Türkiye yüz naklinde dünya ikincisi

Türkiye yüz naklinde dünya ikincisi
Türkiye yüz naklinde dünya ikincisi

Prof. Dr. Ömer Özkan, Türkiye deki 5 yüz naklinden 3 ünü, dünyada kadavradan ilk rahim naklini ve ilk çift kol naklini gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Ömer Özkan, "Dünyada en fazla yüz nakli Fransa'da yapıldı. Ardından Türkiye geliyor. Dünyada 25, Türkiye'de 5 yüz nakli gerçekleşti" dedi.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, Türkiye ’deki 5 yüz naklinden 3’ünü, çift kol naklini ve dünyanın ilk kadavradan rahim naklini gerçekleştirerek adını tıp literatürüne yazdırdı.
Bilimkurgu senaryosu gibi görünen yüz nakli dünyada ilk kez 2000’li yıllarda deneysel olarak yapıldı. Türk hekimler de bu çalışmalarda yer aldı. Klinik olarak ilk yüz nakli ise 2005 yılında Fransa ’da gerçekleştirildi. Ardından Amerika ’da, Çin’de ve yine Fransa’da nakiller yapılmaya devam edildi. Türkiye’de ilk yüz naklini ise Prof. Dr. Özkan ve ekibi yaptı. Özkan şöyle konuştu:
“Türkiye 5’inci yüz nakli operasyonunu da yaptı. Emekleme dönemini yavaş yavaş bitirdik. Artık bu işin tecrübeli dönemine gelindi.”
“Yüz nakli konusunda Türkiye, Fransa, Amerika ve İspanya konuşuluyor. Dünyada 25, Türkiye’de ise 5 yüz nakli operasyonu yapıldı. En fazla nakil Fransa’da yapıldı. Ardından Türkiye geliyor. Türkiye’de yapılan nakiller yurtdışında beğeni topluyor. Benim yaptığım nakillerin ikisi yanık hastası. Bu hastalara hiç yüzleri yokken yeni yüz kazandırıldı.”
Prof. Dr. Özkan gerçekleştirdiği 3 yüz nakli vakasını da şöyle değerlendirdi: “Uğur Acar ilk olmasından dolayı dikkat çekti. İlk yüz naklinin başarılı bir şekilde yapılabilmesi, ‘Bu ülkede bu yapılabiliyor’ denmesi açısından önemliydi. Uğur, yeni yüze çok ihtiyacı olan bir hastaydı ve yüzüne kavuştu. Turan Çolak’ın ise dünyada örneği yok. Çolak’a göz kapaklarıyla tam yüz, saç derisinin yarısı ve kulaklar nakledi. Son yapılan nakil ise (Recep Sert) Türkiye’de ilk çift çene nakliydi.”
“Yurtdışından yüz nakli ameliyatlarına katılmak isteyen çok sayıda doktor var. 1 yıldır burada bekleyen arkadaşlarımız oldu. O sırada ameliyat çıkmadı ama en azından ameliyat ettiğimiz hastaları takip ettiler.” 

Alıcı ve verici aileleri çok karşılaştırmak istemiyoruz 

“Organ bağışında bulunanların vücudunu bütün olarak teslim ediyoruz. Yüzü alınan hastalara da özel bir protez kullanıyoruz.”
“Alıcı ile verici ailelerinin çok fazla karşı karşıya getirilmemesi gerekiyor. Bundan sonraki nakillerde ailelerin kendileri istemedikten sonra karşılaştırmayı düşünmüyoruz.”
Prof. Dr. Ömer Özkan, 2010’da Cihan Topal’a ilk çift kol naklini gerçekleştirdi. 2011’de Derya Sert ile dünyanın ilk kadavradan rahim naklini, 2012 yılında ise bebekken yüzü yanan Uğur Acar ile Türkiye’deki ilk yüz nakli operasyonunu gerçekleştirdi. ANTALYA / AA

‘Heyecana karşı uyutuluyor’

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, Türkiye’nin beşinci yüz nakli gerçekleştirilen 27 yaşındaki Recep Sert’in sağlık durumunun iyi olduğunu, heyecanlanmaması için uyutulmaya devam edildiğini kaydetti.
Muğla’da beyin ölümü gerçekleşen Polonyalı turist Andrej Kucza’nın yüzü, Prof. Dr. Ömer Özkan başkanlığındaki ekip tarafından, silahını temizlerken av tüfeğinin ateş alması sonucu yüzünden yaralanan Recep Sert’e 5 gün önce nakledildi. Prof. Dr. Ömer Özkan, “Dokularla ilgili bir sıkıntımız yok. Birkaç gün içinde yoğun bakımdan çıkarmayı umuyoruz. Şu anda bir şey söyleyemiyor. Tepki verebiliyor” diye konuştu. (ANTALYA/DHA)