Türkiye'de hayatın değeri gerçekten ucuzmuş!

Türkiye'de hayatın değeri gerçekten ucuzmuş!
Türkiye'de hayatın değeri gerçekten ucuzmuş!

2005 yılındaki bombalı saldırıda 5 kişi hayatını kaybetmişti.

İngiliz basınına göre Helyn Bennett'in ailesine 1 milyon sterlin ödenmiş. Terör mağduru Türk ailelere 70'er bin TL verilmiş


Taylan YILDIRIM


İZMİR - Aydın'ın Kuşadası ilçesinde 2005 yılının Temmuz ayında meydana gelen bombalı saldırıda hayatını kaybeden 5 kişiden İngiliz turist Helyn Bennet'in ailesine Türkiye'nin 1 milyon Sterlin tazminat ödediği iddialarının İngiliz basınında yer alması, gözleri aynı saldırıda hayatını kaybeden 3 Türkün ailesine çevirdi. Mahkemenin Türk ailelere 70'şer bin liradan toplam 210 bin lira tazminat ödenmesine karar verdiği, ancak bu miktarın yetkililerce fazla bulunarak kararın temyiz edildiği ortaya çıktı.
Kuşadası'nda 16 Temmuz 2005 günü saat 10.45'te Kadınlar Plajı'na gidren bir minibüs tam Kasım Yaman Parkı önüne geldiğinde büyük bir patlama oldu. Patlamada, 2'si turist 5 kişi hayatını kaybetti, 13 kişi de yaralandı. Tüm dünyanın lanetlediği bombalı saldırıda, 21 yaşındaki Deniz Tutum, 23 yaşındaki Ufuk Yücedeniz, 24 yaşındaki Eda Okyay ile İrlandalı 17 yaşındaki Tana Whalen olay yerinde, İngiliz vatandaşı 21 yaşındaki Helyn Bennett de hastanede öldü.
Bombalı saldırının ardından yaklaşık 9 ay sonra eylimi gerçekleştiren terörist M.S.K., Elazığ'da yakalandı. Beş kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis, 42 yıl hapis cezası istemiyle hakında dava açılan M.S.K. halen İzmir'de terör suçlarına bakan mahkemede yargılanıyor.İNGİLİZ GAZETESİNDEN REKOR TAZMİNAT İDDİASIİngiliz Sky News kanalı ve bazı İngiliz gazeteleri terör saldırısında hayatını kaybeden 21 yaşındaki İlgiliz turist Helyn Bennett'in ailesine Türkiye'nin 1 milyon Sterlin (yaklaşık 2.4 milyon TL) tazminat ödediğini iddia etti. Bu durum Türk ailelerin ne kadar tazminat aldığını da gündeme getirdi.
Saldırıda hayatını kaybeden 21 yaşındaki Deniz Tutum, 23 yaşındaki Ufuk Yücedeniz ve 24 yaşındaki Eda Okyay'ın aileleri de Aydın adliyesinde tamzinat davası açtı. Yaklaşık iki yıl süren davanın ardından mahkemenin ölen kişilerin anne ve babalarına 30'ar bin TL, kardeşlerine ise 10'ar bin TL tazminat ödenmesine kadar verdi. Ölen üç gencin de birer kardeşi olduğu için aileleri 70'er bin lira tazminat aldı.
Buna karşılık tazminat tutarını fazla bulan hazine avukatları ise, karara itiraz ederek temyize götürdü. Dosyanın halen Yargıtay aşamasında bulunduğu belirtildi.AİLELER KONUŞMAKTAN KAÇINDIİngiliz turist Helyn Bennett'in ailesine yapılan rekor ödeme iddiaları üzerine tekrar gündeme gelen olayla ilgili olarak, ölen Türklerin yakınları açıklama yapmaktan kaçındı.
Bombalı saldırıda ölenlerden Eda Okyay'ın babası Azmi Okyay, tazminat tutarlarını aldıklarını ancak temyiz duruşmasında, aleyhte bir karar çıkması durumunda ise parayı faiziyle birlikke geri ödeyeceklerini dile getirdi. Okyay ayrıca, avukatlarının İçişleri, Maliye ve Dışişleri Bakanlıkları'na İngiliz aileye tazminat ödedip ödenmediği konusunda yazılı başvuruda bulunduğunu, ancak bakanlıklardan herhangi bir ödeme yapılmadığına yönelik cevap geldiğini söyledi. (dha)