Türkiye'da yaşayanların yüzde 8'i IŞİD'e sempatiyle bakıyor

Türkiye'da yaşayanların yüzde 8'i IŞİD'e sempatiyle bakıyor
Türkiye'da yaşayanların yüzde 8'i IŞİD'e sempatiyle bakıyor
Merkezi ABD'de bulunan araştırma şirketi PEW'in yaptığı ankete göre, Türkiye'de IŞİD'e sempati duyanların oranı yüzde 8. Yani 6 milyondan fazla kişi kanlı terör örgütüne sempatiyle bakıyor. Yüzde 73'lük bir çoğunluk ise IŞİD'e olumsuz bakıyor.

RADİKAL - Merkezi ABD'de bulunan araştırma şirketi PEW'in Türkiye'nin de bulunduğu 11 Müslüman ülkede yaptığı ankette elde edilen sonuçlar vahim bir tabloyu ortaya çıkardı. Araştırmaya katılanlara ''IŞİD'e sempati duyuyor musunuz?'' sorusu yöneltildi. Türkiye'de soruya ''evet'' yanıtı verenlerin oranı yüzde 8 olurken yüzde 73 oranındaki bir çoğunluk ''hayır'', yüzde 19'luk bir kesim ise ''fikrim yok'' yanıtını verdi.

İLK SIRADA NİJERYA VAR

Araştırma sonuçlarında hiçbir ülkede IŞİD'e karşı sempati duyanların oranı yüzde 15'i geçmedi. Listenin ilk sırasında IŞİD'e olumlu bakanların oranı yüzde 14 ile Nijerya alırken, bu sırayı yüzde 11 ile Senegal ve Malezya takip etti. Türkiye yüzde 8 ile listenin beşinci sırasında yer aldı.

Lübnan'daki Müslümanların neredeyse tamamı IŞİD'e olumsuz baktıkları yanıtı verirken, Pakistanlıların yüzde 62'si herhangi bir fikrim yok yanıtını verdi.

BATILI ÜLKELRDE SORULMADI

Araştırma şirketinin anket raporunda aynı sorunun batılı ülkelerde sorulmadığı ancak 15 batı ülkesinde yaşayan insanların yarısından fazlasının IŞİD'i uluslararası bir tehdit olarak gördüğü sonucu yer aldı.

PEW'in raporuna göre, geçtiğimiz hafta Paris'te meydana gelen saldırılardan önce Fransız halkının yüzde 71'i IŞİD tehdidinden endişe ettiklerini belirtmişti. Aynı raporda bu endişenin İspanya'da yüzde 77, Almanya'da yüzde 70, İtalya'da yüzde 69 ve Amerika'da yüzde 68 oranında olduğu kaydedildi.

Gonca YAĞCI – DHA


  http://www.radikal.com.tr/147535414753542

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sark kurnazligi - Ayse Sule

  Surasi kesin ki, bu caniler, ne empati ne sempati, hicbir olumlu duyguyu haketmiyor. Hele ki, en buyuk kurbanlari olan Musluman halklardan. Empati ve sempatiyi haketmeyen bir grup daha var ki onlar da, DAES'in zalimligini Islama ve Muslumanlara maletmeye calisan sark kurnazlari. Elin adami 2015 baharinda kucuk capli da olsa bir anket yapiyor ve musluman cografyasinda yasayan halklarin ezici bir cogunlugunun DAES'ten nefret ettigini tespit ediyor. Hatta kendi sitelerinde bu tespiti on plana cikaran basliklar atiyor: "In nations with significant Muslim populations, much disdain for ISIS". Radikal ise, ankete katilan Turkiyeli denekler arasindaki "nefret etmeyen %8'lik azinligi" on plana cikarmayi tercih ediyor. Kendilerince, "DAES'e destek veren T.C. Devleti ve vatandasi"imaji yaratacaklar ya, artik yerse. Yahu adama demezler mi, sen once kendi imajina bak diye. Siz degil misiniz bu ulkede onbinlerce insanin hayatini elinden almis bolucu orgut mensuplarini terorist degil de barissever cicek cocuklar, kirmizi fularli kizlar diye pazarlayan? Malum partinin aldigi oy orani bu ulkedeki PKK sempatizanlarinin sayisina dair bir fikir vermiyor ve rahatsiz etmiyor da, PEW'in 2015 baharinda yaptigi bu ufak capli anketin sonuclari mi endiselendiriyor? Birazcik samimi, birazcik tutarli olmak bu kadar mi zor sizin icin?

  Az gösterilmis - user1087030

  AKP turkyede oyguladıgı politikaya bakılrsa az bile gösterilmiş en az %30, AKP zihniyeti=şeriyat=ISIS