Türkiye'de ilk kez doğmadan ameliyat...

Anne karnındaki bir bebek ameliyat edildi. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde akciğerlerindeki kist nedeniyle ameliyat edilerek akciğerlerinin ve kalbinin gelişimi sağlanan 'Elif', 27 Haziran'da sağlıklı olarak dünyaya geldi.
Haber: ELİF DEMİRCİ / Arşivi

İZMİR - Anne karnındaki bir bebek ameliyat edildi. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde akciğerlerindeki kist nedeniyle ameliyat edilerek akciğerlerinin ve kalbinin gelişimi sağlanan 'Elif', 27 Haziran'da sağlıklı olarak dünyaya geldi.
Hacer-Doğan Zaman çifti, doğacak bebeklerinin sevincini yaşarken, hamileliğin beşinci ayında bebeğin akciğerinde, altı santimetrelik kist tespit edildi. Anne karnında ameliyata alınan bebeğin sağlıklı gelişimi sağlandı. Dokuz Eylül Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Namık Demir, ameliyatı şöyle anlattı:
"Bebeğin akciğerlerdeki hava keseciklerinin birleşmesiyle oluşan kisti ultrasonda gördük. 'Akciğerin kistik konjenital adenomatoid malformasyonu' (KKAM) denilen hastalığın tedavisi için doğumu beklemeden harekete geçtik. Akciğerlerin sol altında büyüyerek kalbe baskı yapan kistin içini iki kez iğneyle boşaltmayı denedik, ancak kist kendini tekrar edince vazgeçtik. Sonuçta Türkiye'de ilk kez anne karnındaki bebeğe özel bir ameliyat uyguladık. Kiste şant uygulamasıyla iki ucu iğne şeklinde kateter taktık. Kateterin bir ucunu kiste batırdık, diğer ucunu da anne karnındaki sıvıya bırakarak kistin göğüs kafesi dışına boşalmasını sağladık. Böylece göğüs kafesi içindeki kalp ve akciğeri kistin neden olduğu baskıdan kurtararak sağlıklı gelişmesi sağlandı. Elif bebek, 23 kişilik bir ekibin çalışmasıyla 27 Haziran'da sağlıklı bir şekilde doğdu. Doğumdan hemen sonra da kateteri çıkardık. Altı saat sonra da açık ameliyatla kisti aldık. Şu anda bebeğin gelişiminde sorun yok. Anne karnında beşinci ayda tanı koyup Türkiye'de ilk kez böyle bir ameliyatı yaptık."
Anne karnındaki bebeklerin de artık hasta olarak kabul edilerek müdahalenin mümkünse anne karnında hemen yapılması gerektiğini tavsiye eden Prof. Dr. Demir, Türkiye'de ilk kez Dokuz Eylül Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi bünyesinde FETATEM'i (Fetal Tanı ve Tedavi Merkezi) kurduklarını söyledi. Dokuz Eylül Hastanesi'nde ameliyat hemşiresi olarak görev yapan anne Hacer Zaman da "Bebeğimizin hastalığına önce çok üzüldük, ancak doktorlar bize moral verdi. Şimdi bebeğimiz çok iyi" dedi.