'Türkiye'de milliyetçilik' rağbet görmedi!

'Türkiye'de milliyetçilik' rağbet görmedi!
'Türkiye'de milliyetçilik' rağbet görmedi!
Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde düzenlenen 'Türkiye'de Milliyetçilik' konferansına 16 kişi geldi, onların da bir kısmı erken çıktı. Konuşmacı sordu: Beğenmediniz mi?

ERZURUM - Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nin düzenlediği ' Türkiye 'de Milliyetçilik' konferansına konuşmacı olarak katılan Doç. Dr. Yıldız Akpolat, katılımın az olması nedeniyle şaşkınlık yaşadı. Konuşmasına başlamak için 20 dakika bekleyen Akpolat, 16 katılımcıya ulaşınca konuşmaya başladı, erken ayrılanlara da, "Nereye gidiyorsunuz, beğenmediniz mi ?" diye sordu.
Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi Mavi Salon'da düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yıldız Akpolat'ı izleyicinin azlığı şaşırttı. Yaklaşık 150 kişilik salonda saat 14.00'te başlayacak konferansa ilk olarak 7 kişinin geldiğini gören Doç. Dr. Akpolat, 20 dakika bekledi. Dinlemeye gelenlerin sayısı 16'ya ulaşınca Doç. Dr. Akpolat, konuşmasına başladı. Konuşmasını ara ara keserek konferansa sonradan katılanlara, "Hoşgeldiniz efendim, buyrun. Keşke şekerle kolonya ile karşılasaydık sizi" diyen Doç. Dr. Akpolat, salondan erken çıkanlara da, "Nereye gidiyorsunuz, beğenmediniz mi yoksa?" dedi. 

"İNSANLAR AYAKTA KALIRDI" 
Salondakileri güldüren diyalogların ardından Doç. Dr. Akpolat "İlk defa böyle birşeyle karşılaşıyorum. Verdiğim konferanslarda insanlar yer olmadığı için ayakta dinlerdi. Benden kaynaklanan bir durum değil. Bir hocamız, 'Üç kişi oldu mu ders yapılabilir. Tanrı, bir öğrenci bir de hoca oldu mu ders yapılır' derdi. Çok da önemli değil aslında bir şeyleri konuşalım, birşeyleri paylaşalım" diye konuştu. 

"BİZ ZATEN MİLLİYETÇİLİĞİ SEVMEMİŞTİK"
Türkiye'de milliyetçiliğin tarihini anlatan Doç. Dr. Yıldız Akpolat, milliyetçilik ve sosyolojinin Türk modernleşmesinin ürünü olduğunu belirtti. Milletin modern bir yapı, sosyolojinin ise modern milletlerin birimi olduğunu söyleyen Doç. Dr. Akpolat iki kavram arasındaki ilişkiyi anlattı. Osmanlı İmparatorluğunun yıkılması milliyetçilik sonucu ortaya çıktığını anlatan Doç. Dr. Yıldız Akpolat konuşmasına şöyle devam etti:
"Biz milliyetçilikle ilk defa Balkan harbine sebep olan Bulgar ayaklanmaları sırasında tanıştık. Balkan Savaşları Osmanlı'yı parçalayan önemli adımlardan biridir. Biz milliyetçiliği sevmedik aslında. Milliyetçilik demek parçalanmak, bölünmek demek. Bulgar, Yunan, Arap milliyetçiliği Osmanlı'nın toprak bütünlüğünü parçalayan yapılar aslında. İstanbul 'daki aydın kesim son raddeye gelene kadar da imparatorluğun bütünlüğünü korumaya gayret etti. Türklere kala kala bir Anadolu yarım adası verildi." (Nursima KESKİN-Kerim BURUCU/ DHA)


  http://www.radikal.com.tr/112529111252918

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  cok bile... - dostluk ve baris

  Bir hoca milliyetciligi IRKCILIK olarak tarif ediyorsa, olacagi bu! Bence cok kisi dinlemis! Ya-hu milliyetcilik baska IRKCILIK baskadir! Her ülke kendine göre milliyetcidir ama bu demek degildir ki IRKCI! Cumhuriyetin kurulusundan sonra ülkemizi ayakta tutan en güzel duygu milliyetcilik yani vatanseverlik duygusudur.. Bunlari ayird edemeyen bir hocayi ögrencileri neden dinlesin!

