'Türkiye'de basın özgürlüğü sıkıntıda'

'Türkiye'de basın özgürlüğü sıkıntıda'
'Türkiye'de basın özgürlüğü sıkıntıda'

Feyzullah Ete parkta bira içtiği için polis tarafından dövülmüş ve ölmüştü. BülentErsoy, ?Oğlum olsa askere göndermezdim? dediği için yargılandı. FOTOĞRAF: ap

ABD'nin insan hakları raporunda Başbakan Erdoğan'ın Deniz Feneri davasını haber yapan medyayı hedef aldığı belirtilerek Türkiye'de basın özgürlüğünün sıkıntıda olduğu tespiti yapıldı
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - ABD Dışişleri Bakanlığı, geleneksel 2008 İnsan Hakları Raporu’nda Türkiye’de 2008 yılında işkence, dayak ve kötü muamele olaylarında artış gözlendiği vurgulandı. Türkiye’de 2008’de 1475 defa internet sitelerine erişimin engellenmesi ‘kabul edilemez’ görüldü.
‘Türkiye’de devletin insan haklarına genel anlamda saygılı olduğu ancak kimi alanlarda sorunların devam ettiği’ savunulan raporu Dışişleri Bakanı Hillary Clinton açıkladı. Raporda örneklerle açıklanan tespitler şöyle: 
Basın özgürlüğü sıkıntıda: Basın özgürlüğü konusunda ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da bulunduğu bazı hükümet yetkilileri, iktidar partisi AKP ile Almanya bağlantılı bir yolsuzluğa (Deniz Feneri) adının karışmasını yayımlayan gazete ve basın kuruluşlarını sert eleştiriyor. Medya ve haber ajansı sahibi birkaç büyük holding bünyesinde çalışan muhabirler, hükümeti eleştiren yazılar yazması halinde işlerini kaybetme endişesi taşıyor. Başbakanlık, kasım ayında altı muhabirin akreditasyonunu iptal ettikten sonra muhabirlerin yanlış haber yazması gerekçesiyle akreditasyon iptallerini savundu. 2008’de birçok gazeteci hapis yattı. Başbakan Erdoğan bazı gazetecileri ve karikatüristleri mahkemeye verdi.
İşkencede artış var  ama işkenceciye ceza yok: 2003 ile 2008 arasında işkence suçlamalarıyla ilgili hakkında soruşturma açılan güvenlik görevlilerinden 2 bin 140 kişinin sadece yüzde 2’si disiplin cezası aldı. Türk polisinde 14 işkence iddiasıyla açılan davada 60 memur hakkında soruşturma açıldı, bunların hiçbirinde memurlar ‘hüküm giyme veya kovulma’ cezasıyla karşılaşmadı. Sadece dört davada maaştan kesinti yapıldı. 

Dokuz ayda 178 işkence vakası
Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı, yılın ilk dokuz ayında 238 işkence vakası tespit etti, bu vakalarda 178 kurban ve 263’ü polis, 15’i jandarma ve 20’si diğer güvenlik güçleri yetkilileri olmak üzere 298 şüpheli bulundu. Raporda Avcılar’da bir parkta bira içerken polis tarafından göğsüne tekme vurulmasından sonra ölen Feyzullah Ete olayı anlatıldı. Polisin ilk duruşmada tahliye edildiği hatırlatıldı. 
Polis vurarak ‘dur’durdu:?2008’de 37 kişi, güvenlik güçlerinin dur ihtarına uymadığı için öldürüldü. 2007’de bir parkta arkadaşıyla içki içerken polisin göğsünü tekmelemesi sonucu kalp krizi geçirerek ölen 26 yaşındaki Feyzullah Ete’nin kasım ayında İstanbul’daki duruşmasında, polis memuru Ali Mutlu, kefaletle serbest bırakıldı.
Telekulak ve Ergenekon: Bazı üst düzey yüksek mahkeme yetkilileri ve politikacıları yasadışı dinlendi. Haziran ayında alınan bir mahkeme kararıyla dinleme yetkisi sadece mahkeme kararıyla yapılabilek ancak bu konuda şikâyetler fazla. Temmuz ayında başlatılan Ergenekon terör örgütü davasında tutuklanan kişiler, haklarındaki suçlama belli olmadan uzun süre tutuklu kaldılar.  

301’de iyiye gidiş var ama
1475 defa internet sitelerine erişim engellendi.  Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesinde değişikliğe gidilerek ifade özgürlüğüne uygulanan sınırlama hafifletildi ancak bu konuda halen sorunlar var. Bülent Ersoy’un ‘çocuğum olsa askere göndermezdim’ sözlerinden dolayı yargılanmasına raporda yer verildi. 2008’de 1475 defa internet sitelerine erişim engellendi. Bu konuda sorunlar yaşanması ifade özgürlüğü açısından kabul edilemez durum yaratıyor. İlerlemeler de var. Bunlar; Türkçe dışındaki dillerde yayın yapılması (Kürtçe), Vakıflar Yasası’nda reform yapılarak gayri müslim azınlıkların mülkiyet haklarının iadesinin yolunun açılması ve Alevilere kendilerini ifade özgürlüğü sağlanması. Ancak, bu ilerlemelerin pratiğe daha çok yansıması gerekiyor.
Şiddet sürüyor: Kadınlara karşı şiddet, töre cinayetleri ve tecavüz olayları sorun.