Türkiye'de bir günde 455 gözaltı

Türkiye'de bir günde 455 gözaltı
Türkiye'de bir günde 455 gözaltı
Gezi Parkı olayları ile ilgili dün İstanbul'da 193 kişi, Ankara'da 105 kişi Türkiye genelinde ise 455 kişi gözaltına alındı. İstanbul'da gözaltına alınanlardan 22'si 'olayları organize etmek'le suçlanıyor.

İSTANBUL - İstanbul ve Türkiye genelinde dün yaşanan olaylarda gözaltı sayıları açıklandı.
İstanbul'da Gezi Parkı’na önceki gün yapılan polis müdahalesinin ardından dün Taksim civarında polis ile göstericiler arasında aralıklarla olaylar yaşandı. Olaylar sırasında gözaltına alınan 171 gösterici önce çeşitli polis merkezlerinde tutuldu. Dün akşam geç saatlerde ise Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne getirildiler. Haklarında, “Gösteri kanununa muhalefet, kamu malına zarar vermek, polise mukavemet"ten işlem yapıldığı öğrenilen 171 kişinin gün içinde adliye sevk edileceği öğrenildi.

22 KİŞİYE 'ORGANİZATÖR' SUÇLAMASI 

Bu arada, başladığından beri olayların organizasyonunda bulunduğu iddia edilen kişiler için örgütlü suçlara bakan Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince dün operasyonlar düzenlendi. Operasyonlarda, aralarında Çarşı Grubu üyeleri ile iki doktorun da bulunduğu 22 kişi evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı. Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde sorgulaması süren 22 kişi hakkında, “Şiddet eylemlerini organize etmek, kanunsuz eyleme çağrıda bulunmak" suçlamasıyla işlem yapıldığı belirtildi.
Bu kişilerin 4 gün boyunca sorgulanacağı öğrenildi. 
Ankara ’da ise Kızılay’a gitmek isteyenlere polisin sert müdahalesi vardı. Olaylarda 105 kişi gözaltına alındı. Türkiye genelindeki toplam gözaltı sayısı ise 455 kişi oldu.
(Mehmet AKTARAN/DHA-Radikal.com.tr)