Türkiye'de elektronik kelepçe dönemi

Türkiye'de elektronik kelepçe dönemi
Türkiye'de elektronik kelepçe dönemi
Türkiye'de tutukluluğun yıllarca sürdüğü davaların yoğun eleştiriler alması üzerine Adalet Bakanı Sadullah Ergin, "Bu konuda önemli bir yasa değişikliği hazırlıyoruz. Avrupa ve ABD'deki gibi tutuklulara elektronik kelepçeli denetim uygulanacak" dedi


Adalet Bakanı Sadullah Ergin dün CNNTürk’te katıldığı Eğrisi Doğrusu programında gündeme ilişkin açıklamalar yaptı. Ceza İnfaz Yasası’nda yıl sonuna kadar değişikliğe gidileceğini belirten Ergin, elektronik kelepçe kullanılmasını da gündeme getirdi.

Yaklaşık 3 yıldır süren Ergenekon davası başta olmak üzere birçok davada tutukluluğun yıllarca sürmesi yoğun eleştiriler alıyordu. 1 Ekim’deki Türkiye Büyük Millet Meclisi açılış konuşmasında da Cumuhurbaşkanı Abdullah Gül , “Tutukluluk sureleri, fiili mahkumiyete dönmesin” uyarısını yapmıştı. Adalet Bakanı Sadullah Ergin dün “Bu eleştirileri, dikkate alıyoruz. Önemli bir yasa değişikliği hazırlıyoruz” diyerek değişiklikleri söyledi.

Buna göre, ABD ve Avrupa’daki gibi tutuklulara elektronik kelepçeli denetim uygulanacak. Böylece ayak bileklerine takılan elektronik bilezikle zanlıların 24 saat boyunca nerede olduğu izlenecek. Zanlılar ihtiyaç olması halinde çağırılacak. Yeri bilindiği için kaçamayacak. Suçlular için hapis cezası yerine ceza süresi kadar okul, hastane, huzurevi gibi kamu kurumlarında çalışma uygulaması getirilecek. Açık cezaevlerine nakil kolaylaştırılacak. Elektronik kelepçe ve kamuda çalışma uygulamasının iyice dolan cezaevlerini de büyük ölçüde boşaltması bekleniyor.


  http://www.radikal.com.tr/102203910220397

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  denetimli serbestlik - hwanda

  meclis istediği kanunu bir günde çıkartıyor.insani değerler taşımasına rağmen bazı kanun tasarıları bir yıldan fazla süredir bekliyor ne yazık ki.yargı reformu taslağında yer almasına rağmen ''denetimli serbestlik yasa kapsamının genişletilmesi''hala meclise taşınamadı.cezaevleri kapasitesinin çok üzerinde tutuklu ve mahkum barındırıyor.öyle ki insanlar yerde yatıyor hatta nöbetleşe uyuyorlar.bu dolulukta hijyenden bahsetmekse imkansız.eğer ceza işkenceye dönüşmüşse ne insanlıktan nede insan haklarından söz edilebilir. kısa süreli hapis cezalarına alternatif yaptırımları düzenleyen kanunun iyileştirilmesi ve denetimli serbestliğin 2 yıladan 3 yıla çıkartılması ancak hükümlülerin insanca cezalarını tamamlama imkanı sağlayacak. kanunlaşan teklifere bakınca neredeyse 20 bin tutuklu ve hükümlüyü ilgilendiren insanlara üzülmeden edemiyorum. örnek ''MADDE 5- 11/4/1928 tarihli ve 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanunun 1 inci maddesindeki ve Türk bulunmak ibaresi madde metninden çıkarılmıştır.'' Saygılar

  Mükemmel bir çözüm - ahmet_erdil

  Cezaevleri ağzına kadar doldu. Kapasitelerinin iki katı mahkum var cezaevlerimizde. Bunların güvenliği, yemesi, içmesi, devlete yani bize ait. Bunlar evinde hapis kalsın. Suçlu insanlara onları kötü bir şekilde yetiştiren ana babaları sahip çıksın. Veya kiminin eşi, kiminin de kardeşi veya çocuğu onları rehabilite etme görevini üstlenecek. Cezaevinde kimsenin rehabilite edilmediği hatta daha bozuk bir ruh sağlığıyla yaşadıkları ise ürkütücü bir gerçek... Hakimin, savcının, askerin, polisin, gardiyanın olmadığı iktidarın öldüğü bir anarşik dünya ise ütopya da olsa bir gün mutlaka gerçekleşecek...

  ne dedi kelepçe deneyimi olan kadın"... - pekmez_2042

  "Bizim ülkede uygulanması zor. burada kayırmacılık var. Daha krımızı ışkda bile durmayı bilmiyoruz.." halimiz budur. sisteme güvensizlik.

  ordunun bir kısım ihtiyacı da bunlardan karşılansın - nese2010

  askere alınan personelin bir kısmının angarya işlerde kullanıldığı iddiaları var. Angarya işlerde kullanılan askerler yerine tutuklu ve hükümlüler kullanılsın. Askerler de onurlu bir askerlik yapsın.

  Ülkemizde çok ihtiyaç duyulan bir gelişme - Plotinuss

  Adalet sistemi on binlerce dava yükü altında ezilmiş, son derece yavaş işleyen, cezaevleri koşulları bir AB ülkesi ülkeye hiç yakışmayan ülkemiz açısından sevindirici bir gelişme. İnsanlık uygarlaştıkça, cezaevlerinin ne denli barbarca bir cezalandırma yöntemi olduğunu kavrıyor. Salgın hastalıkların gelişmesi, kişinin ıslah edilmesinin tam tersine, daha da yanlış davranış modellerini öğrenmesi, işkence ve insan hakları ihlallerinin sıklığı ve cezaevlerinin topluma çok ciddi bir maddi yük yaratması da cabası. Aslında günümüzde mevcut teknolojiyle, şu anda cezaevlerinde olan kişilerin çok az bir kısmı dışında hiç kimseyi cezaevlerine kapatmamıza gerek kalmadı. Aslında bu uygulamadan önce düzelmesi gereken bir tek şey var: İnsanların adalet adı altında, birbirine eziyet etme yönündeki yanlış şartlandırmaları. Adaletin amacı eziyet etmek değil, toplumu suç ve suçludan korumak, suçluyu ıslah etmek ve topluma yeniden kazandırmaktır. Habere ilişkin bir not daha: Ev hapsi günümüzde 23 ülkede hali hazırda uygulanıyor. Özellikle adalet sisteminin işleyişi bizimkine benzer bir yavaşlığa sahip İtalya'da ev hapsi uygulamasına sıklıkla başvuruluyor. Elektronik kelepçe de sadece A.B.D.'ye özgü bir uygulama değil. Avrupa Birliği'nde birçok ülkede olduğu gibi, Türkiye ile benzer bir gelişmişlik seviyesinde olan Brezilya'da elektronik kelepçe uygulanıyor.

  Kelepce - Anaxi

  Tabi ABD gibi medeni ulke Turkiye.Hahikaten sasirdilar ne yapacaklarini.Turkiyede uygulanmasi gerekli en son yenilik.Kullanin mekanik metal olani.Bu buluslar gelismis medeni ulkeler icin.TC gibi 4.Dunya ulkesi icin degil.

  anlayamadım bir türlü - zapatista70

  akp böyle bir uygulama getiriyorsa bir bit yeniği vardır. acaba cemaate yönelik, kendilerine yönelik bir dava sinyali mi var. biliyorsunuz bir kanun çıkardılar, belli yaşın üzerindekilerin evde ceza çekmesi için, erbakana yönelikti. bir bit yeniği var gibi.