Türkiye'de eleştiri pasta atarak değil, pasta yaparak yapılır!

Türkiye'de eleştiri pasta atarak değil, pasta yaparak yapılır!
Türkiye'de eleştiri pasta atarak değil, pasta yaparak yapılır!

Zonguldaklı pasta ustası Şenol Demir, Başbakan Erdoğan ile Bakan Akdağ arasındaki domuz gribi aşısı çelişkisini pastaya yansıttı. Fotoğraf: SERTAN AYDEMiR / dha

Haber: SERTAN AYDEMİR / Arşivi

ZONGULDAK - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Sağlık Bakanı Recep Akdağ arasındaki aşı çelişkisi, yılbaşı pastası oldu. Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren ve her yılbaşı yıla damga vuran önemli olayların pastasını yapan Şenol Demir, bu yıl aşı konusuna el attı.  
37 yaşındaki pasta ustasının yaptığı pastada doktor önlüğü bulunan Bakan Akdağ, şırıngayla Başbakan Erdoğan’a domuz gribi aşısı yapmaya çalışıyor. Sağ elini kaldıran Başbakan Erdoğan ise  ‘One Minute’ diyerek Bakan Akdağ’a karşı çıkıyor. 
İstanbul Pastanesi’nin vitrininde sergilenen pasta büyük ilgi gördü.
1 metre 85’lik Başbakan Erdoğan ve 1 metre 77’lik Bakan Akdağ figürlerinin yer aldığı pasta için  900 yumurta, 40 kilogram çikolata, sekiz kilogram pudra şekeri, altı kilogram dondurma ve 14 kilogram kaplama hamuru kullanıldı.
Pasta ustası Demir aslında bu yılki pastasında ABD Başkanı Barack Obama’nın Türkiye ziyaretini işlemeyi düşünüyormuş. Sonra fikir değiştirmiş. Dikkati pastaneye çekmeyi hedefleyen pasta yılbaşına kadar sergilenecek, sonra parçalanarak isteyen müşterilere satılacak. 

Yarım milyar liralık çelişki
Domuz gribine karşı tüm dünyada aralarında ABD, Yeni Zelanda, Kanada, İngiltere, Almanya, Çin’in de bulunduğu 36 ülkede geniş kapsamlı aşı kampanyaları yapıldı. Türkiye de bu ülkelerin arasında yer aldı. Türkiye, domuz gribine karşı Glaxo-Smith Kline, Novartis, Sanofi Pasteur ilaç firmalarına 220 milyon avroluk 43 milyon doz aşı siparişi verdi.  Aşı olanların sayısıysa 2 milyon civarında kaldı.
Ancak Bakan Akdağ, bir soru önergesine verdiği yanıtta, 43 milyon dozluk siparişin bir bölümünün iptal edilebileceğini, dolayısıyla 220 milyon avroluk (yaklaşık 479 milyon lira) maliyetin değişebileceğini söyledi.  Dünyada 19 Kasım itibarıyla 65 milyonu aşkın kişi domuz gribi aşısı oldu. Türkiye’de domuz gribinden ölenlerin sayısı 507 oldu. Dünyadaki ölü sayısı 11 bini geçti.
Akdağ bu hafta Pandemi Bilim Kurulu toplantısında “Pandeminin ortalarında bir yerde olduğumuzu tahmin ediyoruz” dedi. Pandemi Bilim Kurulu sözcüsü Prof. Dr. Levent Akın ise “Genel kanı, illerden gelen bilgiler ve akademik değerlendirmeler sonucu salgının Türkiye’de hızlı bir şekilde sürdüğü ve  devam edeceği” diye konuştu.