Türkiye’ye sızmaya çalışan teröristlere top ateşi

Hakkari'de gece karanlığından yararlanıp Irak'tan Türkiye’ye sızmaya çalışan bir grup PKK’lı terörist, top ateşine tutuldu.

ŞENOL ÇAKIR - ONUR SAĞSÖZ

HAKKARİ’nin Şemdinli İlçesi’nde gece karanlığından yararlanıp Irak'tan Türkiye’ye sızmaya çalışan bir grup PKK’lı terörist, top ateşine tutuldu. Gündüz ise komandolar teröristlerin izini sürmek için bölgede operasyon başlattı. Bu gelişme üzerine dağ yollarına giden güzergahlarda askeri önlemler artırıldı. Dün gece ise Adana’dan Hakkari Dağ ve Komando Tugayı’na 105 ve 203 mm çaplarında toplar nakledildi. Bölgedeki görev yapan bazı gecici köy korucularının nöbet sırasında namaza durması ise dikkat çekti.

Olası sınır ötesi operasyon öncesi bölgedeki askeri hareketlilik dün ve bugün de devam etti. Hakkari’nin Şemdinli ilçesi’nin Derecik kırsalından bir grup PKK’lı terörist Türkiye’ye sızmaya çalıştı. Termal kameralarla tesbit edilen hareketlilik üzerine teröristlerin bulunduğu bölge uzun süre top atışına tutuldu. Şafak vakti ise ağır silahlı komandolar sıfır noktalarında operasyona çıktı.

Bu gelişme üzerine sıfır noktalarında "Kırmızı alarm" verildi. Çelik yelekli Mehmetçik, kontrol noktalarında teyakkuza geçti. Mevziler ise yeniden ele alındı ve kum torbalarıyla desteklendi. Yollardaki askeri hareketlilik ise dikkat çekti. Yine stratejik noktalara giden yollar dedektörlerle mayın taramasından geçirildi. Komandolar silahların namlularını, kar kalınlığının yer yer 10-15 santimetreyi bulduğu dağlara çevirdi.

Bir yandan olası sınır ötesi operasyonunun harekat emrini bekleyen askerler, bir yandan da PKK teröristleriyle mücadele ediyor. Son olarak dün gece Adana’dan getirildiği ileri sürülen 105 ve 203 mm. çaplarında çok sayıda obüs toplar Hakkari Dağ Komando Tugayı’na nakledildi. Dün gece yoğun güvenlik önlemleriyle getirilen ve bir tepenin arkasındaki hedefi vurabilen obüs topların daha sınra sıfır noktalarına kaydırılacağı öğrenildi. Ayrıca Dağ Komando Tugayı’na kamyonlarla mühimmatta getirildiği öğrenildi.

NÖBETTE NAMAZ MOLASI

Doğu ve Güneydoğu’da görev yapan korucular, terörist saldırılara karşı stratejik noktalarda görev yapıyor. En çok korucuya sahip olan Hakkari’de ise geçici köy korucuları sınıra sıfır noktalardaki yol kenarlarında, dağlarda ve mezralarda nöbet tutuyor. Ancak asıl amacı çevreyi gözetlemek olan bazı köy korucularının, nöbet yerlerinde ailece piknik yapması dikkat çekiyor. Nöbet kulübesinin üzerine çıkıp namaz kılanlar da göze çarpıyor. Bazıları ise yol güzergahlarından geçen düğün konvoylarına, silahını bırakıp el sallıyor. Yaşları 50’nin üzerinde olan ve yürümekte zorlananlar da sırtında kaleşnikof, elinde bastonuyla görev yerleri olan güzergahlarda dolaşmaya çalışıyor. (dha)