Türkiye'de 'ILS'siz havaalanı kalmayacak

Göz kamaştırıcı bir büyüme sergileyen Türk sivil havacılığı, 2009'da tüm havaalanlarında (tamamen ya da kısmen) Aletli İniş Sistemi'ne (ILS) kavuşacak.

ANKARA - Göz kamaştırıcı bir büyüme sergileyen Türk sivil havacılığı, 2009'da tüm havaalanlarında (tamamen ya da kısmen) Aletli İniş Sistemi'ne (ILS) kavuşacak. Anadolu Ajansı'nın Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinden aldığı bilgiye göre, diğer kazaların yanı sıra Atlasjet seferini yapan uçağın Isparta'da düşmesinin ardından yine ILS ile ilgili eleştiriler gündeme gelince, Ulaştırma Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ), alanlarda yeniden bir değerlendirme yaptı.
Değerlendirme sonunda, ILS sistemi olmayan tüm havaalanlarına sistemin kurulması, ILS kurulumuna elverişli olmayan meydanlara da uçakların pistlerin merkez hattını bulmasına yardımcı olacak ILS'nin bazı parçaları monte edilmesine karar verildi. DHMİ Genel Müdürlüğü, yaklaşık 20 milyon YTL'yi bulacak ILS sistemlerinin kurulumu için 2008 yılı içinde ihaleye çıkacak. 2009'da da kurulum işlemlerini tamamlamayı planlıyor. Böylece, Türkiye'de ILS sistemi olmayan havaalanı kalmayacak.
Göz kamaştıran büyüme
Türkiye'de sivil havacılık, 2003 yılında özel sektörün de iç hatlarda tarifeli sefer düzenlemeye başlamasıyla hızlı bir büyüme eğilimine girmişti Dünyada her yıl yüzde 5 büyüyen havacılık sektörü, 2005 yılında Türkiye'de yüzde 30 gibi rekor bir gelişme gösterdi. Atlasjet kazasınınsa sektördeki satışlarda ancak kısa süreli bir düşüşyarattığı, geçen Kurban Bayramı ve yılbaşıyla rezervasyonların yeniden yükseldiği belirtiliyor. Referans gazetesinin haberine göre Atlasjet'in bilet satışlarında da kazanın hemen ardından ilk günlerde görülen yüzde 28'lik düşüş, bir haftanın sonunda yüzde 14'lere kadar geriledi.
DHMİ verilerine göre Türk sivil havacılığı yılın ilk sekiz ayındaki büyümesiyle Avrupa'yı ikiye katladı. Avrupa'da yıllık büyüme ortalama yüzde 5 düzeyinde kalırken, Türk sivil havacılığı ilk sekiz aylık dönemde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13.3 büyüme yakaladı. (aa, Radikal)