR İLÇE EŞBAŞKANI KAYA BATMAN’ DA TOPRAĞA VERİLDİ

Patlamada yaşamını yitiren 4 çocuk annesi, HDP İstanbul Üsküdar İlçe Eşbaşkanı Aycan Kaya, memleketi Batman'da toprağa verildi. Kürtçe ağıtların yakıldığı cenaze töreninde konuşan baba Süleyman Ergin, "Kızım barış için Ankara'ya gitmişti, dağa çıkmadı ki" dedi. HDP Üsküdar İlçe Eşbaşkanı 4 çocuk annesi 42 yaşındaki Aycan Kaya, memleketi Batman'da İkiztepe Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Kılıçdaroğlu: Saldırıdaki iki canlı bomba da erkek

Kızı Aycan Kaya'yı, Ankara'daki barış mitinginde kaybeden gözü yaşlı baba 66 yaşındaki Süleyman Ergin ve annesi Asiye, cenaze töreninde ayakta durmakta zorlandı. İkiztepe Mezarlığı'ndaki cenaze törenine HDP Batman İl Eşbaşkanı Abdulbari Karaağaç ve kalabalık bir partili grubu katıldı. Kadınların omuzunda taşıdığı Kaya'nın cenazesi, toprağa verilirken, acılı baba Süleyman Ergin, kızının 25 yıldan beri İstanbul'da yaşadığını belirterek, "Kızım Aycan, damadım Hakim Kaya ile 25 yıldır İstanbul'da yaşıyordu. Tek amaçları vardı, ailelerinin geçimlerini sağlamak ve bu ülkenin özlem duyduğu barışı gerçekleştirmekti. Her şeyden önce kızım dağa çıkmamıştı. Barış istemek için Ankara'daydı. Bir süredir de İstanbul Üsküdar'da HDP İlçe Eşbaşkanlık görevini yürütüyordu. Tek isteği vardı; o da bu ülkede barışın gerçekleşmesiydi. Biz barış istiyoruz ama birileri bu yolu engelliyor. Çocuklarımız yetim kalıyor. 4 torunum yetim kaldı. Barış isteyenlerin günahı ne?" diye konuştu. Kalabalık bir grubun zılgıt, alkış ve Kürtçe yakılan ağıtlar eşliğinde toprağa verdiği Kaya'nın 10 metre ilerisinde yine aynı patlamada yaşamını yitiren Barış annesi 65 yaşındaki Batmanlı Meryem Bulut için de mezar açıldı.

Ankara'ya kızına 'barış' getirmek için gitmiş

ORHAN IŞIKTAŞ'IN CENAZESİNİ HDP'LİLER KARŞILADI

HDP Tarsus İlçe yöneticisi ve Konya Selçuk Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü 3'ncü sınıf öğrencisi Orhan Işıktaş'ın cenazesi, ailesi ve HDP'liler tarafından TEM yolu Çamtepe gişelerinde karşılandı. Yol boyunca Abdullah Öcalan ile Orhan Işıktaş'ın fotoğrafının bulunduğu, 'Güneşin yoldaşı Orhan Işıktaş ölümsüzdür' yazılı pankart taşındı. Oğlu Orhan Işıktaş'ın ölüm haberiyle yıkılan annesi Müzeyyen Işıktaş, gözyaşları içerisinde, "Bütün Türkiye'nin başı sağolsun. Tayyip Erdoğan 'ın başı sağ olmasın, başı her zaman ağrısın inşallah. Ben barışı istiyorum. Barış için gitti benim oğlum, 'Anne barış için gidiyorum' dedi. Tayyip Erdoğan bu acıyı sen de gör. Sen de gör, belki barışı istersin" diye konuştu. Cenazeye katılan HDP Milletvekili Çilem Küçükkeleş ise Ankara'daki mitinge 81 ilden giden insanların tek dileğinin barış olduğunu belirterek, "Niye Ankara'yı seçtiler? Çünkü siyasettin noktasıydı. Bu ülkenin kalbiydi, başkentiydi. Maalesef başkentten böyle acılı bir cevap aldılar. Bu ülkenin 81 iline kan sıçradı. Ama biz diyoruz, neyse ki umuda, barışa kan sıçramıyor" dedi. Terörün lanetlenmesini de samimi bulmadıklarını dile getiren Küçükkeleş, şunları söyledi:

