Türkiye'de cani grip riski bulunmuyor

Uzmanlar, Uzakdoğu'da görülen kuş gribi virüsünün yapı değiştirmemesi durumunda Türkiye için risk oluşturmadığını söylüyor, ancak mevsime bağlı olarak dolaşımda bulunan gribe karşı alınacak önlemlere dikkat çekiyor...

ANKARA - Uzmanlar, Uzakdoğu'da görülen kuş gribi virüsünün yapı değiştirmemesi durumunda Türkiye için risk oluşturmadığını söylüyor, ancak mevsime bağlı olarak dolaşımda bulunan gribe karşı alınacak önlemlere dikkat çekiyor: Vitamin değeri yüksek sebze ve meyve tüketin, el hijyenine önem verin, öpüşmeyin, hatta tokalaşmayın bile
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. İsmail Balık, Dünya Sağlık Örgütü'nün 'cani grip' uyarısı konusunda şu bilgileri verdi:
Tehlike henüz 'teorik'
"Grip virüsü 15-20 yılda bir yapı değiştirip küresel salgınlara yol açar. Toplum bağışık olmadığı bir virüsle karşılaştığında, gripten etkilenen hasta sayısı anormal düzeylere çıkar ve çok sayıda kişi ölür. Dünya Sağlık Örgütü de, kuş gribini dikkate alarak 'öldürücü grip salgını' uyarısında bulundu. Kuş gribi virüsü şimdilik Uzakdoğu'yu etkiliyor ve yayılmıyor, ancak önümüzdeki dönemde virüsün nasıl bir yapıya dönüşeceğini kimse bilemez. Uzakdoğu'daki kuş gribi 30-40 kişide görüldü. Bu virüsün yapısı, diğer virüslerin yaptığı gibi hızlı yayılacak bir yapıya dönüşmedi. Sadece kümes hayvanları ile iç içe yaşayan insanlarda etkili oldu. Şu anki görünümü küresel salgın yapacak gibi değil. Ancak yapısını değiştirip yayılırsa, çok fazla kişiyi hasta etmesi ve ağır seyretmesinden korkuluyor. Dünya Sağlık Örgütü, teorik de olsa bir risk olduğu için uyarı yaptı."
Prof. Dr. Balık, Türkiye'nin kuş gribi konusunda risk grubunda olmadığını söylerken, halkı kış mevsimi nedeniyle halen zaten dolaşımda bulunan grip çeşitlerine karşı uyardı:
"Düzenli uyuyun, düzenli beslenin, vitamin değeri yüksek sebze ve meyve tüketin, bol sıvı alın, kapalı ortamlarda bulunmayın, grip olduğunu düşünenler antibiyotik almasın çünkü viral enfeksiyonlara faydası yok, bırakın öpüşmeyi tokalaşmak bile bulaşmasını artırır, ten temasından kaçının, en fazla bulaşma riski elle olduğundan ellerinizi sık yıkayın."