  Çok şaşırdım! - SERHEDİ YAKUP

  Erzurum gibi neo faşizan bir bölgede ki orda üniversite okuduğumdan biliyorum böylesi bi konulu panele çok az sayıda izleyici katılması beni de konuşmacı kadar şaşırttı! neyin nesi öğrenmem gerek,konuşmacıyı beğenmemişler,başka bişeyler mi vardı,milliyetçilik mi bitti orda nedir? daha geçen ay Kürd öğrencilere saldırmışlardı,bu olamaz!

  konusuna göre milliyetçilik - hale

  Atatürk milliyetçiliğinden, gerçek anlamda milliyetçilikten yani bilimsel bakımdan milliyetçilikten bahsettiği için beğenmemişlerdir. zaten o adı geçen hocanın kim olduğunu biliyorlardır. bilerek yalnız bırakmışlardır büyük ihtimal. yoksa 'vatan, millet, sakarya' havasında ajitasyon yapsaydı o salon dolar taşardı...

  milliyetçilik - ahmetsomut

  Fars, Arap, Türk, Kürt, pek çok kökenden insanı bir araya toplamayı başaran Osmanlı İmparatorluğu'nun karşısında 100lerce yıl birbiriyle didişip duran ve birlik olamayan Avrupa devletlerinin bir şansı yoktu. O nedenle milliyetçilik denen ucubeyi süsleyip püsleyip bize yedirdiler. Büyü bozuldu ve parçalanan kısımları bu devletler yuttu, sindirdi, hatta çıkarıp attı bile. Geriye yine biz ile biz kaldık. Milliyetçilik, ayrılık, bölünme bu kadar matah bir şeydi ise neden Avrupa devletleri birleşip bir olmaya çalışıyor? Türk Kürt ayrılsın, bölünsün ama Alman, Fransız, İngiliz birleşsin güçlü olsun. Uzun uzun konferanslara, laf kalabalığına ne hacet! Akıl gözü açık olan gerçekleri görüyor zaten..

  Nerde Bu Faşist Türkler? - evetisyan06

  Erzurum en önde gelen milliyetçi-muhafazakar şehirlerimizden biridir. ( Ki Milliyetçi muhafazakar olmakla ırkçı olmak çok farklı şeylerdir ama buranın konusu değil o ) hani nerede faşist Türkler? Benzer bir kürt milliyetçiliği konferansı Diyarbakırda verilse nasıl olurdu? O salon tıklım tıklım dolardı bu sayfalarda da Kürtlere faşist diyen bir Allah'ın kulu çıkmazdı. Bırakın ırkçılığı Türklerin çoğunluğu milliyetçi bile değildir. Çünkü ırkçılık en ilkel ideolojidir, ilkel kabilecilik seviyesinde bir düşüncedir. İmparatorluklar kurmuş bir millet o seviyeyi çoktan aşmıştır. Bu ülkede şu anda tekbir faşist grup var o da Kürt ırkçıları. BU millet 72 milletle bir arada 1000 yıl yaşamış cumhuriyet kurulana kadar ne kimsenin kilisesini kapatmış, ne kimseyi din değiştirmeye zorlamış, ne dilini yasaklamış ne adetini geleneğini. Bir avuç Kemalist aydınlanmacı dışında ulusçuluk fikrine asla prim vermemiş. Ama Kürtler şimdi eleştirdikleri Kemalistlerin yaptığının aynısını yapıyorlar: ulusçuluk. Türkler faşist demeden önce bu haberi bir daha hatırlayın ve şu sorunun cevabını verin: Benzer bir Kürt ulusçuluğu konferansı Diyarbakırda olsa katılım nasıl olurdu?Cevap kimin faşist olduğunu da gösteriyor..

  Milli et - sinanay

  O salonu doldurmak icin herkesin eline tas sopa satir doner bicagi vermis olsaydiniz bakin salon nasil dolardi. Milliyetcilikle beslenen ulkelere bakin Mossalinin Italyasi, Hitlerin Almanyasi hepsi bir bir dagildilar. Egerki Turkiyede halk aklini basina toplamazsa aci ama gercek Turkiyenin sonuda oyle gorunuyor

  ... - pierre woodman

  Bu ülkede kuru gürültü milliyetçiliğe her zaman rağbet vardır. Milliyetçiliğin akademik boyutuna rağbet yoktur.