'Türkiye'de 1 milyon 350 bin kişi uyuşturucu kullanıyor'

'Türkiye'de 1 milyon 350 bin kişi uyuşturucu kullanıyor'
'Türkiye'de 1 milyon 350 bin kişi uyuşturucu kullanıyor'
Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Adana İl Müdürlüğü'ne bağlı Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddeler Şube Müdürü Dr. Saadet Yener Önal, dünyada 246 milyon, Türkiye'de ise 1 milyon 350 bin kişinin uyuşturucu madde kullandığını söyledi.

RADİKAL - 'Adana Uyuşturucu İle Mücadele İl Koordinasyon Kurulu' toplantısı, Adana Valisi Mustafa Büyük'ün başkanlığında gerçekleştirildi. Adana Valiliği Toplantı Salonu'nda yapılan etkinliğe, Vali Büyük'ün yanı sıra Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Çukurova Üniversitesi Rektörü Mustafa Kibar, İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, İl Jandarma Komutanı Albay Ünsal Bulut ve ile çok sayıda kurum temsilci katıldı. Uyuşturucu ile mücadele kapsamında yapılan çalışmaların değerlendirildiği toplantıda, kurum temsilcileri faaliyetlerine ilişkin sunumlar yaptı.

'DÜNYADA 246 MİLYON KİŞİ'

Uyuşturucu kullanımının çok yönlü bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirten Adana Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddeler Şube Müdürü Dr. Saadet Yener Önal ise, şunları kaydetti:
"Dünya Uyuşturucu Raporu'na göre 2013'te dünyada 15-64 yaş arası 246 milyon insan yani her 20 kişiden 1'i uyuşturucu kullanmaktadır. 187 bin kişi de uyuşturucuya bağlı nedenlerle öldü. Ülkemizde 2011'de yapılan '15-64 Yaş Arası Madde Kullanım Araştırması'na göre ise 1 milyon 350 bin kişi uyuşturucu kullanıyor. 15-45 yaş grubunda çok sayıda kişiyi uyuşturucu kullanımı nedeniyle kaybediyoruz. 2013 verilerine göre Adana olarak uyuşturucu kullanımı ve ölümlerin en fazla görüldüğü 3'üncü ildir."

'TERÖRÜN DE FİNANS KAYNAĞI'

Uyuşturucu ticaretinin terörün en büyük finans kaynaklarından olduğunu aktaran Adana İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Uyuşturucu İle Mücadele Şube Müdürü Osman Karip de, uyuşturucu ile mücadele kapsamında bu yıl içinde yaptıkları operasyonlarda 5 bin 46 kişiyi yakaladıklarını anlattı. Yakalanan 979 kişinin tutuklandığını belirten Karip, "Bu çalışmalarda 4 bin 239 kilo esrar, 108 kilo eroin, 131 bin uyuşturucu hap, 2 bin 829 kök kenevir ve 571 gram kokain ele geçirdik" dedi.
DHA-Yusuf BAŞTUĞ