'Türkiye'de kadın ticareti yapan 200 şebeke var'

Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı Başkan Yardımcısı Muzaffer Baca, Türkiye'ye 'ev işlerine yardımcı' adı altında yurtdışından getirilen kadınların köle olarak kullanıldığını ileri sürdü.

İSTANBUL - Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı Başkan Yardımcısı Muzaffer Baca, Türkiye'ye 'ev işlerine yardımcı' adı altında yurtdışından getirilen kadınların köle olarak kullanıldığını ileri sürdü. Baca, "Türkiye'de insan ticareti yapan 200 şebeke var" dedi.
AB Türkiye Komisyonu'nun maddi destek verdiği ve Yunanistan'ın Medecins du Monde Vakfı ile Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı'nın birlikte düzenlediği 'Kadın Ticareti: Önemli Bir İnsan Hakları İhlalidir' adlı uluslararası konferans dün İstanbul'da başladı. İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Seyman, kadın ticareti konusunda toplum bilincinin yükseltilmesi açısından konferansın önemli olduğunu söyledi.
'109 mağdur kurtarıldı'
2003'te yürürlüğe giren BM Sınır Ötesi Organize Suçlarla Mücadele Konvansiyonu'na işaret eden Seyman, "İnsan ticaretinin en yaygını, kadınların cinsel amaçla kullanılmasıdır. Ve maalesef Türkiye, insan ticareti açısından hem hedef, hem transit, hem de kaynak ülke olarak etkilenmektedir. En yaygın olarak kadın ve göçmen ticareti görülen İstanbul'da 2004 ve 2005 yıllarında kadın ticareti açısından 39 olay meydana geldi. 109 mağdur kurtarıldı ve bu olayların sanıklarından 61'i tutuklandı" dedi.
Medecins du Monde Vakfı Yunanistan Yönetim Kurulu üyesi Nikatas Kanakis de, insan ticaretinin 10 yıl içinde daha büyük bir sorun haline geleceğini söyledi.
İş ve evlenme vaadi
Muzaffer Baca ise bir araştırmaya göre Türkiye'de insan ticareti yapan 200 şebeke olduğunu, bu şebekelerden kurtulmak isteyen kadınların ya intihar ettiğini ya da ölü bulunduğunu iddia etti. Uluslararası Hukukçu Kadınlar Federasyonu Başkan Yardımcısı Ayşen Önen de, kadınların en çok iş ve evlenme vaadiyle kandırılarak kadın ticaretine maruz kaldıklarını söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7468227468220

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.