Türkiye'de El Kaide alarmı

Türkiye'de El Kaide alarmı
Türkiye'de El Kaide alarmı
ABD'nin El Kaide'nin lideri Usame Bin Ladin'i öldürmesinin ardından Türkiye de olası bir 'misilleme'ye karşı alarma geçti. Bu kapsamda El Kaide üyeleri yakın izlemeye alındı, kamu binaları ve hedef olabilecek kişilerin etraflarındaki güvenlik artırıldı.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Türkiye ’de de yapılanması bulunan El Kaide Türkiye’de şimdiye kadar çok ses getiren 4 eylem gerçekleştirdi.

En büyük eylem 2003’te İstanbul ’da düzenlediği kanlı saldırılardı. 15 Kasım 2003’te Neve Şalom ile Beth İsrael Sinagoglarına düzenlenen saldırılarda 27 kişi hayatını kaybetti. Bomba yüklü araçlarla yapılan saldırılarda en az 300 kişi de yaralandı. Beş gün sonra bu kez hedefte İstanbul’daki İngiliz Konsolosluğu ve HSBC Bankası Genel Merkezi vardı. Yine bomba yüklü araçlarla yapılan saldırılarda tiyatro sanatçısı Kerem Yılmazer dahil 30 kişi öldü, 400 kadar kişi de yaralandı. 2006 ve 2010 yıllarında El Kaide’nin iki numaralı ismi El Zevahiri de Türkiye’ye ağır suçlamalar yöneltti. El Zevahiri, Türkiye halkına, “Hükümetinize baskı yapın, Yahudi devletiyle ilişkilerini kessin. Afganistan’da Müslümanları öldüren NATO güçleriyle birlikte hareket etmekten de vazgeçsin“ çağrısında bulunmuştu.

‘Hedefler’in çevresinde sıkı önlemler
Hükümet, Ladin’in öldürülmesini “önemli bir gelişme” olarak görmekle birlikte tehlikenin geçtiği fikrinde de değil. El Kaide’nin ‘çalışma tarzı’na dikkat çeken kaynaklar, birbirinden bağımsız hücre tipi yapılanmanın merkezden emir gelmese bile kendi inisiyatifleriyle eylem yapabileceklerini söyledi. Türkiye, ABD ile işbirliği yaptığı gerekçesiyle saldırı olasılığını dikkate alan kaynaklar, El Kaide’nin, “Usame bin Ladin öldü, ama örgüt ölmedi” mesajı verebileceğini belirtti. Bu kapsamda, başta, büyükelçilikler, ABD, batı ve Musevilerle ilişkili kuruluşlar olmak üzere, ‘hedef’ olabilecek kişi ve kurumların etrafındaki güvenlik de artırıldı. Ladin operasyonunun, geçen ay Ankara ’ya gelip 5 gün boyunca gizli görüşmeler yapan CIA Başkanı Leon Panetta’nın ziyaretiyle yakın zamanda gerçekleştirilmesi dikkat çekti. Ancak, operasyonun öncesi veya sonrası ABD’lilerce Türkiye’ye bilgi verilmediği belirtildi. Son zamanlarda Türkiye’de çok sayıda El Kaide üyesi yakalandı. 2003 saldırılarından yargılanıp 6 yıl ceza alan Nurettin Gündüz mart ayında Konya’da yakalandı. Nisan ayında da İstanbul polisi ElKaide’nin Türkiye sorumlusu olduğu ileri sürülen Halis Bayancık’la birlikte 42 kişiyi yakaladı.