Türkiye'de kurulan heyet 'Kürt Ulusal Konferansı' için Erbil'de

Türkiye'de kurulan heyet 'Kürt Ulusal Konferansı' için Erbil'de
Türkiye'de kurulan heyet 'Kürt Ulusal Konferansı' için Erbil'de
'Kürt Ulusal Konferansı'na hazırlık niteliği taşıyan Erbil'deki buluşma için Türkiye'deki çeşitli siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerinden oluşan heyet Erbil'e gitti.

DİYARBAKIR - Ankara , Diyarbakır ve Brüksel'de yapılan Kürt Ulusal Konferansı'nın sonuncusu Kuzey Irak'ın Erbil kentinde düzenlenecek.

Konferans nedeniyle Türkiye , Suriye ve İran'ın yanı sıra dünyanın birçok ülkesinden Kürtler, ulusal birlik için Erbil'de bir araya geliyor. Konferansın tarihi ve kimlerin katılacağının belirleneceği toplantıya Türkiye'den aralarında BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, DTK Genel Başkanı Ahmet Türk'ünde bulunduğu 23 kişilik bir heyet katıldı. PKK 'nın Suriye, İran ve Irak'taki oluşumları PJAK, PYD ve PÇDK de Erbil'deki toplantıda yer aldı.

BARZANİ KATILIM ÇAĞRISI YAPTI
Ortadoğu'daki gelişmeler üzerine Türkiye, Suriye, Irak ve İran'da yaşayan Kürtler, gelecekleriyle ilgili ulusal bir birliği oluşturmak için daha önce Ankara, Diyarbakır ve Brüksel'de düzenledikleri Kürt Ulusal Konferansı'nın sonuncusunu Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin başkenti Erbil'de yapacak.

Abdullah Öcalan'ın önerdiği, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin yüksek katılım çağrısı yaptığı Kürt Ulusal Konferansı'nın ön hazırlık toplantısı Erbil'de yapılıyor. Erbil'de düzenlenecek Kürt konferansa katılımın yüksek olması için oluşturulacak hazırlık komitesi için Barzani tarafından Irak, Suriye, İran ve Türkiye'deki siyasi parti liderlerine çağrıda bulunuldu. Barzani, 4 ayrı ülkedeki Kürtler'in ve diğer halkların barış ve demokrasi içinde yaşamalarının koşullarının oluştuğunu belirterek, Ulusal konferansın bunun için çok önemli olduğunu söyledi.

BDP'li Kaplan: Türkiye'nin 3 tarafı deniz ve 3 tarafı Kürdistan

TÜRKİYE'DEN BDP VE DTK ÖNCÜLÜK EDİYOR
Türkiye'den Kürt Ulusal Konferansı'nın ön hazırlık toplantısına katılmak için BDP ve DTK öncülüğünde oluşturulan 23 kişilik heyet Erbil'e gitti.

Heyette, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, DTK Genel Başkanı Ahmet Türk, BDP Milletvekili Mülkiye Birtane, Asrın Hukuk Bürosu temsilcisi Mazlum Dinç, Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP) Genel Başkanı Lütfi Baksi, Özgürlük ve Sosyalizm Partisi Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, Devrimci Demokrat Kürt Derneği (DDKD) Genel Başkanı İmam Taşçıer, İslami Hareket genel koordinatörü Fikri Bozkurt, Azadi İnsiyatifi Genel Koordinatörü Adem Özcaner, Kürt Demokrasi Platformu sözcüsü Sertaç Bucak, Diyarbakır Baro Başkan Yardımcısı Nahit Eren, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, KESK Yöneticisi Kasım Birtek, MEYA-DER Yöneticisi Leyla Ayaz, Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) yöneticileri Meryem Adıbelli, Figen Ekti, Dicle Fırat Diyalog Grubu sözcüsü Nesime Çimen, DTK yöneticilerinden Mehmet Baysal ile Azize Abiş ve Saliha Aydeniz, Mezopotamya Aleviler Birliği'nden Nurhayat Altun yer aldı.

Kemal Burkay'ın liderliğini yaptığı kısa adı Hak-Par olan 'Hak ve Özgürlükler Partisi'nden de Genel Başkan Yardımcısı Bayram Bozyel ile PM Üyesi Ramazan Boray katıldı.
Barzani'den 4 ülkedeki Kürtler'e kongre çağrısı

SURİYE'DE PYD AĞIRLIKLI
Kürtler'in yoğun olarak yaşadığı için "Batı Kürdistan" denilen Suriye'nin Türkiye sınır kesimini elinde bulunduran PYD Eş Başkanları Salih Müslim, Asya Abdullah, Kürt Yüksek Konseyi Üyesi Aldar Xelil, Halk MEclisleri Eş Başkanları ABdülselam Ahmet ile Sinem Mehmet, Yekitiya Star Yöneticisi Pervin Mehmed Kürt Ulusal Konferansına katılmak için Erbil'de bulunuyor.

İRAN'DAN PJAK KATILIYOR
Erbil'deki toplantıya İran'dan ise PKK'nın kurduğu ve yıllarca İran güçlerine karşı savaştıktan sonra yapılan anlaşma ile sınırların dışına çekilen Partiya Jiyana Azada Kürdistan (Kürdistan Özgür Yaşam Partisi), Komalay Zahmetkeşani Kurdistan (Kürdistan Emekçiler Topluluğu) İran Kürdistan Demokrat Partisi, Komalay Şoreşgeran (Devrimciler Topluluğu), Partiza Azadiya Kürdistan (Kürdistan Özgürlük Partisi) ile Komelayi İran katılıyor.

IRAK'TAN IKDP, KYB VE PÇDK
Erbil'de ne zaman düzenleneceği henüz netlik kazanmayan Kürdistan Ulusal Konferansına, Bölgesel Kürt Yönetimdende birçok Kürt siyasi parti ve sivil toplum örgütü tatılıyor. Irak Kürdistan Demokrat Partisi ile Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) yanısıra PKK'nın Irak'taki yapılanması olan Partiya Çareserkırına Demokrat a Kurdistan (Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi), Kürt hükümeti muhalifi olan Değişim Hareketi (Tevgera Goran), İslami Birlik, İslami Topluluk, Sosyalist Parti, Kurdistan Emekçiler Partisi, Şii Partisi, katılıyor.

6 yıldır gündemde olan Kürt Konferansı, aynı zamanda Abdullah Öcalan'ın çözüm sürecinde işaret ettiği Ankara, Diyarbakır ve Brüksel'deki konferansların da finali niteliğinde olacak. Toplantı, Kuzey Irak lideri Mesud Barzani'nin sarayında yapılacak.

SİLVAN SALDIRISI SONRASINDA İPTAL EDİLMİŞTİ
Kürt Konferansı için son olarak 2011 yılında yoğun hazırlık yapılmıştı. Ancak o dönemde Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde 13 askerin şehit olduğu PKK saldırısı üzerine konferans Mesud Barzani tarafından iptal edilmişti.

DHA - Ramazan YAVUZ