CHP Malatya Gençlik kollarından 11 genç de hayatını kaybetti

"Terörün, teröristin kim olduğunu, kimin kiminle ilişki geliştirdiğini, bu topraklara terörist soktuğunu artık bu halk çok iyi biliyor. O yüzden de ne kadar terörü lanetleseler de samimi değiller. Terörü lanetlemek değil tam tersi yakalamaları gerekiyordu. Terörü lanetleme değil, bu gün orda o bombaların patlamasına engel olmaları gerekiyordu. Terörü lanetleme değil sınırlarını IŞİD'e kapatıp, silah, bomba, silah taşımamaları gerekiyordu. Olması gereken, vicdan, ahlak, siyaset buydu ama bu ülkede tersine işledi. Çok vicdansızca, ahlaksızca işledi. Bu kadar halkın üzerine kan sıçratmamak gerekiyordu ama diliyoruz ki bu son olsun. Biz hala barış demeye, hala barışı söylemeye devam edeceğiz."

Ankara'daki katliamda yarım kalan hayatlar

HDP Mersin 3'ncü sıra Milletvekili adayı Mehmet Alış ise yaptığı açıklamada, yaşananları 'vahşet' olarak nitelendirdi. Daha sonra Orhan Işıktaş'ın cenazesi omuzlara alınarak Çayboyu Mahallesi Mezarlığı'nda toprağa verildi.

KÜRTÇE AĞITLARLA UĞURLANDI

Ankara'daki terör saldırısında yaşamını yitiren Emin Aydemir (45) ile Rasül Yanar'ın (40) cenazeleri, memleketleri Saruhanlı'nın Azimli Mahallesinde toprağa verildi.

Araç konvoyu eşliğinde Saruhanlı Devlet Hastanesi morguna getirilen cenazeler, ardından helallik alınması için Saruhanlı'nın Azimli Mahallesi'ndeki evlerine götürüldü. Evli ve 5 çocuk babası Rasül Yanar ile evli ve 4 çocuk babası Emin Aydemir'in cenazeleri, Mahalle Camisi'nde kılınan cenaze namazı ardından Azimli Mahallesi Kabristanlığı'nda toprağa verildi.

Patlamada ölen Aydemir'in eşi Yıldız (43) ile çocukları Oktay (25), Feyyaz (22), Mediye (19), Azadcan (15) ve Evindar (14) ile patlamada ölen Rasül Yanar'ın eşi Ördek (40) ve çocukları Önder (21), Ömer (19), Yusuf (13), Aslı (7) cenaze töreninde Kürtçe ağıtlar yaktı.
Cenazeye aile ve yakınları ile Manisa ve ilçelerinden gelen çok sayıda vatandaş katıldı.

CEZAEVİNDEKİ KARDEŞİ DE GETİRİLDİ

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı cenaze törenine Emin Aydemir'in Manisa T Tipi Cezaevinde hükümlü Salih Aydemir de (40) cezaevi aracıyla getirildi. Cenaze töreni öncesinde İl Emniyet Müdürü Tafyfur Erdal Ceren ve İl Jandarma Alay Komutanı Albay Bülent Mercan, mahallede kurulan taziye çadırını ziyaret ederek başsağlığı dileğinde bulundular.

Öte yandan, Rasül Yanar'ın cenazesini Ankara'dan Manisa'ya getiren cenaze aracının, Afyon yakınlarında arıza yapması nedeniyle cenaze töreninin geciktiği, bu nedenle cenazelerin defin işlemlerinin gece yapıldığı bildirildi.

DEMİRTAŞ VE YÜKSEKDAĞ DA TÖRENE KATILDI

EMEP Genel Yönetim Kurulu ve Ege Bölge Komitesi üyesi Korkmaz Tedik’in cenazesi ise Batıkent Pir Sultan Kültür Cemevi’nde düzenlenen töreninin ardından Karşıyaka Mezarlığı’na defnedildi. Cenazeye, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ da katıldı.

“ÇIK ORADAN KARDEŞİM, SANA YAKIŞMIYOR"

Ankara’daki katliamda hayatını kaybeden Canberk Bakış’ın (20) cenazesi, memleketi Malatya’da toprağa verildi.

