Türkiye'de hayat 2 dakika durdu

Türkiye'de hayat 2 dakika durdu
Türkiye'de hayat 2 dakika durdu
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 77'nci yılında anılıyor.Atatürk'ün hayatını kaybettiği 09.05'te Türkiye saygı duruşuna geçti ve hayat 2 dakika durdu. Anık Kabir'de düzenlenen törende Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Erdoğan 2023 hedeflerine vurgu yaptı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 77. yılında anılıyor. Atatürk Anıtkabir'de düzenlenen devlet töreniyle anıldı. Anıtkabir'deki tören, saat 08.55'de devlet erkanının Aslanlı Yol'da yürüyüşü ile başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki kortejde, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcıları Tuğrul Türkeş ve Cevdet Yılmaz, yüksek yargı organlarının başkanları, Bakanlar Kurulu üyeleri, kuvvet komutanları, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, siyasi partilerin temsilcileri, bürokratlar yer aldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, kırmızı beyaz karanfillerden oluşan ay yıldızlı çelengi, Atatürk'ün mozolesine bıraktı. Atatürk'ün 77. yıl önce ebediyete intikal ettiği saat olan 09.05'de "ti" sesi ve sirenler eşliğinde bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ardından İstiklal Marşı okundu.Saygı duruşu sırasında gönderdeki Türk bayrağı da yarıya indirildi.

'2023 HEDEFİNE ULAŞACAĞIZ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve protokolde yer alan devlet erkanı daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Erdoğan, burada Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, deftere şunları yazdı: "Aziz Atatürk, Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı ve Cumhuriyetimizin banisi olarak vefatınızın 77. yıl dönümünde şahsınızı bir kez daha hürmetle yad ediyoruz. Cumhuriyetimizin ilanının 92. yıl dönümünü geride bıraktığımız bu dönemde, bize işaret ettiğiniz 'muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma' hedefi doğrultusunda tüm gücümüzle çalışmayı sürdürüyoruz. 'Dahili ve harici bedhahlara' rağmen Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümü olan 2023 yılı için belirlediğimiz hedeflere ulaşarak vasiyetinizi yerine getirmiş olacağız.Bu vesileyle şahsınız ve silah arkadaşlarınızla birlikte tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz.Türkiye Cumhuriyeti, inşallah ilelebet payidar kalacaktır. Ruhun şad olsun." Devlet töreninin ardından Anıtkabir, halkın ziyaretine açıldı.

VATANDAŞLAR DOLMABAHÇE'YE KOŞTU

Atatürk ölümünün 77. yılında hayata gözlerini yumduğu Dolmabahçe Sarayı'nda törenle anıldı. Saat 09:05'de Kuleli Askeri Lisesi öğrencileri büyük bir tekne ile Dolmabahçe Sarayı'nın önüne geldi. Atatürk için saygı duruşunda bulunan öğrenciler ardından da 10. Yıl Marşını söyledi .Bu sırada sarayın bahçesinde bekleyen bazı vatandaşların gözyaşlarını tutamadıkları görüldü. Dün geceden bu yana Dolmabahçe önünde demir atan askeri gemi de saat 09.05'te siren çaldı.

 PAVEY: ARTIK AKLIMIZLA SEVME VAKTİ

Atatürk'ün yaşamını yitirdiği odada düzenlenen törene TBMM Başkanvekili Şafak Pavey de katıldı. TBMM Başkanvekili Şafak Pavey ardından anı defterini imzaladı. Pavey deftere, "Mirasınızı taşıyanlar olarak bugüne kadar sizi hep yüreğimizle sevdik. Artık aklımızla sevme vaktindeyiz" diye yazdı.

Boğaziçi Köprüsü'nde saygı duruşu

 LİDERLER TWİTTER'DAN MESAJ YAYIMLADI 

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk'ün ölümünün 77. yıl dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden paylaştığı mesajında Erdoğan, "Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal'i, ebediyete irtihalinin 77. yıldönümünde saygıyla yad ediyorum" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu yayımladığı mesajında,"Büyük devlet adamı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ebediyete uğurladığımız bu günde saygı, şükranla anıyorum" derken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da "Sen bize bir ülkenin birlik ve beraberlik içinde her zorluğu aşabileceğini öğrettin. Atamızı sonsuz bir saygı ve özlemle anıyorum" ifadelerini kullandı.

10 KASIM 1939 ATATÜRK ANMASI 

Genelkurmay Başkanlığı, Atatürk'ün vefatının 77'nci yılında, 10 Kasım 1939 yılında Atatürk'ün ölümünün birinci yıl dönümünde Ankara Etnografya Müzesinde gerçekleştirilen anma törenine ait görüntüleri paylaştı.

09.05'TE HAYAT DURDU 

Atatürk'ün hayatını kaybettiği 09.05'te Türkiye'de hayat durdu. Atatürk'ü anmak için saatlerin 09.05'i gösterdiği sırada sirenler çaldı, çok sayıda araç, yol üzerinde bir anda durarak korna çalmaya başladı.

Araçlarından inen sürücüler ve o sırada yolda yürüyen kişiler, Atatürk'ün hayata veda ettiği saatte 2 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Atatürk'e şükran ve minnet dolu binlerce kişi Anıtkabir ve Dolmabahçe’de uzun kuyruklar oluşturdu.

Saat 09.05'te  Atatürk Havalimanı'nda Boğaziç Köprüsü'de hayat durdu. 

Saatler 09.05'i gösterdiği anlarda Türkiye'nin hemen her yerinde olduğu gibi Vatan Caddesi'nde de hayat durdu. Vatan Caddesi'nde araçlarıyla seyir halinde olan bazı sürücüler Ata'ya saygı için araçlarını durdurarak saygı duruşunda bulundu. Bazı sürücüler de klaksonlarına basarak saygı duruşuna eşlik etti. Vatan Caddesi'nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ndeki dev Türk bayrağı da yarıya indirildi.

'ATA İÇİN SAYGI DALIŞI'

Maltepe Belediyesi, Atatürk'ün ölümünün yıldönümünde denizde anma etkinliği düzenledi.09.05'teki saygı duruşunun ardından, "Ata'ya Saygı Dalışı" kapsamında dalgıçlar denizden Atatürk'ün gözlerinin yeraldığı tabloyla çıktı.

ATATÜRK MÜZESİ AÇILDI

Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 77. yılı dolayısıyla Beşiktaş'ta ise saygı yürüyüşü yapıldı. Kadıköy'de Atatürk'ün hayatını kaybetmesinin 77. yılı dolayısıyla "Ata'ya saygı zinciri" oluşturuldu.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından aslına uygun olarak restore edilen Şişli’deki Atatürk Müzesi, yeniden hizmete açıldı. Açılış törenine İBB Meclisi 2. Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ, Şişli Kaymakamı Salih Işık, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü katıldı. Restorasyon çalışmaları 734 bin liraya mal olan Atatürk Müzesi için, Atatürk’ün silikon heykeli yaptırıldı. Ayrıca Atatürk’ün kişisel eşyaları ile Türk ressamlara ait 11 adet yağlı boya tablo restorasyondan geçirildi.