Türkiye'de âdet bu!

Sedat Peker'in önce serbest bırakılıp, ardından itiraz üzerine hakkında gıyabi tutuklama kararı verilmesi sadece, çete soruşturmalarında sık rastlanan yeni bir örnek oluşturdu.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Sedat Peker'in önce serbest bırakılıp, ardından itiraz üzerine hakkında gıyabi tutuklama kararı verilmesi sadece, çete soruşturmalarında sık rastlanan yeni bir örnek oluşturdu. Ancak bu ne Peker ne de başkaları için ilk değil.
Peker ilk değil: Sedat Peker, 2002'de Akmerkez'de İbrahim Tatlıses ile buluşmasının ardından gözaltına alınmıştı. Şimdi olduğu gibi önce serbest bırakılmış, sonra savcının itirazı üzerine tutuklanmıştı.
Çakıcı: Alaattin Çakıcı çete liderliği suçundan ceza aldığı ve birçok ağır suçtan yargılandığı halde tahliye edilmişti. Çete cezası onaylanıp kesinleştikten sonra hakkında yeniden tutuklama kararı çıkarılmıştı. Ancak o arada Çakıcı firar etmişti. Daha sonra yurtdışında yakalanan Çakıcı'nın iade prosedürü henüz tamamlanmadı.
MİT'çi Meral: Çakıcı'nın firarıyla ilgili soruşturmaya dahil edilen MİT'çi Faik Meral serbest bırakılmış, savcılığın itirazı üzerine tutuklanmıştı.
Bayram vakası: Van'da gözaltına alınan oğlu Hamit Bayram'ın kaçırılmasıyla ilgili soruşturmada tutuklanan eski milletvekili Mustafa Bayram, 30 milyar lira kefaletle serbest bırakılmıştı. Ancak başsavcılığın itirazı üzerine baba Bayram ve diğer oğlu Hecer Bayram hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkarılmıştı. Mustafa Bayram, halen firarda.
Kırcı hep şanslı: Bahçelievler katliamı dışında 'Susurluk çetesi' davasından hükümlü olan ülkücü Haluk Kırcı, 'gıyapta adalet'in en çarpıcı örneklerinden. İki kez 'yanlışlıkla' tahliye edildi. İlk tahliyesine bakanlığın itirazı üzerine yakalanıp hapse konuldu. Ancak, geçtiğimiz aylarda kesinleşen yedi kez ömür boyu hapis cezasına rağmen yeniden tahliye edilmişti. Bu kez Yargıtay Başsavcılığı itiraz etmiş, Kırcı'nın yanlış hesapla bırakıldığı ortaya çıkınca, kalan cezası çektirilmek üzere yakalama emri çıkarılmıştı. Kırcı halen firarda.
Söylemez kardeşler: Mehmet Sena ve Faysal Söylemez kardeşler de geçen temmuzda gözaltına alınmış ancak serbest bırakılmıştı. Savcılık itiraz edince, haklarında gıyabi tutuklama kararı çıkarılmıştı.
Uzanlar: Merkez Yatırım ile ilgili soruşturmada önce serbest bırakılan Yavuz ve Bahattin Uzan ile altı çalışan hakkında itiraz üzerine gıyabi tutuklama kararı verilmişti.
Beyaz Enerji: Eski Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Mendilcioğlu iki kez DGM'ce bırakılmış, savcının itirazı üzerine tutuklanmıştı.