'Türkiye'de 181 bin çocuk gelin var'

'Türkiye'de 181 bin çocuk gelin var'
'Türkiye'de 181 bin çocuk gelin var'
Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) Genel Başkanı Nazan Moroğlu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye'deki "çocuk gelin" sayısının 181 bini aştığını bildirdi.

Moroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, 18 yaşından küçük kızını evlendirmek için mahkemeye dava açan ailelerin sayısında bir önceki yıla göre yüzde 94,2 artış olduğunu, ülkedeki siyasilerin bu sorunu çözmesi gerektiği belirtti.

Türkiye 'de iç ve dış kaynaklı birçok sorun yaşandığını kaydeden Moroğlu, “Çocuklarımızı ve geleceğimizi olumsuz etkileyecek, 'çocuk gelinler' ve 'çocuk anneler' sorunu göz ardı edilmeyecek kadar büyük bir boyuta ulaştı” ifadelerini kullandı.

Moroğlu, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“TÜİK verilerine göre Türkiye'deki çocuk gelin sayısı 181 bini aştı. Erken yaşta evlilikler, kız çocuklarının kendilerini koruyamayacak yaşta evlendirilmeleri, en temel insan hakkı olan eğitim haklarının önündeki en büyük engeldir. Nüfusun yarısı olan kız çocukları ve kadınların eğitim fırsatından yoksun kalması, ülkenin gelişmesini, kalkınmasını ve demokratikleşmesini engelleyecektir. Türk Medeni Kanunu'na göre evlilik yaşı, 17 yaşını bitirme koşuluna bağlıdır. Türk Ceza Kanunu'na göre de resmi nikah yapılmadan evlendirilme bir suçtur. Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne göre de 18 yaşına kadar her insan çocuktur, korumak ve desteklemek gerekir.” (aa)


  http://www.radikal.com.tr/110833811083385

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Karanlık geleceğe doğru! - by-bucur

  Eğer bu durum devam ederse toplumun yarısı yanı kadın tarafı erken evlilikten doğan sorumlulukları nedeniyle yeteri kadar eğitimden pay alamıyacakdır. Dolayısıyla aydınlığa gitmesi gereken gelecek onlar için karanlığa doğru adım atacak. Sonra kocası hanımı hastalandığında onu muayene etmesi için bayan doktor arayacak ama bulamayacaktır. Çünkü kendisi gibiler kadınların eğitimdeki payını alaşağı ettiği için kadın doktor sayısı da hızlı bir şekilde yok olmaya yüz tutmuş olacaktır!

  4*3 ise tuzu biberi oldu - Budurcuks

  Devlet olarak eğitim için vatandaşa deveyi hendekten atlattırdığınız sürece çocuk gelinler,çocuk işçiler,ve hatta çocuk terörislerin önüne geçemezsiniz.

  Yazık - kemal.özg.

  Çocuk' tan işçi, çocuktan Gelin, çocuktan terörist üretiyor bu topraklar. Vicdanlar bu kadar kör olduğunda da birileri 3 yetmez 5 olsun diye naralanırken memleketin acı gerçekleri de böylesine çarpar adamın yüzüne.

  Yasal tecavüz - Sinan Devrim

  Bunun adı yasal tecavüzden başka bir şey değil.Eğitimsiz bırakılan, kendi kararlarını bağımsız vermekten aciz kız çocuklarının dramı halledilmeden hangi ileri demokrasinin başarısına övgü düzülebilir ki utanmadan.Kız çocukları Gelin,erkek çocuklarını ise Amele gibi gören bir anlayışın bu coğrafyanın hangi sorununa çözüm üretebileceğini herkesin düşünme vakti geldi de geçiyor artık.

  Türkiye geriye gidiyor - cemkub

  Türkiye medeni seviye, kültür, fikir, ne derseniz deyin birçok bakımdan geriye gidiyor. Eğitim matematik fen öğretmekten başka hiçbir işe yaramıyor. Hükümetin, halkı entellektiel faaliyete, kitap okumaya, tahayyül gücünü, kendini özgürce ifadeyi özendirici, sakat geleneklere karşı duran hiçbir politikası yok. Olsa biraz da olsa kendini belli ederdi. Halk bize oy veriyor, demek ki bizden memnun, eh insanımızda değiştirmek zaten mümkün değil, insan günah işlemiyorsa, ilim irfan farz değil sadece sünnet, böyle gelmiş böyle gider... Acaba vicdanlar rahat mı?