Türkiye yolcusu GDO'ya dur!

Avrupa Birliği'nce yasaklanan GDO (genetik yapısı değişikliğe uğratılmış organizma-transgenik) soya yüklü Global Wind adlı gemi, Arjantin'den Türkiye'ye gelirken...
Haber: MEHMET ÇİFTÇİ / Arşivi

MADRİD - Avrupa Birliği'nce yasaklanan GDO (genetik yapısı değişikliğe uğratılmış organizma-transgenik) soya yüklü Global Wind adlı gemi, Arjantin'den Türkiye'ye gelirken, dokuz Greenpeace üyesi tarafından Brezilya'nın Rio de Janeiro kenti açıklarında durduruldu. Kendilerini geminin güvertesine zincirleyen Greenpeace üyeleri, gemideki soyanın sağlığa zararlı olduğunu açıkladı.
Greenpeace'e göre Arjantin'den gelen gemide 30 bin ton GDO'lu soya bulunuyor. Gemi Brezilya'ya da 10 bin ton daha transgenik soya yüklemek için yanaşmaya çalıştı. Gemideki soyanın ABD'li Bunge şirketine ait olduğu ve Türkiye'de adı açıklanmayan bir şirkete teslim edilmek üzere yola çıkmaya hazırlandığı da iddia edildi. Brezilya dünyada soya tohumlarına katkı maddeleri konulmasına izin vermeyen tek ülke. Greenpeace üyeleri, gemiyi sadece Brezilya hükümetinin GDO soyayı tanıyan bir kanun çıkarması koşuluyla serbest bırakacaklarını açıkladı.
AB ile ABD arasında ihtilaf konusu
Dışarıdan müdahale edilerek genetik yapısı insan eliyle değiştirilmiş GDO'lu bitkiler nüfusu giderek artan dünyanın açlık sorununa çözüm gibi sunulsa da, Avrupa ve ABD arasındaki en önemli ticari anlaşmazlıklardan biri. AB yasaları, GDO'lu ürünlerin ithalatına ve üretimine çok katı sınırlamalar getiriyor. GDO'lu ürünlerin Türkiye'de ekilmesi yasak, ama işlenme amacıyla belli şartlar altında ithaline izin veriliyor. GDO'lu ürünler doğada yetişen benzerlerinden farklı olarak, kendi türlerine ait olmayan genler taşıdıkları için doğurabilecekleri riskli sonuçlar henüz tam olarak bilinmiyor.