'Türkiye'de Bakan'la görüşmek için cep pilini çıkarmalısınız'

İSTANBUL - Türkiye’yi günlerdir sarsan telefon dinlemelerinden dünyaca ünlü Economist dergisinin muhabirinin de ‘nasibini aldığı’ ortaya çıktı. Derginin son sayısında yayımlanan ‘Türkiye’nin telefon dinleme skandalı: Hatta kim var?’ başlıklı haberde, muhabirin bir bakanla görüşürken yaşadığı olay şöyle aktarıldı: “Türk bir bakanla kısa süre önce yaptığı söyleşide, muhabirinizden cep telefonunun pilini çıkarması istendi. Bakan durumu şöyle açıkladı: “Pili çıkarmazsanız konuşmamız dinlenecektir.” Bakanın paranoyası anlaşılabilir; Türkiye’nin seçkinleri son bir haftadır, siyasetçilerin, yargıçların ve gazetecilerin dinlendiğine dair hikâyelerle sarsılıyor.”
Dinlemelerle ilgili birçok şeyin hâlâ belirsiz olduğunu yazan Economist, skandalın esasen Adalet Bakanlığı’nın Ergenekon davası kapsamında, darbe planladığından şüphelenilen seçkinleri dinlediğine dair suçlamalarla ilgili olduğunu belirtti.
“Patırtı İstanbul Başsavcısı Aykut Cengiz Engin’in dinlendiğini fark etmesiyle başladı” diye devam eden dergi, geçen yıl AK Parti’ye kapatma davası açan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın dinlemelerin Anayasa’yı ihlal edip etmediğini incelemek için ‘olayların üzerine atladığını’ da savundu. Economist, “Eğer Anayasa’yı ihlal söz konusuysa, bu AK Parti’yi kapatmak için Yalçınkaya’ya yeni bir bahane verebilir” diye yazdı.

Konu adalet değil, iktidar savaşı
Haberin sonunda özetle şu yoruma yer verildi: “Tartışmanın adaletle pek fazla ilgisi yok. Bu daha çok, Başbakan Erdoğan ve ılımlı İslamcı partisiyle, sürekli zemin kaybeden askerlerin öncülüğündeki tutucular arasında uzun süredir devam eden iktidar mücadelesinde yeni bir aşama. Ordunun konumu, ülkede kaos yaratmaya ve hükümeti devirmeye yönelik planların ayrıntıyla anlatıldığı bol miktarda belgenin basına sızmasıyla yıpranmış durumda. AKP de, ordunun yetkilerini budayan yeni yasalarla misilleme yapıyor. Gizli telefon dinlemeler, bu siyasi kavganın yeni silahlarından biri olabilir.” (Radikal)