Türkiye zabıt katipliğine aktı!

Türkiye zabıt katipliğine aktı!
Türkiye zabıt katipliğine aktı!
Türkiye'nin farklı illerindeki adliyelerinde düzenlenen zabıt katipliği sınavlarına rekor sayıda işsiz katıldı.

Zabıt katipliği için İzmir, Antalya ve Şanlıurfa'da açılan 211 kişilik kadro için 6 bin 973 başvuru yapıldı!

İZMİR'DE 91 KİŞİLİK KADROYA 3 BİN 633 BAŞVURU

İzmir Adliyesi ile ilçelerde görev yapacak 91 kişilik kadrolu zabıt katipliği sınavına 3 bin 633 kişi başvurdu. Adaylar, sınava girmeden önce boş klavye ve dizüstü bilgisayarlarla idman yaptı.
Adalet Bakanlığı tarafından açılan İzmir Adliyesi, Bölge Adliye Mahkemesi, Çeşme, Karaburun ve Torbalı adliyelerinde görev yapacak olan 91 kişilik kadrolu zabıt katipliği sınavına çoğunluğu üniversite öğrencisi olan 3 bin 633 kişi başvurdu. Sabahın erken saatlerinde sınavın yapılacağı Bayraklı Adliyesi Sosyal Tesisler önüne gelen adaylar, ellerinde monitör bağlantısı olmayan klavyelerle son çalışmalarını yaptı. İzmir dışındaki illerden de sınava girmek için gelen adaylar, kendilerine daha önceden verilen 90 kelimelik metni 3 dakika içerisinde yazıp yazamadıklarını denedi. Adayların yanındaki arkadaşları da kronometre tuttu. Adaylar tercihlerine göre sınavda F ya da Q klavye kullandı. Adaylara sınava girmeden önce İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak, heyecanlarını yatıştırmak için sınavda nelere dikkat etmeleri konusunda konuşma yaptı.
45'erli gruplar halinde içeri alınan adaylardan, üç dakika içerisinde 90 kelime yazmaları şartı arandı. Aralarında çok sayıda üniversite mezunu ve öğrencisi de bulunan adaylar, işsizlik nedeniyle zabıt katibi olmak istediklerini söyledi. Sınavda imla kurallarına da dikkat edildi. Yarın da devam edecek olan sınava katılan adaylar, kazanmaları halinde sözlü sınava tabi tutulacak. Sınavı kazananlar İzmir Adliyesi'ne 36, Bölge adliye mahkemesi 40, Çeşme 5, Karaburun 2 ve Torbalı'ya 8 toplam 91 kişi kadrolu olarak alınacak. Kazananlar 1500 ile 1700 lira arasında maaş alacak.

ANTALYA'DA 80 KİŞİLİK KADROYA 2 BİN 300 BAŞVURU


Antalya Adliyesi'nde de 80 kişinin zabıt kâtibi olarak alınması için açılan sınava katılan 2 bin 300 kişi, sözleşmeli olarak işe girebilmek için klavye başında ter döktü.
Adliye önünde sınav sırasının kendisine gelmesini bekleyen adaylar beklemek yerine yanlarında getirdikleri dizüstü bilgisayarlarla sınava hazırlanmayı sürdürdü. Adliyenin önünde hemen her köşe başında 3-4 adayın daktilo ile ya da bilgisayar klavyesiyle kendisini test etmesi ilginç görüntüler oluşturdu.
Sınava 'q' klavyeden girdiğini söyleyen Hüseyin Koç sınavının başarılı geçtiğini 80 kişinin arasında olmak için ter döktüğünü söyledi. Koç, "Nasipse buradan ekmek yiyeceğiz" dedi.
Sınav için henüz önünde 300 kişinin olduğunu söyleyen Ramazan Açan ise sınava 3 hafta önce hazırlanmaya başladığını kaydetti. Rakiplerinin fazla olduğunu söyleyen Açan, "Önemli olan sözlü sınavın başarılı geçmesi diye düşünüyorum. Sözlüye kalmak yetmiyor. Mutlaka torpil konuşacak ve bizde de o yok" diye konuştu.
Sınava hazırlanmak için kursa gittiğini söyleyen Dilek Sümbül ise sınav öncesi klavyeyi elinden bırakmadığını söyleyerek, "Sözleşmeli olarak işe girmek için umudumu koruyorum. İnşallah hayırlısı olur" dedi.

ŞANLIURFA'DA 40 KİŞİLİK KADROYA BİN 40 BAŞVURU

Şanlıurfa Adliyesi'nde de görev yapacak zabit katipliği için açılan 40 kişilik kadroya, bin 40 kişi başvurdu.  Duyurunun ardından zabıt katibi olmak için standartlara uyan bin 40 kişi başvuruda bulundu. Türkiye 'nin çeşitli kentlerinden sabah erken saatlerde sınavın yapılacağı Şanlıurfa Anadolu Teknik Lisesi önünde toplanan adaylar, sınav öncesi de çalışmalarını sürdürdü. Sınav nedeniyle yaşanan yoğunluk üzerine okul çevresinde polis tarafından da önlem alındı. (Bahri KARATAŞ-Ömer ERDEM-Ali LEYLAK/DHA)