Türkiye'da yaşayanların yüzde 8'i IŞİD'e sempatiyle bakıyor

Türkiye'da yaşayanların yüzde 8'i IŞİD'e sempatiyle bakıyor
Türkiye'da yaşayanların yüzde 8'i IŞİD'e sempatiyle bakıyor
Merkezi ABD'de bulunan araştırma şirketi PEW'in yaptığı ankete göre, Türkiye'de IŞİD'e sempati duyanların oranı yüzde 8. Yani 6 milyondan fazla kişi kanlı terör örgütüne sempatiyle bakıyor. Yüzde 73'lük bir çoğunluk ise IŞİD'e olumsuz bakıyor.

RADİKAL - Merkezi ABD'de bulunan araştırma şirketi PEW'in Türkiye'nin de bulunduğu 11 Müslüman ülkede yaptığı ankette elde edilen sonuçlar vahim bir tabloyu ortaya çıkardı. Araştırmaya katılanlara ''IŞİD'e sempati duyuyor musunuz?'' sorusu yöneltildi. Türkiye'de soruya ''evet'' yanıtı verenlerin oranı yüzde 8 olurken yüzde 73 oranındaki bir çoğunluk ''hayır'', yüzde 19'luk bir kesim ise ''fikrim yok'' yanıtını verdi.

İLK SIRADA NİJERYA VAR

Araştırma sonuçlarında hiçbir ülkede IŞİD'e karşı sempati duyanların oranı yüzde 15'i geçmedi. Listenin ilk sırasında IŞİD'e olumlu bakanların oranı yüzde 14 ile Nijerya alırken, bu sırayı yüzde 11 ile Senegal ve Malezya takip etti. Türkiye yüzde 8 ile listenin beşinci sırasında yer aldı.

Lübnan'daki Müslümanların neredeyse tamamı IŞİD'e olumsuz baktıkları yanıtı verirken, Pakistanlıların yüzde 62'si herhangi bir fikrim yok yanıtını verdi.

BATILI ÜLKELRDE SORULMADI

Araştırma şirketinin anket raporunda aynı sorunun batılı ülkelerde sorulmadığı ancak 15 batı ülkesinde yaşayan insanların yarısından fazlasının IŞİD'i uluslararası bir tehdit olarak gördüğü sonucu yer aldı.

PEW'in raporuna göre, geçtiğimiz hafta Paris'te meydana gelen saldırılardan önce Fransız halkının yüzde 71'i IŞİD tehdidinden endişe ettiklerini belirtmişti. Aynı raporda bu endişenin İspanya'da yüzde 77, Almanya'da yüzde 70, İtalya'da yüzde 69 ve Amerika'da yüzde 68 oranında olduğu kaydedildi.

Gonca YAĞCI – DHA