'Türkiye'de darbeler dönemi kapanmıştır'

'Türkiye'de darbeler dönemi kapanmıştır'
'Türkiye'de darbeler dönemi kapanmıştır'
Ergenekon soruşturması kapsamında, "Savcılık davet ederse, gider konuşurum" diyen, eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, görevi boyunca birlikte çalıştığı, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve askeri darbelerle ilgili olarak Hürriyet'e konuştu


Hürrriyet gazetesi yazarı Enis Berberoğlu'nun sorularını cevaplayan Özkök, Ergenekon savcısı davet ederse, ne anlatacağı konusunda yorum yapmadı.

Hilmi Özkök, görev süresi boyunca birlikte çalıştığı, eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'le ilişkisini tarif ederken, "Saygın, devlet idaresine katkıda bulunacak yapıda" ifadelerini kullandı.

Özkök, Sezer'in varlığının, kendisine büyük destek sağladığını belirtti, "Farklı olarak düşündüğümüz konular da olmuştur. Ben farklı görüşlerimi dahi, en azından dinleneceği bilinciyle, kendilerine arz ederdim. Görüşlerimizi, birbirimize dayatarak kabul ettirmek gibi bir davranış, sergilemedik" dedi.

Özkök, "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin darbe geleneği, sizce sona erdi mi, ermeli mi?" sorusuna karşılık olarak da, "TSK'nın ulaştığı entelektüel seviye, haberleşme teknolojisindeki evrim, demokrasi, Türkiye'nin uluslararası kuruluşlara katılımı, sivil toplum kuruluşlarındaki gelişim gibi gelişmelerin darbeler devrini kapattığını söyledi.

Hilmi Özkök, "Bence, halk rüştünü ispatlamıştır. Halk, hak ve hukukunu, sadece vekiller eliyle arama alışkanlığından, yavaş yavaş sıyrılarak, doğrudan ve itidalli bir şekilde arama seçeneklerini de kullanmaya başlamıştır. Onu anlaması gerekenler de, yavaş yavaş ezberlerini bozarak onu anlamaya, iktidarın kaynağının, sadece oy olmadığına, akıl erdirmeye başlamışlardır" diye konuştu.