Türkiye - Yunanistan dostluk maçında iki büyük ayıp

Türkiye - Yunanistan dostluk maçında iki büyük ayıp
Türkiye - Yunanistan dostluk maçında iki büyük ayıp
Başbakan Davutoğlu ile Yunanistan Başbakanı Çipras'ın birlikte izlediği Türkiye - Yunanistan dostluk maçında tribünlerdeki bir grup Yunanistan milli marşını ıslıkladı. Fransa'da yaşanan terör saldırılarında hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşuna da bir kısım taraftar tepki gösterdi.

RADİKAL - Türkiye - Yunanistan özel maçı öncesinde Yunanistan milli marşını tribünlerden bir gurup ıslıkladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın da izlediği maçta yaşanan bu tatsız olaya kaptan Arda Turan müdahale etti. Yaşanan bu durum uluslararası medyada da haber olurken sosyal medyada da ses getirdi. Maç sonunda açıklamalarda bulunan Fatih Terim de olaya "Ne oluyor bize?" diye tepki gösterdi

Yunanistan milli marşı çalınırken yükselen ıslık sesleri üzerine kaptan Arda Turan tribünlere dönerek, 'susun, ıslıklamayın' şeklinde el işaret yapıp duruma müdahale etti. Tribünlerin ıslığa devam etmesi üzerine Arda ile birlikte Olcay ve Mehmet Topal da taraftarlardan tepkilerini bırakmalarını istedi.

SAYGI DURUŞUNA DA ISLIK

Fransa'da yaşanan terör saldırılarında hayatını kaybedenler için 90 dakika öncesinde yapılan saygı duruşuna da bir kısım taraftar tepki gösterdi. Türkiye sahaya Fransa'da yaşanan olay üzerine siyah bant ile çıkarken Başakşehir Stadı'nda saygı duruşu sırasında ıslıklar yükseldi. Bir grup taraftar ise ıslıklar esnasında, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" şeklinde bağırdı.

Konya'daki ıslıklar neye işaret ediyor?

ULUSLARARASI MEDYA HABER YAPTI

Olay uluslararası medyada da haber oldu. Vice News, "Türk taraftarlar Yunanistan-Türkiye maçında Paris için saygı duruşunu bozdu" diye yazdı. Bu taraftarların "küçük ama sesi çok çıkan bir grup" olduğu haberde belirtildi.

Haberde ayrıca Türkiye-İzlanda maçında Ankara katliamının kurbanları için yapılan saygı duruşunda da bir grup taraftarın ıslıkladığı hatırlatıldı.

ABD merkezli sitenin Twitter hesabında bu gecenin en çok paylaşılan mesajlarından biri olan habere çok sayıda İngilizce yorum geldi. Kimi yorumcular bu tatsız hadisenin tüm Türk taraftarlara mal edilemeyeceğini vurguladı.

"lemmy" adlı kullanıcı ise "Kendi insanları için yaptıkları saygı duruşunu bile bozdukları düşünülürse bu durum şaşırtıcı mı" diye sordu.

Ankara'daki terör saldırısı sonrasında oynanan Türkiye-İzlanda maçı öncesinde yapılan saygı duruşu esnasında tribünlerden yükselen yuhalama ve ıslıklar uzun süre tartışılmıştı.

 

Saygı duruşuna tribünlerden ıslık ve tekbirli karşılık

FATİH TERİM DE TEPKİ GÖSTERDİ

Milli marşlar ve saygı duruşunda yaşananlar üzerine maç sonunda açıklama yapan Fatih Terim de tepki gösterdi.

'Kendinize yapılamasını istemediğiniz bir şeyi başkasına yapmayın' diyerek sözlerine başlayan Terim, sözlerinişöyle sürdürdü; "İstiklal marşı bu; lütfen... Ne oluyor bize? Yunanistan milli marşı okunuyor, ıslıklar yükseliyor. Allah'tan elimizi, kolumuzu kaldırıp dindirdik. Bugün aynı zamanda Dünya Komşular günü. Bizde komşumuz Yunanistan ile oynadık. Komşuluk bizde önemlidir."

Fatih Terim, Fransa'daki terör saldırılarında hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşunda yaşananlara da değinerek, "Ölmüş insanlara saygı duruşu yapıyoruz, 1 dakika sabredemiyor muyuz? Sonra dışarı gidince bunu izah edemiyoruz. Bizim ülkemize niye iki ıslık için kötü gözle baksınlar. İki hazırlık maçı iptal edilmiş. Terör tehdidi çok üzücü ve düşündürücüdür. Olaylara seyirci kalmamalıyız ama böyle değil. Bize hiç yakışmıyor. Barış ve kardeşliğe karşı kullanılacak en önemli enstrüman spordur. Sporun teröre kurban edilmesine de seyirci kalamayız" dedi.

(Hürriyet)


  http://www.radikal.com.tr/147463114746314

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  OLMADI - rafet AKSARI

  Türkiye-Yunanistan dostluk maçı bazı densizlerin yaptığı çirkin hareketle gölgelendi maalesef. Milli marş söylenirken ıslıklamaları Türkiye halklarını derinden üzdü. Sportmenlik, centilmenlik ve başkalarına saygı, sevgi duymaktır. Ama sizin gibi hanzoların sportmenle ilişkisi olmadığı, statlara sadece deşarj olmak için gittiği anlaşıldı. Yunanistan?la zaman zaman savaşın eşiğine gelsek de bizim komşumuz olduğunu bilmezler bu dangalaklar. Milli marşa, ölen insanlara saygı duymayanlar insanlık sınıfından çıkmış demektir.

  Faşizm canavarı - Gılgameş

  AKP'nin hortattığı ve yeşile boyadığı Faşizm artık kontrol dışına çıkıyor. AKP'yi de Türkiye'yi de yemeye kalkacağı zaman çok yakın! Bunun olmayacağını düşünüyorsanız bu size masal, bizim için yaşanan bir gerçekliktir.

  "AYIP" ne demek? Niçin? "AYIP olsun." - Kör Kadı

  Ayıp diye "muaşeret kurallarına ters düşen davranışa" denir. Milli maçta Paris katliamı için ıslıklamaya "ayıp" denmez. "Ektiğini biçiyorsun" denir. O tepkinin siyasal zeminini yıllardır izlediği politikayla AKP iktidarı oluşturdu. Eğer şimdi de "ah ne ayıp?" deniyorsa "asıl ayıp olan o dur" Çünkü buna "iki yüzlü davranış göstermek." denir.

  ZIHNIYET ! - palenke

  Yunan milli marsina Islik calan ve Paris Kurbanlari icin saygi durusuna bile katlanamiyan Adamlarin Zihniyetleri o kadar berbat ve tehlikeli'ki,Allah güzel insanlari bu Barbarlardan korusun.