Bakış’ın cenazesi, sabah saatlerinde Malatya Erhaç Havalimanı’ndan alınarak Battalgazi ilçesi Beydağı Mahallesi’ndeki ailesinin evine götürüldü. Evin önünde babası Abdullah, annesi Naime, ağabeyi Burak, kardeşi Berivan ve yakınları gözyaşı döktü. Berivan Bakış, “Çık oradan kardeşim, orası sana yakışmıyor” diye ağıt yaktı.

Bakış’ın bu yıl Adnan Menderes Üniversitesi Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye bölümünü kazandığı, mitinge de öğrenim gördüğü Aydın’dan gittiği öğrenildi.

DOĞUM GÜNÜNDE HAYATINI KAYBETTİ

Doğum gününde hayatını kaybeden işçi emeklisi Metin Kürklü (53) memleketi Amasya’nın Merzifon ilçesinde defnedildi.

Doğum gününde Ankara’daki mitinge katılmak üzere Amasya’dan arkadaşlarıyla gidip patlama sonucu hayatını kaybeden evli ve 3 çocuk babası Kürklü’nün cenazesi Kara Mustafa Paşa Camisi’nde öğlen namazının ardından kılınan cenaze namazı sonrası ilçe mezarlığına defnedildi.

Ağabeyi ile olayın sabahı telefonda görüştüğünü anlatan Çetin Kürklü, “Doğum gününde vefat etti. Sabah sekiz buçukta aradım kendisini. Doğum gününü kutladım. Öğlen 12’de cenazesini almaya gittim” dedi.

"GETİREBİLİRSEM BARIŞI KIZIMA SEFA OLSUN"

Amasya Lisesi felsefe öğretmeni Hakan Akalın’ın cenazesi Şirvanlı Camii’nde ikindi namazının ardından kılınan cenaze namazı sonrası Tekirdede mezarlığına defnedildi.

Akalın’ın, mitinge gitmeden önce sosyal paylaşım sitesindeki sayfasında “Gel demekle gelmiyor. Umut edip beklemek acizlere göre. Kaçıp saklanacak vakit değil. Sevgi emek ister ya. Emek ve huzur için de emek. Ankara’daymış barışı, alıp gelmek gerek. Ben gidiyorum kalanlara selam olsun. Getirebilirsem barışı kızıma sefa olsun” mesajını paylaştığı öğrenildi.

TCDD ÇALIŞANI KIVRAK KÖY MEZARLIĞINDA DEFNEDİLDİ

Hacı Kıvrak'ın cenazesi Yozgat'ın Aydıncık ilçesi Üzümlük köyünde toprağa verildi. TCDD İskenderun Müdürlüğü çalışanı 45 yaşındaki iki çocuk babası Kıvrak'ın cenazesi, Ankara'daki otopsi işlemlerinin ardından Üzümlük köyündeki baba evine getirilerek helallik alındı. Kılınan cenaze namazı sonrası Kıvrak'ın cenazesi, köy mezarlığında defnedildi.

Hacı Kıvrak'ın 25 yıldır TCDD'de çalıştığı öğrenildi. Hacı Kıvrak'ın ağabeyi İsmail Kıvrak, saldırıyı kınadığını ifade ederek, "Allah bu saldırıyı yapanların belasını versin, lanet olsun. Allahlarından bulsunlar. Söyleyecek başka bir söz bulamıyorum" dedi. Cenazeye, Kıvrak'ın ailesi, Yozgat Vali Yardımcısı Gökhan İkitemur, Garnizon Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, Aydıncık Belediye Başkanı Ahmet Koçak, Kaymakam Sinan Başak ve vatandaşlar katıldı.

EŞİ FOTOĞRAFINI TAŞIDI

Ankara'daki terör saldırısında hayatını kaybeden bir diğer TCDD çalışanı Rıdvan Akgül'ün cenazesi, Siirt'te toprağa verildi.
TCDD Adana Müdürlüğü çalışanı Rıdvan Akgül'ün cenazesi, yakınları tarafından Diyarbakır Havalimanı'ndan alınarak, Şeyh Musa Camisi'ne getirildi. Burada kılınan namazın ardında Akgül'ün cenazesi, Şeyh Musa Mezarlığı'nda defnedildi. Cenazenin mezarlığa taşınması sırasında Akgül'ün eşi Çğdem Akgül, eşinin fotoğrafını taşıdı. Cenazeye Akgül'ün yakınları, HDP Siirt Milletvekili Hatice Sevimtekin ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

 

(Ajanslar)